EU oštrije prema Srbiji: Vlast povezana sa kriminalom
Evropska unija (EU) je pooštrila jezik u poglavlju vladavine prava, u tekstu strategije o Zapadnom Balkanu i jasno upozorava da će zemlje regiona postati članice EU, „ali ne u stanju u kojem su one danas“.
U najnovijoj verziji Strategije za Zapadni Balkan, u koju Radio Slobodna Evropa ima uvid, navodi se da je politička elita u zemljama regiona povezana sa kriminalnim strukturama.
– Danas, zemlje pokazuju jasne elemente „zarobljene“ države, uključujući veze sa organizovanim kriminalom i korupcijom u svim nivoima vlade i administracije, kao snažno uplitanje javnog i privatnog interesa – ističe se u najnovijoj verziji Strategije i ocenjuje da sve ovo gaji osećaj nekažnjavanja i nejednakosti, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Političko mešanje u medije
Strategija o kredibilnoj perspektivi proširenja prema Zapadnom Balkanu Evropska komisija će objaviti u Strazburu u utorak. U najnovijoj verziji ovog dokumenta se upozorava da postoji „ekstenzivno političko mešanje u medije i kontrola nad njima“.
– Vidljivo osnaženo i nezavisno pravosuđe, kao i odgovorne vlade i administracije, su neophodne za donošenje trajnih društvenih promena koje su potrebne – poručuje se u najnovijem tekstu Strategije.
Dijalog Beograda i Prištine
Strategija o Zapadnom Balkanu upozorava na dva važna pitanja koja se tiču celog regiona, a koja se trebaju rešiti pre pristupanja bilo koje zemlje u EU: dijalog između Srbije i Kosova, te bilateralni sporovi.
– Ne može postojati trajna stabilnost u regionu bez efektivne i sveobuhvatne normalizacije odnosa između Beograda i Prištine, putem dijaloga koji pomaže EU. Sveobuhvatni i pravno obavezujući sporazum o normalizaciji je hitan i ključan kako bi i Srbija i Kosovo napredovale na evropskom putu – navodi se u tekstu Strategije koja predviđa postizanje takvog dogovora do kraja 2019. godine.
Bez Kosova u Strategiji?
Kosovski mediji prenose danas da u Strategiji o proširenju zemalja Zapadnog Balkana, koja se bavi pristupanjem zemalja Zapadnog Balkana EU, nema Kosova.
Kako piše prištinska „Gazeta expres“ Priština se u tom dokumentu pominje samo u kontekstu dijaloga sa Beogradom.
Ne želimo da uvezemo vaše probleme
Oko otvorenih bilateralnih pitanja između zemalja u regionu, tekst Strategije jasno poručuje da se pre prijema zapadnobalkanskih zemalja u EU moraju „pronaći i biti sprovedena“ definitivna i obavezujuća rešenja.
– EU ne može i neće uvesti bilateralne sporove – poručuje se u tekstu Strategije.
Kada su u pitanju nerešeni granični sporovi između ovih zemalja, Evropska komisija smatra da bi strane trebale da ih „bezuslovno podnesu na obavezujuću, konačnu arbitražu“, kao što je Međunarodni sud pravde.
Odluke arbitraže o granicama bi trebale obe strane da primene i ispoštuju u potpunosti pre prijema u EU, a to bi trebalo da se uzme u obzir i prilikom pripreme Pristupnog sporazuma.
Evropska komisija ima konkretne primedbe i u poglavlju ekonomije gde se takođe ističe da postoji političko mešanje.
– Kritični delovi ekonomije u regionu su nekonkurentni, sa previše nepotrebnim političkim uplitanjem i nerazvijenim privatnim sektorom – navodi se.
Vremenske odrednice stoje
Osim eksplicitnijih stavova Brisela oko značajnijih pitanja u regionu, tekst Strategije nije doživeo suštinske izmene kada je reč o vremenskoj izvodljivosti pristupanja u EU za svaku zemlju.
Crna Gora i Srbija se i dalje identifikuju kao lideri u regionu, te njihov prijem u EU se predviđa do kraja 2025. godine, s time što bi pristupni pregovori bili završeni 2023. Iste godine, kada lideri u regionu zaključuju pregovore, predviđa se početak procesa sa Bosnom i Hercegovinom.
Albanija i Makedonija bi trebale da otpočnu pristupne pregovore 2019. godine.
Kraj 2019. je rok kada bi Srbija i Kosovo trebale da postignu sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa.
U policiji i Bia su najveci kriminalci!
Ајте молем вас Срби па још лопови и криминалци.Само ви нас примите тамо у то ваше друштво да можемо без потешкоћа да вам долазимо па да вам покажемо да сви Срби не потурају гузу.
Nisu oni coravi da ne vide kako ovde politicari kradu a sirotinja nema za leba!
zna eu sta radi kriminal nam dovedu vlast dabi lakse pustosili srbiju
a narod na narodnu kuhinju,i toce da ukinu srbiji dabi srbija i srbi nestali
vlast se hvali napredkom a narod gladuje strasan sud je zadeseio srbiju
petim oktobrom,srbiju zavili u crno dabi narod ziveo u tami i da ne vede i neshvate koje straso zlo ih ceka i sudbina nestanka.
Najveći problem što nemamo uvid u račune da vodimo kome i koliko se plaća.Pozivam Miluna da objavi na sajtu grada svaki račun.Verujte kad bi građani kontroisali trošenje buđeta svake godine bi moglo da se izgradi po jedan dom zdravlja da se nabavi milionska medicinska oprema.Jedna grupacija preko privatnika se bogati a sirotinji ostaju obećanja,po koji socijalni paket..Svaka vlast treba de se promeni posle četiri godine da ne steknu iskustvo i poznanstvo za krađu.Ćetiri godine i metlu za svaku vlast.Milune đavo dolazi po svoje.
Па чекајте људи ако оћемо руку на срце да ставимо и крађа је демократско право,зато немојте молим вас лепо да ударате на демократију.То што ви нисте на таком положају и немате таку генетику то је такође ваше демократско право.Ко керови на улици,неки искористи своје демократско право да уједе дете,док други кер неће да искористи то своје дмократско право.Зато драги моји живела ДЕМОКРАТИЈА у одбрани западних војних интереса.