Društveni akteri da pokažu odgovornost nakon tragedije u OŠ „Vladislav Ribnikar“
Levica izražava najdublje saučešće porodicama, prijateljima i poznanicima ubijenih u OŠ „Vladislav Ribnikar“ na Vračaru, dok povređenima želi brz i uspešan oporavak.
Na Međunarodni dan slobode medija, koji se obeležava svakog 3. maja, sve nas je zatekla vest o velikoj društvenoj tragediji. Tom prilikom određeni broj medija poneo se krajnje neprofesionalno i u suprotnosti sa etičkim standardima propisanim u Kodeksu novinara Srbije. Mediji su važni za svako društvo, međutim, sloboda podrazumeva i visok stepen odgovornosti prema javnosti i javnom interesu.
Pažljivom analizom 16 različitih medija pronašli smo čak i do 18 kršenja odredbi Kodeksa novinara Srbije na pojedinim medijima, odnosno po četiri odredbe iz sekcija poštovanje privatnosti i odgovornost novinara, po tri odredbe iz sekcija istinitost izveštavanja i odnos prema izvorima informisanja, dve odredbe iz sekcije novinarska pažnja i jednu odredbu iz sekcije korišćenje časnih sredstava. Sve sporno prijavili smo Savetu za štampu i ukupan broj spornih naslova, tekstova, audio i video zapisa iznosi 230.
Portal Srpskog telegrafa je rekorder sa čak 37 takvih sadržaja. Slede Pink sa 32, Srbija danas 27, Alo 26, Informer, Kurir i Espreso po 17, Blic 14, Večernje novosti 11, Nova 9, Telegraf 7, Direktno 5, Hepi i Objektiv po 4, B92 2 i RTS 1. Proizvodnja prijavljenog sadržaja za posledicu može imati kopiranje tragičnog događaja i samim tim se sa pravom može reći da bi odgovornost u tom slučaju bila na medijima, njihovim urednicima i novinarima.
Mi tražimo moralnu odgovornost glavnih i odgovornih urednika pomenutih medija zbog plasiranja sadržaja u suprotnosti sa Kodeksom novinara Srbije, kao i javno izvinjenje tih medija zbog ozbiljnog kršenja kodeksa proizvodnjom medijskog sadržaja u suprotnosti svakom etičkom i profesionalnom standardu. Pored toga, insistiramo na odgovornosti donosioca odluka, kroz izradu sistemskih mera na polju suzbijanja i neutralizacije posledica vršnjačkog nasilja, potpuno ograničenje emitovanja rijaliti programa i ostavku ministra prosvete Branka Ružića koji je se i svojim jučerašnjim istupima pokazao nedostojnim funkcije koju trenutno obavlja. Još jedna ključna stvar za naredni period jeste hitan pristup sveobuhvatnoj reformi zaštite mentalnog zdravlja, pogotovo kada govorimo o mentalnom zdravlju tinejdžerske i omladinske populacije.
U narednom periodu je najvažnije da svi društveni akteri pokažu odgovornost i nameru da se spreči ponavljanje sličnih događaja. Bezbednost nastavnog kadra, učenika i javnosti treba da bude na prvom mestu.
____________________________________________________
Malo smo se potresli zbog nevine izginule dece,ali utakmica mora da se odigra,da se ne iznerviraju navijaci.Toliko o drustvenoj odgovornosti.
Nase skolstvo je zaostalo ne daje nikakve rezultate.
Zanimanje nastavnika nije
priznato u drustvu.
Ne postoji ni kvalitet,jedino sto je prednost,letnji i zimski raspust.
Ogranicini su im uslovi
da uspostave i autoritet.
Nema odgovora na sve izazove u vremenu kojem zivimo.
Ali koliko he skolstvo ketargicno,primer je da,se niko nije setijo niti pobunijo da resi problem sa
mobilnim telofonima na casu.
Zar je moguce da su deca slobodno koristila monilni telefon i niko se nije tone usprotivijo.
Protka Cacak.