Kamberi tražio da Preševska dolina bude uključena u dijalog
Albanski poslanik u Skupštini Srbije Šaip Kamberi objavio je na svom fejsbuk profilu da je uputio otvoreno pismo specijalnom izaslaniku Sjedinjenih američkih država za Zapadni Balkan Gabrijelu Eskobaru.
Kamberi je napisao da je u ovom pismu tražio uključivanje Preševske doline u dijalog Kosova i Srbije. Najavio je da će ovo pismo uputiti i Žozepu Borelu, posredniku u dijalogu iz EU i predsednici EK Ursuli fon der Lajen.
U fazi kada međunarodni posrednici, vodeći dijalog Kosova i Srbije, daju novu dinamiku, čekajući da se Preševska dolina uključi u dijalog, koju nazivaju poslednjom šansom za rešavanje pitanja Albanaca, danas putem ovog pisma obratio sam se specijalnom izaslaniku SAD za zapadni Balkan Gabrielu Escobaru, napisao je Kamberi.
Poštovani gospodine Gabriel Escobar,
Želeo bih da iskoristim ovu priliku da vam se zahvalim na vašim obnovljenim naporima u vašoj ulozi specijalnog izaslanika SAD za zapadni Balkan da postignete konačan i pravno obavezujući sporazum o sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa između Kosova i Srbije, usredsređenog na međusobno priznavanje između dve države. U nastavku našeg sastanka 15. oktobra 2022. godine u Vašingtonu, pišem da ponovim stav izabranih predstavnika Albanaca Preševske doline da se uključe u dijalog između Kosova i Srbije kako bi se sveobuhvatno rešila situacija albanske zajednice Preševske doline. Dozvolite mi da ukratko predstavim situaciju albanske zajednice u Preševu, koja je i dalje teška uprkos opredeljenju Vlade Srbije da radi na prosperitetnoj budućnosti i garancijama koje je albanskoj zajednici ponudila međunarodna zajednica nakon oružanog sukoba 2001. godine. . Kada je mirovni sporazum potpisan, Albanci iz Preševa, Medveđe i Bujanovca su se naveli da će dijalog i stvarne političke reforme, značajno poboljšati opšte stanje Albanaca, i da će se u dobroj veri uključiti u pregovore sa vlastima u Beogradu. Ponovljena kašnjenja u ispunjavanju ovih obaveza dovela su do dva dodatna sporazuma kojima su afirmisana prava Albanaca (2009. i 2013. godine), koja, nažalost, i dalje u velikoj meri nisu sprovedena od strane vlasti u Beogradu. Dok pišem ovo pismo 22 godine nakon sukoba, albanska zajednica u Preševskoj dolini ostaje najdiskriminisanija manjina u Republici Srbiji. Nisu preduzete nikakve mere da se okonča ekonomska diskriminacija Albanaca, da se reši veoma niska zastupljenost Albanaca u državnim institucijama i preduzećima pod kontrolom vlade i da se smanji prisustvo vojnih snaga u regionu. Od 2008. godine neprijateljski odnos Srbije prema nezavisnosti Kosova negativno je uticao na Albance u Preševu kako Srbija odbija da prizna fakultetske diplome kosovskih univerziteta i time diskvalifikuje 15 generacija Albanaca sa kosovskim diplomama iz zapošljavanja u državnim institucijama. Albancima u Preševskoj dolini trenutno je uskraćeno pravo da koriste nacionalne simbole i zastavu, što je ključni element albanskog nacionalnog identiteta.
Militarizacija se stalno koristi kao strategija zastrašivanja lokalne albanske zajednice. Kako bi što više smanjio broj Albanaca koji žive u Preševskoj dolini, srpske vlasti vrše takozvanu pasivizaciju adresa stanovanja Albanaca, praksu koju je Helsinški odbor Srbije nazvao „ oblik etničkog čišćenja administrativnim putem“.
Pored ovih gorkih pritužbi, u političkom i medijskom diskursu normalizuje se rastujuća albanofobija izražena kroz huškačke i uvredljive izjave na račun Albanaca, koje daju najviši državni funkcioneri vladajuće koalicije u Srbiji. Kombinovani efekti potiskivanja nacionalnog identiteta, diskriminacije, maltretiranja i zastrašivanja primoravaju mlade ljude da napuste Preševsku dolinu u potrazi za boljim prilikama u zemljama članicama EU.
Budući da je politička i institucionalna diskriminacija Albanaca Preševske doline često posledica tenzija između Kosova i Srbije, smatramo da će uključivanje albanske zajednice iz Preševske doline u dijalog pomoći posrednicima EU i SAD da na simetričan i izbalansiran način radi na aranžmanima za zaštitu i unapređenje manjinskih prava za albansku zajednicu u Srbiji i srpsku zajednicu na Kosovu u skladu sa evropskim vrednostima i međunarodnim aktima.
Simetričnost tretmana odgovarajućih nacionalnih manjina mora biti suštinski element sveobuhvatnog, pravno obavezujućeg sporazuma o normalizaciji, kako bi Srbija i Kosovo mogli da napreduju na svojim evropskim putevima. Ovo će sprečiti da se Preševska dolina pretvori u još jedan sukob i ukloniti tekući izvor nestabilnosti između Kosova i Srbije sa širim implikacijama na Zapadnom Balkanu. U svetlu obnovljenih napora posrednika EU, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Nemačke i povećane posvećenosti SAD, u svojstvu izabranog predstavnika Albanaca Preševske doline (narodni poslanik Skupštine Srbije), pozivam vas da u naredne sastanke dijaloga koji vodi EU uključite stanje Albanaca Preševske doline kao suštinski element za postizanje dugoročnog i stabilnog mira između Albanaca i Srba.
U cilju detaljnijeg informisanja o opštoj situaciji Albanaca koji žive u Preševskoj dolini, pozivam Vas i Vaše evropske kolege da posetite albanske opštine u Srbiji kako biste se sastali sa albanskim predstavnicima i liderima zajednica i razgovarali o njihovoj zabrinutosti. Ostajemo spremni da radimo sa vama i vašim kolegama na organizovanju plodne istraživačke posete Preševskoj dolini pre sledeće runde dijaloga predvođenih EU. Na kraju, želeo bih da ponovim da izabrani predstavnici Albanaca iz Preševske doline ostaju u potpunosti posvećeni podršci vašim naporima da se postigne puna normalizacija odnosa sa Srbijom na osnovu uzajamnog poštovanja i reciprociteta.
S poštovanjem,
Šaip Kamberi – poslanik
Izvor: JUG press
_________________________________________________________
Počelo je… Ko pogača.
Preševo je u Srbiji tako da nema potrebe za za albanskom zastavom i obeležjima.Žalite se na pasivizaciju adresa,a hoćete albansku zastavu.Ako hoćete da budete na adresi i da imate državljanstvo onda prvo treba stvarno tu da živite i da poštujete i koristite obeležja zemlje čiji ste državljani.
Gledao sam ona sela i mesta u Makedoniji ka Ohridu,svuda albanske zastave.Stvarno neverovatno da im to dozvoljavaju.Zgrožen sam zbog toga.
I Kosovo je Srbija, idi im objasni da ne bi trebalo da budu okačene albanske zastave. Ljudi moramo da shvatimo, cija je livada taj je i kosi. Svi smo veliki srbi, sve se sliva u Bg. Omaldina zeli lepsi zivot i odlazi iz Srbije. To je nesto na sta moramo se navici. Drzava koja nema strategiju za demografsku odbranu osudjena je na propast. To je veoma prosto, a mi se i dalje busamo kako smo veliki, jaki i kako ćemo im pokazati kako treba.
Kosovo je u ratu Milošević izgubio.
Nema veze ko šta kosi,zna se šta je čije.Ima u Americi čitavih gradova gde su većinski živalj doseljenici pa su ipak još uvek u Americi.
U danasnjem svetu se stosta zna osim sta je cije. To jedna od najvećih tajni i misterija. Ali, mi smo mnogo naivni, a mislimo smo mnogo pametni.
Pa imaju Albaniju državu, neka idu u Albaniju da žive gde je tu problem, Albanci imaju problem pored svoje države svašta?!
Zasto nam se ovo
sve dogadja,sve zbog antisrpskog obrazovanja u skolama.Jednostavno jer se u titkizmu sve naucno i sistemacki radilo da se Srbi ne dosete.POSDTAVLJA SE PITANJE,ZASTO
NEMA NIKAKVA PREDAVANJA O GEOGRAFU JOVANU CVIJICU.
Sta se hoce sa ovim predlogom,da se predece,prepreci,
izoluje ma kakav uticaj Srbije prema jugu.To jwst presecanje,Moravsko Vardarske kotline.
Kina je ulozila ogromna srestva da podigne luku u Grckoj Pirej,iz mrtvih.Cak je se neocekivano,zaposlio i veliki broj radnika.To je luka na putu svile.
Srbija je zemlja bez izlaska na more.
Po medjunarodnom pravu,svaka zemlja koja nema izlaz na more,ima pravo da zakupi deo luke u susednoj zemlji.
Srbija je ulozila mnogo politickog i ekonomskog napora da izadje na more i taj projekat je bio,u dva pravca.
Izlazak na luku Bar i luku Dolun u Grckoj.
Onaje jos 1895 zakupila na 100 godina u luci Solun,dok se izgradi saobracajnice i pruga prema Baru.
Nesposobni Milosevic injegovi savetnici-neznalice,nisu 1995 uspeli da produze ugovor.
Sa Grckom oko Soluna.
Sada svi televizori,frizideri,masine,klime i sve ostalo se uvozi iz Hrvatcke
Rijeke.Koliko Hrvatcka uzima proviziju,i koliko od toga moze da kupi naoruzanja.
Mi smo sa Grckom,bili u dobrim odnosima vise kao Srbija,nego kao Jugoslavija.
Jer se i tu tito srbozder mesao u
Unutrasnje poslove Grcke.
Finasirao revolucije.I potpomagao stvaranju severne Makedonije.
Ovo je jos jedan deo MAKAZIRANJE
DELA ISTORISKOG POSTOJANJA SRBIJE.
Ovo sto se radi,kao da je ziv srbozder tito,kao da nije odavno umro.
Protka Cacak.
Zato se obrati Vučiću,nek malo još pomeri granicu koju je on postavio u sopstvenoj državi.Ima on iskustva u tome.
Ja, svako malo u ta 3 gradica.Svuda zastave Albanije
Pa zamolite Radoša ,Piculija i ostale što sarađuju sa Ćiptarima da intervenišu malo.
Čekaj, bre. Pa ovog Kamberija pre pqr godina dizaste u nebesa, kako je sve skresao u brk Vučiću? Kako sad ovo?