Коалиција НАДА против усвајања Закона о истополним браковима
Коалиција НАДА, коју чине ПОКС, ДСС и деветнаест удружења грађана одржала је конференцију за штампу поводом опасности да ће нацрт закона о истополним заједницама ипак бити упућен у Скупштину.
По питању Нацрта закона о истополним браковима, новинарима се обратио потпредседник ДСС, Предраг Марсенић који је изјавио:
– Коалиција НАДА се залаже за традиционалну породицу и против је усвајања овог закона зато што је он суштински противуставан. Са тим ставом се слаже и председник Србије који је изјавио да закон неће потписати и да ће, уколико га скупштина изгласа, бити враћен на поновно разматрање. Ми искрено верујемо да ЛГБТ популација има одређене проблеме у друштву, попут наслеђивања имовине, здравствених права, посета болницама и слично и сматрамо да ти проблеми треба да буду решени, јер су у питању наши грађани, кроз измене и допуне тј. побољшања постојећих закона. Ми смо због промашене идеје да ће Србија једном постати део Европске Уније, променили толико закона па је потпуно логично да можемо да изменимо и оне који представљају проблем за остваривање поменитих права ЛГБТ заједнице. Све наравно треба да буде урађено у складу са Уставом Србије.
Оно што је такође важно да се објасни је да Србија није хомофобно друштво и да никад то није била, нагласио је Марсенић.
– Постоје појединци који јесу такви и њих има у сваком друштву али наше друштво је увек било пуно разумевања за мањинске заједнице. Ако узмете у обзир да је премијерка припадница ЛГБТ популације, да је то такође још неколико министара, да у друштву постоји разумевање за проблеме и жеља да се они, у складу са Уставом Србије, реше, јасно је да такво друштво не може бити називано хомофобним – рекао је Марсенић.
Још један закон који је споран за Коалицију НАДА је Закон о родној равноправности.
– Тај закон је практично увео вербални деликт јер прописује одређене језичке форме, потпуно непримерене нашем језику, које су људи обавезни да користе. Како се по том закону зове женски тренер неке екипе? Тренерка? Потпуно бесмислено и са таквим решењима наметнутим, преписаним без размишљања, Србија неће далеко стићи. Све што се усваја мора да буде у складу са здравим разумом пре свега. Србија има много већих проблема од ових о којима смо причали. Школство, здравство, негативна селекција у друштву, криминал, корупција, страначко запошљавање и слично и то су проблеми који хитно треба да се решавају а не да ли ће неко да се зове тренерка – рекао је Марсенић.
На исту тему Душан Радосављевић је изјавио:
– Упркос противљењу већинске Србије, Влада Србије како сазнајемо не одустаје од тога да у Скупштинску процедуру упути предлог закона о истополним заједницама којим се предвиђа кривична одговорност за сваког ко не прихвата фаворизацију хомосексуалности. Сматрамо да је тај закон подвала бирачима јер владајуће странке у предизборној кампањи нису ни у назнакама наговестили усвајање оваквог закона. Закон је противуставан јер ускраћује слободу мишљења и говора о овој важној теми. Тражимо да се ова тема стави на референдум, да се грађани изјасне шта мисле о томе. Председник Србије, који је и сам јавно подвукао да се не слаже са овим законом, такође је истакао у више наврата у јавности да ће по сваком питању од националног значаја држава уважити став и мишљење већине народа – рекао је Радосављевић.
Истакао је и да Коалиција НАДА чврсто подржава став Српске Православне Цркве, која се противи усвајању закона о истополним заједницама. Став цркве је уједно и став већине грађана Србије, који би се на референдуму недвосмислено показао, да је брак заједница искључиво мушкарца и жене и да само тако може и треба да буде
– Посебно је важно истаћи да се противимо усвајању овако важног закона на брзину, без широке јавне расправе. Нама је јасно, а пракса је показала у другим државама које су сличан закон усвојиле, да је то само први корак ка давању права истополним заједницама на усвајање деце. То нећемо никада дозволити јер би то разорило нашу традиционалну породицу и друштво у целини.Питање дозволе истополних бракова је толико значајно за наше друштво, да нико нема право да о њему доноси одлуке осим самих грађана. Истополни бракови врло негативно и дубоко задиру у саму срж наше традиционалне породице која је основа друштва, да би тако олако, уз кратку јавну расправу Скупштина усвојила закон о томе – указао је Радосављевић.
Он је подсетио и да оваква питања нису неуобичајена у демократским друштвима.
– У Швајцарској и Краљевини Данској, грађани се на референдуму изјашњавају о многим питањима, од истополних бракова, абортуса, новчане помоћи из буџета свим грађанима, па до питања да ли је дозвољено да се кравама секу рогови да би давале више млека. Сматрамо да и грађани Србије треба некада нешто да се питају на референдуму и да је ово идеална прилика. Протеклих неколико недеља па и месеци у јавности се води дијалог о појединим законима из области људских и мањинских права. Сматрамо да у оквиру тих дијалога није била довољно заступљена страна која има одређене суштинске замерке и примедбе на ове законске предлоге – рекао је Радосављевић.
На крају конференције представници коалиције НАДА подсетили су да, су су они већ најавили да ће од Уставног суда тражити и оцену уставности већ усвојеног контрадикторног Закона о родној равноправности.
___________________________________________________________________________________
Da li to znači da bi gospoda iz teksta isto tako stavila pitanje prava Srba na Kosmetu na referndum, da se veäinsko albansko stanovništvo pita da li želi da im omogući školovanje i rad na svom jeziku, crkvenu autonomiju, itd.?
Ili da se raspiše referendum kada se trebaju dati subvencije malinarima, zašto da se ne pita većina i da se poštuje njeno mišljenje?
Jer ako se referendumom trebaju regulisati prava nekih grupa, zašto ne bismo to primenili svuda?
Čisto proveravam, da ne ispadne da nisu principijelni.
Ne shvatam ovu paranoje i homofobije. Izjava mi nismo homofobi, ali nikako ne sme da se dozvole brakovi jer bi onda tražili usvajanje dece je fascinantno tupava.
Prvi, decu mogu d usvajaju i samohranih roditelji, jako teško ali makar mogu da pokrenu proces.
Zbog čega bi usvajanje dece u homoaekaualnin porodicama sada bilo tako grozno?
Čega se ova gospoda tako plaše?