Dug je loš drug ili ako koza leže rog ne laže
– Politika zaduživanja zarad političkih poena koju sprovodi vlast, uništava Srbiju, Beograd i sve gradove – ova izjava tadašnjeg zamenika predsednika Srpske napredne stranke, data na konferenciji za novinare 23.12.2011.g., godinama se ponavlja kao mantra, služeći za obračun sa političkim protivnicima.
– SNS je uvek optuživao neku drugu vlast, da je napravila dugove koje će i naša deca morati da vraćaju – navodi Ekonomski odbor Pokreta Srbija Centar na početku svog saopštenja u kome se kaže i sledeće:
U panici da zaustavi pad sopstvene političke popularnosti i skrene pažnju sa gorućih društvenih problema, vlast predvođena SNS-om se sve više okreće populističkim ekonomskim merama.
Ove mere, pored inflatornog efekta, imaju i dodatni negativni efekat – rast javnog duga. Građani, kao i političke stranke, moraju biti svesni da država drugih para do para svojih poreskih obveznika, nema!
Njihov novac država može uzeti odmah – kroz oporezivanje, ili se može zadužiti i tako preneti ovaj teret na poreske obveznike u nekom narednom periodu.
A politika zaduživanja aktuelne vlasti je takva „da uništava Srbiju, Beograd i sve gradove“. Žalosnu istinu pokazuju podaci objavljeni na sajtu Ministarstva finansija – Uprava za javni dug.
Prema ovim podacima, u momentu dolaska na vlast SNS-SPS koalicije (27. jula 2012.g.) ukupan javni dug Srbije je bio 15,47 milijardi evra što je bilo 46,19% BDP-a, tako da je svakog građanina Srbije u tom momentu država zadužila sa 2.142 evra. Međutim, i pored sve priče o tome da nas je prethodna vlast jako zadužila, i istovremenih velikih ekonomskih uspeha predsednika Vučiča i Vlade Srbije, Srbija i njeni građani sada su još više zaduženi.
Prateći podatke Uprave za javni dug, vidi se da je javni dug Srbije vrtoglavo rastao u narednim godinama da bi 30. aprila 2023.g. godine iznosio 34,94 milijardi evra, odnosno da je sada svakog građanina država zadužila sa 5.140 evra.
I dok se ministar finansija javno hvali kako nam je javni dug na nivou od 51,3% BDP-a (vest objavljena na portalu B92 29. juna 2023.g.), ostaje tužna činjenica da je Srbiju i njene građane aktuelna vlast više nego dvostruko zadužila, da javni dug ni po jednom kriterijumu nije opao za 11 godina SNS vlasti, da se Srbija zadužuje zarad finansiranja političkog marketinga predsednika Vučića, da će konačni rezultat daljeg zaduživanja biti rast inflacije i pad životnog standarda stanovništva, a da će ovaj novac građani Srbije morati jednom da vrate.
Krajnje je vreme da se spirala zaduživanja Srbije i njenih građana zaustavi. Ovo zahteva korenitu promenu postojeće politike javnih finansija, zbog čega promena vlasti postaje sve više i ekonomska nužnost, ukoliko Srbija ne želi da doživi sudbinu latinoameričkih diktatura karakterističnih za XX vek.
____________________________________________________________________-
Procenat javnog duga u odnosu na BDP nije tacan. Prosle godine BDP je iznosio 60,4 milijarde evra. U ovoj uz rast od 2,5% iznosice 62 milijarde. BDP se izrazava u stalnim cenama, a ne inflatornim, kako to radi Mali dr Sinisa. Stvarni udeo javnog duga u BDP iznosi 56.5% i imace tendenciju rasta kako se bude priblizavao kraj godine. Razlika u BDP izmedju 68,1 ( kako racuna dr Sinisa ) i 62 milijarde evra je ugradjena inflacija od 10%. U budzetu je projektovana inflacija od 11%. Uprkos rastu cena punjenje budzeta u stavci prihodi od PDV je manje u odnosu na proslu godinu. Toliko o nasem zlatnom dobu.