Ja tebi vojvodo, ti meni serdare, pa da potpišemo ugovor
JP Gradac potpisalo ugovor, pa aneks ugovora, pa ugovor sa novim investitorom o čemu bruji čaršija, zbog čega negoduju čačanski privrednici, a gradska vlast ćuti i kaže da je neobaveštena. I još kažu da je Gradsko veće jedino nadležno za ugovore te vrste, a ono o tome nije odlučivalo, a ako je sve tačno što se priča, onda je JP Gradac prekoračilo svoja ovlašćenja, a gradski pravobranilac je zadužen da sve ispita. Izveštaj pravobranioca proglašen tajnom, a kad će biti na dnevnom redu Gradskog veća ne zna se.
U cilju pospešivanja zapošljavanja u Čačku Skupština grada izglasala je Odluku o građevinskom zemljištu u okviru koje je predviđena mogućnost da investitor koji da garancije da će zaposliti najmanje deset radnika na rok od najmanje tri godine, može biti oslobođen procentualnog dela naknade za uređivanje gradskog građevinskog zemljišta, zavisno od broja radnika koje će zaposliti.
Odluka je stupila na snagu 2013. godine i objavljena je u službenom listu Grada čačka broj 24/2013.
Shodno ovoj Odluci investitor koji zapošljava najmanje 10 lica sa evidencije čačanske Filijale NSZ ostvaruje pravo na subvecioniranje 25% naknade za uređenje građevinskog zemljišta koju bi morao da plati. Subvencija za zaposlenje 20 lica bila bi 50%, a ako investitor zapšošljava najmanje 50 lica, subvencija bi bila svih 100%.
Član 9. Ove Odluke kaše da Gradsko veće može na predlog JP Gradac doneti odluku da u cilju podsticanja razvoja i zapošljavanja subvenira troškove naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta. Dakle može, ali ne mora. Procenu da li postoje opravdani razlozi ili ne donosi Gradsko veće. Veće donosi i odluku na osnovu koje se iz budžeta grada javnom preduzeću Gradac prenosi po ovom osnovu odobreni iznos subvencije, a ta sredstva moraju biti predviđena u budžetu Grada.
Odluka deluje kao stimulativna za investitore ali ima i jednu veliku manu. Naime, nije predviđeno do kog iznosa naknade za gradsko građevinsko zemljište se ova vrsta subvencije limitira. Tako ispada da investitor koji, recimo, treba da plati naknadu od 10 miliona dinara i da garanciju da će zaposliti 50 radnika, dobija subvenciju od 200.000 po jednom radniku, što bi bilo nešto malo više od poslodavca koji kroz program subvencije zapošljavanja dobija bespovratnu pomoć od 150.000 dinara po jednom radnom mestu.
Međutim, ako investitor koji gradi objekat u kome će zaposliti 50 radnika, treba da plati naknadu za građevinsko zemljište, recimo, 366.000 evra, kakav je primer o kome pišemo u ovom tekstu. Onda bi, u skladu sa odlukom ograđevinskom zemljištu, taj investitor dobio 7.320 evra po jednom radniku što je preko 800.000 dinara ili čak četiri puta više nego investitor koji gradi na manjoj površini ali zapošljava isti broj ljudi ili čak pet i po puta više po jednom zaposlenom od poslodavaca koji konkuriše po programu subvencija za zapošljavanje.
Upravo je ovo bio jedan od razloga zbog kojeg su čačanski privrednici udruženi u Forum privrednika zamerili gradskoj vlasti na dvostrukom standardu, jednom koji važi za investitore sa strane a sasvim drugi za investitore iz Čačka.
Druga zamerka odnosila se na činjenicu da nijedan čačanski investitor nikada nije dobio ni ponudu, a kamoli da je uspeo da ostvari na pravo subvencioniranja naknade za gradsko građevinsko zemljište prilikom gradnje nekog svog poslovnog objekta.
Naša priča počinje u februaru (tačnije 21.02.2014.) ove godine kada je JP Gradac sklopilo ugovor sa investitorom gradnje ritejl parka u Aveniji lipa 2, na katastarskoj parceli 6084/1 K.O. Čačak.
Ugovorom je utvrđeno da će se graditi dva poslovna objekta sa halskim prostorom nadstrešnicom, sve u ukupnoj površini 7.333,19 kvadratnih metara zašta sleduje naknada za uređenje gradskog građevinskog zemljišta od 54.331.567,35 dinara ili 486.677,39 evra po srednjem kursu NBS na dan 20.02.2014.
Investitor, a u pitanju je firma „Toming Consulting“ do.o. Beograd, obavezao se da će u roku od 60 dana uplatiti 120 hiljada evra po srednjem kursu NBS na dan uplate, a kao sredstvo obezbeđenja plaćanja da dostavi menicu na dan zaključivanja ugovora.
Preduzeće Toming Cosulting d.o.o. osnovano je 19.02.2005. godine. Kao osnovna delatnost upisana je razrada građevinskih projekata. Vodi se kao mikro društvo u 100% privatnom vlasništvu. Poslovne aktivnosti započelo je u 2007. godini kada je počelo ulaganje u nekretnine radi dalje prodaje u Srbiji. Te godine zaključilo je predugovore na lokacijama u Vršcu, Čačku, Kraljevu, Kragujevcu i Užicu. Naredne 2008. godine u celosti je isplatilo nekretnine u Vršcu, Čačku, Kraljevu i Kragujevcu a 2009. i u Užicu. U 2009. Godini osniva tri zavisna preduzeća u koja pored osnivačkog novčanog udela unosi i nenovčani deo u nepokretnostima, od novoosnovanih prodaje udele u dva zavisna privredna društva, a kupuje udele u privrednom društvu Fundus d.o.o. Beograd. Zavisna preduzeća su: Tomsales d.o.o. Beograd, nespecijalizovana trgovina na veliko, Fundus d.o.o. Beograd, konsultantske aktivnosti u vezi sa poslovanjem i ostalim upravljanjem i Sotto Vento d.o.o. Beograd, razrada građevinskih objekata. U 2010. godini osniva Sotto Vento d.o.o. , razrada građevinskih projekata, sa 100% udela u kapitalu, novčani udeo kao i nenovčani u nepokretnostima, a potom iste godine Sotto Vento d.o.o. osniva preduzeće Petrovačka cesta d.o.o. Beograd takođe sa 100% udela u novčanom i delom nenovčanom udelu u nepokretnostima.
Ugovor sadrži još dve, u najmanju ruku skandalozne odredbe. Prva je da će radi obezbeđenja plaćanja ostatka naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta, a to je 366.677,39 evra investitor zu roku od 90 dana od dana potpisivanja ugovora dostaviti hipoteku prvog reda na nepokretnost tj. građevinsku parcelubr. 13764 K.O. Kragujevac III u površini od 8.026 kvadrata sa rokom važenja 36 meseci. I u nastavku ugovora sledi sledeći „biser“: tržišna vrednost navedene nepokretnosti biće utvrđena na osnovu akta nadležnog poreskog organa.
Dakle JP Gradac prihvata kao obezbeđenje plaćanja hipoteku na parcelu neutvrđene vrednosti i to nakon 90 dana od dana potpisivanja ugovora. Zašto od investitora ne traži da odmah da hipoteku i zašto prihvata hipoteku na neutvrđeni iznos vrednosti predmeta hipoteke. Šta ako ta livada u okolini Kragujevca ne vredi ni pola od ugovorene naknade za građevinsko zemljište. I šta će Gradu Čačku livada u nekoj pustohiji pored Kragujevca.
Gradac se, doduše u ugovoru osigurao klauzulom realizovanja menice na celokupan iznos naknade za građevinsko zemljište, ali još veći „biser“ u celoj priči je podatak da je investitot Toming Consulting na dan potpisivanja ugovora sa JP Gradac već bio preko 400 dana u neprekidnoj blokadi, pa je više nego očigledno da niko u Gradcu nije proverao bonitet investitora sa kojim potpisuje ugovor na skoro pola miliona evra.
Čak i da je došlo do realizacije menice, ona ne bi bila naplativa.
VEST SA SAJTA JP GRADAC
У АВЕНИЈИ ЛИПА ГРАДИЋЕ СЕ МАЛОПРОДАЈНИ ТРЖНИ ЦЕНТАР
ДАТУМ ПОСЛЕДЊЕ ИЗМЕНЕ 23 ФЕБРУАР 2014
У ЈП „Градац“ данас је потписан споразум о накнади са словеначким инвеститором „Томинг инжењерингом“ који ће у Булевару Вука Караџића на сопственој локацији градити ритејл центар површине 7000 квадратних метара.
„Ово је уговор којим дефинишемо ослобођење накнаде за уређење градског грађевинског земљишта за инвеститоре који ће након завршетка објекта запослити 50 и више наших суграђана“, рекао је Небојша Јовановић (СНС) директор ЈП „Градац“.
Јовановић је истакао да фирма „Томинг инжењеринг“ има регистровану фирму у Београду, али је реч о иностраном партнеру из Словеније који се бави инжењерингом и консалтингом. Директор Јовановић је подсетио да је на предлог овог јавног предузећа донета градска одлука која ослобађа инвеститоре који запосле 50 и више људи у својим центрима плаћања уређења градског грађевинског земљишта.
„Ово је добар знак да је град Чачак отворен за инвеститоре који ће улагати и градити на територији нашег града“.
Иначе инвеститор ће уплатити облигационе гаранције (менице) у износу од 120 000 евра у динарској противвредности у року од 60 дана од дана закључења уговора а гаранција за запошљавање је хипотека на непокретности која је многоструко већа са роком трајања од 36 месеци.
„Та хипотека ће бити успостављена као гаранција да ће бити запослено 50 радника који ће осим зараде бити уредно исплаћивани сви доприноси, а НСЗ ће бити посредник приликом запошљавања“, казао је Јовановић.
Ненад Шикман пројект менаџер „Томинг инжењеринга“ рекао је да је помоћ ЈП „Градац“ изузетно важна јер у време када има мало комерцијалних пројеката нарочито у градовима са смањеном куповном моћи, олакшана им је реализација инвестиције тиме што су донете неопходне одлуке.
„Ми смо 2007. године купили земљиште у Чачку, али на жалост због свега што се дешавало на свим тржиштима и инвестиционим пољима тек сада завршавамо овај пројекат“, нагласио је Шикман.
Он је рекао да је ово пројекат типа ритејл парка површине 7000 квадратних метара, са око 240 паркинг места. Објекат ће имати преко 10 локала. Половину простора заузимаће супермаркет а остала површина намењена је европским брендовима. Радови на пројекту започињу одмах након прикупљања свих дозвола а Шикман очекује да ће то бити крајем месеца марта.
Потписивању овог уговора присуствовао је и народни посланик СНС-а др Александар Радојевић.
U članu 5. Ugovora JP Gradac i investitor ugovaraju obavezu Gradskog veća da nakon što investitor dostavi dokaz o zapošljavanju najmanje 50 lica sa evidencije Filijale NSZ, veće bude supotpisnik novog Ugovora između Grada Čačka, JP Gradac i investitora u vezi subvencioniranja 366.673,39 evra.
Potpuno je nepojmljivo da JP Gradac ugovara obavezu Gradskom veću, jer je nadležnost upravo suprotna tj. Gradsko veće vrši nadzor nad poslovanjem gradskih javnih preduzeća, pa tako i nadzor nad JP Gradac.
Ako ste mislili da je ovim završeno nabrajanje svih „bisera“ iz ugovora koji je JP Gradac sklopilo sa Toming Consaltingom, prevarili ste se jer evo poslastice za kraj. Investitor je najavio gradnju ritejl parka, poslovnog prostora u kome će biti niz trgovinskih objekata. Dakle investitor neće nikoga zapošljavati već će prostor koji gradi davati u zakup. Radna mesta otvaraće firme koje budu uzimale poslovni prostor u najam.
JP Gradac potpisuje ugovor u kome se kaže: JP Gradac dozvoljava investitoru da se zapošljavanje nezaposlenih lica vrši kod subjekata koji obavljaju delatnost u poslovnom prostoru koji investitor gradi, a za koje investitor garantuje da će zaposliti označena lica, a za period od 36 meseci od dana zasnivanja radnog odnosa.
Zvuči smešno i neverovatno ali je istinito. JP Gradac potpuno suprotno Odluci o građevinskom zemljištu oslobađa naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta investitora koji neće zapošljavati radnike, a investitor garantuje da će radnici koje bude zaposlio neki drugi poslodavac a ne investitor, kod tog poslodavca raditi najmanje 36 meseci.
I tako dok JP Gradac i investitor Toming Consaulting, jedni drugima obećavaju ono što nije u njihovoj nadležnosti, u Gradskom veću i gradskoj vlasti niko ništa ne zna šta se radi u JP Gradac i niko ništa ne preduzima, osim Gradske uprave za urbanizam koja na osnovu Ugovora koji je investitor sklopio sa JP Gradac izdaje građevinsku dozvolu, pa investitor ograđuje gradilište.
Sledi nastavak
ljudi, koji vise trzni centri?????dajte terene deci!
Plasim se da ce i JKP Gradac proci kao Hidrogradnja sa ovim Nebojsom…