Epizoda za prištinskim policajcima je odvukla pažnju na pogrešnu stranu
Puštanjem na slobodu trojice prištinskih policajaca, srpska strana je uradila ono što je od nje traženo, a cilj Aleksandra Vučića da se tim hapšenjem i scenografijom oko njega, odvuče pažnja sa protesta u Srbiji nije dao rezultate, ocenio je večeras predsednik pokreta Srbija Centar (SRCE) Zdravko Ponoš.
To je napravilo štetu režimu, naglasio je Ponoš u gostovanju na televiziji N1 i ukazao da taj događaj sa hapšenjem, koliko god bio realan, jer se radilo o ljudima sa oružjem, nije odvukao pažnju domaće i strane javnosti sa protesta u Srbiji, posebno u Beogradu.
On je ukazao i da je ovo hapšenje poremetilo dinamiku koju su nametnuli Eskobar i Lajčak, a koja je podrazumevala da predsednici opština na severu koji su izabrani na „farsičnim izborima“ napuste zgrade opština, da se povuče prištinska specijalna policija, da se srpski demonstranti sklone sa ulica, da se vrati u redovno stanje borbena gotovost Vojske Srbije oko administrativne linije, pa da se onda radi na organizovanju izbora na severu i formiranju ZSO.
Vučić je odmah uradio sta je od njega traženo, a Kurti je bio pod pritiskom. Epizoda oko hapšenja policajaca je pomerila pritisak na Vučića. Ponovo je ispao gubitnik.
Kao i inače, javnost u Srbiji je o Vučićevim postupcima informisana posredno, spolja. I o oslobađanju trojice policajaca informacija je najpre stigla od mađarskog premijera Viktora Orbana.
– Vučić ima jednu retoriku prema domaćoj javnosti, drugu prema svetskoj. Zato je i naredio načelniku Generalštaba obraćanje javnosti, koje je ličilo na jednu stend-ap elegiju – konstatovao je Ponoš, podsećajući da su u sličnom stilu nastupali i komandanti vojnopolicijskog odreda „Kobre“ i Žandarmerije, na neprimeren način obraćajući se „pa makar i premijeru pristinskih vlasti„.
Prema njegovom mišljenju, i Vučić i Kurti su ljudi koji političku egzistenciju održavaju kreirajući neprijatelje, a ne smirujući strasti, i Kurti je u tome otišao predaleko, dok Vučić neprimereno glorifikuje emotivni naboj srpske dece govoreći da su oni sa 12-13 godina spremni da ginu.
Na pitanje o eventualnim razgovorima opozicije i vlasti, Ponoš je odgovorio da sada takvi razgovori, pre ispunjenja zahteva protesra ne bi imali smisla, posebno ako je to nešto što je već vidjeno uz učešće par evroposlanika. U Srbiji se od izbijanja građanskih protesta mnogo stvari promenilo.
– Trebaju nam dobro strukturirano razgovori vlasti i opozicije o izlasku zemlje iz krize, a to znaci kako obezbediti mirni tranzicioni period uz pomoć prelazne vlade. Razgovor o konceptu i nadležnostima takve vlade je nešto što bi imalo smisla. Posebno jer bi takva vlada vec prvih meseci obezbedila da se Vučić vrati u ustavne okvire. Moraju naravno da se ispune zahtevi protesta oko personalnih smena, ali sistemsko resenje je prelazna vlada.
Ponoš je upozorio da Srbija nije samo Beograd, i da zato treba voditi računa da se stvari vraćaju u normalu u celoj zemlji, u razumnom vremenu i bez velikih potresa. To što istraživanja pokazuju da sada opozicija stoji dosta bolje u Beogradu ne znaci da se sme fokusirati samo na Beograd.
– Mislim da imamo priliku da temeljno menjamo vlast u Srbiji, a ne samo da se uzme Beograd – kazao je on.
Ponoš je poručio da je spreman da razgovara sa svima u opoziciji, uključujući i onu koja sebe naziva patriotskom, a ne samo sa onima koji su za EU ili su parlamentarne stranke. „Ima prostora da se sa svima razgovara o borbi za regularne izbore, a programska grupisanja su druga stvar gde treba voditi racuna i o dobrim sinergijama.“
Govoreći o protestima, Ponoš zastupa stav da bi bilo bolje da se protest subotom drzi u Beogradu, a u drugim danima u unutrasnjosti kako bi se sacuvala energija beogradskog protesta, a za to je potrebno da se poradi i na kreativnim rešenjima.
________________________________________________