Gornji Milanovac – Predsednik opštine krši propise
Uprkos jasnim zakonskim odredbama koje uređuju proces sprovođenja konkursne procedure za sufinansiranje projekata iz oblasti javnog informisanja od javnog interesa na teritorijama lokalnih samouprava, lokalni vlastodršci pokazuju ogroman talenat za izvrgavanje propisa.
Primeri su bezbrojni i skoro da su potpuno obesmislili medijsku strategiju države Srbije kao i celokupan proces izlaska države iz medijskog vlasništva i nedozvoljenog uticaja države na uređivačku politiku medija.
Primeri širom Srbije pokazuju da lokalne vlasti najpre nemaju definisane teme od javnog interesa za javno informisanje na svojoj teritoriji, pa najčešće zastupaju stanovište da je za građane najbitnije da znaju šta rade predsednik opštine, Opštinsko veće i lokalna javna preduzeća i ustanove. U prevodu to znači da lokalni mediji treba da budu puni izveštaja i fotografija o tome sa kim je predsednik opštine razgovarao, koga je primio, gde je otišao u posetu, šta je ramatralo Opštinsko veće i td.
Jedan od onih koji prednjači u samoreklamerstvu je predsednik opštine Gornji Milanovac Dejan Kovačević. Te predsednik opštine bio tu i tu, te posetio, te otvorio, te razgovarao … i skoro svakog dana mediji u Moravičkom okrugu bivaju zatrpani saopštenjima iz Kabineta milanovačkog predsednika opštine sa sve fotografijama.
Uprkos jasnoj odredbi da lokalna vlast u tekst konkursa za sufinansiranje medijskih projekata mora da unese jasno definisane i obavezujuće uslove kao što su da mediji koji konkurišu ne mogu da budu u blokadi, da imaju namirene lokalne i državne poreze, da u prethodnih godinu dana nisu kažnjavani od strane regulatornih i samoregulatornih organa, da ocenu prispelih projekata vrši Konkursna komisija koju na predlog relevantnih novinarskih i medijskih udruženja imenuje organ lokalne vlasti koji raspisuje konkurs, kao i da članovi komisije moraju biti imenovani iz reda uglednih i dokazanih medijskih stručnjaka, vrlo česta je pojava da lokalna vlast uslove konkursa prilagođava potrebama određenih ili bolje rečeno odabranih medija. Takve primere zabeležili smo ove godine u nekoliko gradova i opština u zapadnoj Srbiji.
O anomalijama koje se događaju na terenu svedoči i upravo završeni konkurs u Gornjem Milanovcu. Koliko su naše komšije prekršile pravila možda najbolje svedoči da su pojedini mediji kojima su subvencije dodeljene odbilo da potpiše ugovor i da u celoj toj raboti dalje učestvuje.
Razlog za sumnju pojavio se najpre zbog tajnosti u kome je gornjomilanovački medijski konkurs obavljen, uprkos svojoj prirodi – da bude javan, otvoren i transparentan.
Sa raspisivanjem konkursa čelnici opštine Gornji Milanovac, iz samo sebi znanih razloga, čekali su do polovine maja meseca, iako ih Ustav Srbije i Zakon o lokalnoj samoupravi obavezuju da se staraju o blagovremenom i objektivnom informisanju građana na svojoj teritoriji kontinuirano tokom cele godine.
Kada konkurs raspišete u petom a ne u prvom mesecu u godini, a cela konkursna procedura se završi tek u avgustu umesto u februaru, onda je sasvi jasno da lokalna vlast sprovodi nedozvoljeni ekonomski pritisak na lokalne medije sa ciljem da „disciplinuje“ medije i uslovi ih na poslušnost, što za prvu posledicu ima autocenzuru iza koje se skriva prava cenzura vlasti.
Od svega što je u Gornjem Milanovcu, u celom konkursnom procesu bilo transparentno i javno, može se pomenuti samo objava konkursa na opštinskom sajtu. Sve ostalo bila je tajna rabota do objave rezultata.
Učesnici konkursa, a ni javnost, nisu obavešteni o tome ko su i po čijim predlozima bili članovi Konkursne komisije koja je Rešenjem predsednika Opštine imenovana 30. juna. Naime pomenuto rešenje objavljeno je tek 12. jula uz objavu rezultata konkursa.
Ako zanemarimo činjenicu da je izbor članova komisije obavio predsednik Opštine samostalno, a ne Opštinsko veće koje je raspisalo konkurs, ostaje činjenica da učesnici konkursa i svi predlagači nisu blagovremeno obavešteni o izboru članova komisije, kako bi eventualno mogli da stave primedbe ukoliko bi bilo osnovanosti.
A bilo je, jer je za člana Komisije imenovano lice koje je opštinski službenik, a ne nezavisni stručnjak za medije ili medijski radnik.
U obrazloženju svoje odluke o imenovanju članova Komisije Dejan Kovačević, predsednik opštine Gornji Milanovac, navodi da je čl. 21 Pravilnika o sufinansiranju projekata određeno da većina članova Komisije mora biti imenovana na predlog novinarskih i medijskih udruženja, što apsolutno nije tačno.
Član Pravilnika na koji se predsednik poziva kaže da većina članova Komisije mora biti izabrana na predlog novinarskih ili medijskih udruženja, ali član 20. kaže da svi članovi komisije moraju biti iz reda nezavinsnih medijskih stručnjaka ili medijskih radnika, što član komisije koji je opštinski službenik svakako nije.
Namera zakonodavca bila je da u potpunosti eliminiše mogućnost da lica povezana ili interesno vezana sa lokalnom vlašću budu članovi komisije, a predsednik opštine Gornji Milanovac je upravo takvo lice imenovao u Komisiju i time narušio legalnost i legitimitet celog konkursa.
______________________________________________________
Ništa novo.Prijatelj mu je preko veze dobijao tendere.
Svi rade kao po šablonu.
Bahato.
To ti je tako kad imaš Gvozdena i Ostoju za savetnike. Pazi Dejane sa kim tikve sadiš ubuduće.
Nije ovaj predsednik opštine, on je milanovački maneken, samo se slika i šetka okolo i ništa ne radi. A i šta uradi ispadne da ne valja.
To je po šablonu i u Čačka ništa bolje.
Ovaj u Čačka gura pare u Borac i Muziku misli narod je sit pa mu daj igara i muzike.
Doći će svemu kraj,a oni posle trebaju živeti u svom gradu.
Моја покона БАБА стало ми говорила,,Дијете гедај да не угазиш у политику послен имаш да смрдиш стално,,.Е сад Бабину именицу замених са политиком да прилагодим савет садашњем стању ствари.
Kako je u Arilju ovaj je dob ar!
Ovaj iz GM zaposloi ceo komsiluk u Opstinu.Iz jedne kuce i cerja i snajka na budetu.Moralne mlade zene.Sve olos.Satira na delu sve sa stvarnim likovima.