Hoće li uskoro siromašni iz Srbije odlaziti na rad u Albaniju
Ако би се остварио пројекта назван „Мини Шенген“ становници западног Балкана добили би своју верзију јединственог тржишта рада и капитала, на коме би кретање људи, робе, услуга и капитала били слободни а становници овог дела Балкана би имали право да се преселе и запосле у било коју државу чланицу овог споразума.
Прва фаза овог пројекта планира економско удруживање Србије, северне Македоније и Албаније, а у другој фази придружили би се БиХ, Косово и Црна Гора.
Потпредседница Српског покрета Двери, проф. др Тамара Миленковић Керковић у свом ауторском тексту „Због чега „Мини Шенген“ или хоће ли ускоро сиромашни из Србије одлазити на рад у Албанију – нову пољоприврдену силу“ изнела је свој став на ову тему.
Ево њених ставова:
Готово једна трећина људи у Србији живи са просечним приходом до 30.000 динара. И статистика за Србију коју пружа ФАО (Food and Agriculture Organization of the United Nations) говори о томе како се у Србији живи са 250 евра месечно. Поред других индикатора, подаци ове организације Уједињених нација говоре да се број гладних и неухрањених људи у Србији удвостручио од 2015. године и од тада до данас износи 400.000 гладних грађана Србије, или скоро 5% укупне популације. Разлог сиромаштву и глади свакако је и пад вредности произведене хране по глави становника у Србији. Док је вредност произведене хране у 2011. години по глави становника у Србији износила 430$, та је вредност у 2016. години пала на само 391$. (http://www.fao.org/faostat/
Ови застрашујући подаци су и пре периода пандемије корона вируса говорили о доминантном сиромаштву српских грађана и великом заостајању Србије, пре свега, у пољопривредној производњи, која је глобални ресурс будућности. Узроци сиромаштва грађана Србије су у неразвијености и ниској продуктивности српске привреде, као и у неефикасној српској држави.
О паду Србије у свим областима говори и тзв. додата вредност – индикатор који показује ниво развијености различитих сфера друштва од којих зависи квалитет живота њених грађана. Када се ова вредност прикаже у односу на број становника, веома су јасне разлике у степену развоја не само између Србије и земаља Европске уније, већ и у односу на оне традиционално сиромашне, попут Албаније.
Према подацима са Еуростата (https://ec.europa.eu/
И поређење Србије са Албанијом, која се традиционално поима као неразвијена у свим областима, показује дубину српског суноврата али и савремену експанзију Албаније у области пољопривреде и другим областима. Стопе развоја у државној управи, здравству и образовању, где је Србија најслабија у Европи, у Албанији су у 2008. години износиле 100,2%, а у Србији без КиМ је додата вредност била само 11,9%. Иако се ова разлика након 2012. године знатно смањила, и даље је разлика у корист Албаније била готово двострука (http://www.makroekonomija.
Албанија је имала 2,5 пута већу додату вредност по јединици обрадиве земље у 2019. години па је и у односу на развијене европске земље њена експанзија у пољопривреди интензивна (https://data.worldbank.org/
Сиромаштво грађана Србије и ниске стопе раста последица су непостојања јасне и предвидиве економске политике. И заостајање Србије у свим областима и успех албанске политике развоја пољопривреде јасно говоре о последицама одлуке о уласку у нову економску интеграцију „Мини Шенгена“. Албанија, која има само трећину обрадивог земљишта у односу на оно које има Србија, постала је у свим областима двоструко успешнија од Србије. Отворене границе за капитал, робу и услуге и радну снагу у оквиру економске интеграције са Албанијом и Севрном Македонијом, може да значи да ће ускоро радници из Србије одлазити да раде у Албанију. Томе тежи ова власт.
Најзначајнији ефекти економске политике Владе Србије су драстично осиромашење грађана Србије, даља девастација пољопривреде, стагнација привреде и отварање тржишта за развијену пољопривреду будуће Велике Албаније .
Потпредседник Двери
Nisam znao da se profesorka Privrednog prava Ekonomskog fakulteta u Nisu aktivno ukljucila u politiku i to kao potpredsednik Dveri. Sta li je nju nateralo ili ti bolje reci sta su joj obecali za uzvrat.
Mnogo iznetih zanimljivih brojki al ne rece ono glavno,zbog cega bi nasi siromasni gradjani isli tamo na rad.Kolika je minimalna plata u Albaniji? Naravno da je namerno to precutalajer onda naslov teksta ne bi imao smisla…
Jadni studenti kojima ova predaje.Napisala neke cifre ubio sam se da nađem i proverim pre komentara ali uzalud.Sve li posta politika.
Vrv da hoce. Problem je sto ce oni kao da dolaze kod nas, pa ce da kupuju nekretnine i sve ostalo. Ovo nikako ne treba da dozvolimo za drzavu koja nam ne zeli dobro. Nikako i nista sa Albanijom.