Građevinarstvo obeležilo reforme
Грађевинарство и брзо издавање грађевинских дозвола су области које су обележиле реформе у Србији ове године, изјавила је данас потпредседница Владе и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, проф. др Зорана Михајловић.
Говорећи на панелу Савета страних инвеститора (ФИЦ) Михајловић је поручила да је грађевинска индустрија у другом кварталу порасла за 12,6 одсто, ове године издато је 40 одсто грађевинских дозвола више захваљујући чему смо скочили скоро 40 места на Дуинг бизнис листи Светске банке.
– Има још много посла, али смо направили прве велике кораке – рекла је Михајловић на представљању Беле књиге ФИЦ-а за ову годину.
Михајловић је рекла и да је све спремно за “дозволу на клик”, односно електронско издавање грађевинских дозвола које ће почети у јануару 2016.
Она је најавила да Министарство припрема још неколико важних закона које очекују страни инвеститори, пре свега, Закон о конверији земљишта са којим очекује да се реши потање конверзије до средине следеће године.
– До краја године ће бити усвојена још четири закона која ће наставити започету реформу у области грађевинарства – закон о озакоњењу објеката, премеру и катастру, закон о становању и стамбеним односима – рекла је Михајловић.
Говорећи о реформама она је истакла да је Министарство инсистирањем на одговорном вођењу пројеката успело да реализацију процента изведених радова повећа за 25 одсто.
Председник Савета страних инвеститора (ФИЦ) Уве Фредхајм изјавио је да је Влада Србије показала јаку посвећеност реформама и да се виде рани знаци опоравка српске привреде.
– Надамо се да ће тај тренд бити настављен и у наредном периоду – рекао је Фредхајм представљајући „Белу књигу 2015“ која садржи конкретне препоруке за боље пословање у Србији.
Он је казао да је ФИЦ препознао значајан напредак у три области – некретнина и градње, инспекцијама, транспорту и интелектуалној својини, као и великом броју различитих сектора – телекомуникацијама, осигурању, нафти и гасу и приватном обезбеђењу.
ФИЦ тренутно окупља више од 130 компанија, које су уложиле више од 23,5 милијарди евра са учешћем од 18 одсто БДП у 2013. години и које директно запошљавају више од 97.000 радника у Србији.
__________________________________________________________________