Država nastavlja da poklanja tajkunima
Aktuelna vlast u Srbiji ubrzanim tempom donosi odluke i prateća zakonska i podzakonska akta kojima pokriva „legalnost“ pretakanja državne i društvene imovine u ruke i džepove izabranih tajkuna.
Na jedan takav primer ukazuje poslanica Narodne stranke Marina Lipovac Tanasković.
Posle sramnog ukidanja konverzije i poklanjanja zemljišta, ova vlast nastavlja da poklanja državnu svojinu. Ovog puta na red je došla firma „Železnički integralni transport D.O.O.“ (ŽIT).
ŽIT već dva meseca ne posluje i država radi sve da ovo preduzeće ugasi ili pokloni nekom novom ili starom tajkunu.
Sadašnje rukovodstvo ne radi ništa, ne ugovara nove poslove i čak dodatno odbija klijente.
Apsurd se dogodio kad je rukovodstvo 22. maja poslalo mejl svim klijentima da se zatvara kontejnerski terminal u Makišu zbog blokade računa iako je istog dana račun odblokiran ali preduzeće nije nastavilo sa dotadašnjim poslovanjem.
Preduzeće ima pozitivan saldo iako ne radi dva meseca ali je pitanje koliko će još saldo biti pozitivan.
U utorak, 1. avgusta, počeće štrajk radnika koji traže od „Železnice Srbije“ i ministra Gorana Vesića da smeni rukovodstvo i postavi stručnjake, koji znaju i hoće da upravljaju firmom i zajedno sa radnicima povrate ugled ovog preduzeća.
Nije reč samo o gubitku za ŽIT, već i za „Srbiju Kargo“, preduzeće koje je prošle godine samo od železničke vozarine prihodovalo 2,5 miliona evra. Izgubiće i carina, kojoj je prihod opao za 80 odsto u CI „Makiš“.
Očigledan je uticaj i na privredu Srbije, jer je zatvoren jedini kontejnerski terminal u vlasništvu države, a ovaj vid saobraćaja prepušten privatnom sektoru.
Postavlja se i pitanje zašto je država uložila 6,5 miliona evra u kontejnerski terminal u Makišu, čije se otvaranje odlaže već dve godine. Sumnja je velika – da se pokloni nekom novom ili starom tajkunu, ili firmi bliskoj vlasti.
Delatnost ŽIT-a je pružanje usluga u teretnom saobraćaju, drumskom i železničkom.
Preduzeće je potpuno u državnom vlasništvu, ali nije na budžetu. Država je dala „Železnicama Srbije“ upravljačka prava sa 7,5 odsto, pa sada preduzeće „Železnice Srbije“ preko svoje skupštine postavlja rukovodeći organ na predlog Ministarstva saobraćaja.
Preduzeće je svih ovih godina poslovalo po tržišnim principima, plaćalo porez i delilo redovno plate zaposlenima.
Narodna Stranka poziva nadležno ministarstvo i istražne organe da preispitaju situaciju i odgovore radnicima i građanima zašto se urušava zdravo preduzeće koje ima budućnost.
Marina Lipovac Tanasković, poslanica Narodne stranke
_______________________________________________________