Kopanje litijuma nosi rizike po životnu sredinu
Potpredsednik Srbija centra prof. dr Duško Lopandić izjavio je da kopanje litijuma otvara pitanje opasnosti od zagađenja zemlje i vode kako u dolini Jadra, tako i šire.
– Osnovni problem je pitanje poverenja. Građani nemaju ni minimum poverenja kako u vlast tako u kompaniju koja je poznata po ugrožavanju životne sredine. Vlast je više puta davala lažna obećanja građanima, a najbolji primer je upravo projekat Jadar. Ustavni sud je ovde iskorišćen kao institucija koja se može aktivirati na dugme – rekao je Lopandić u emisiji N1 Studio Live.
On je istakao da, po pitanju litijuma, nedostaje stručni dijalog kao i da je pitanji koji stručnjaci su uključeni u ovu temu.
– Nemačka industrija ima interes za eksploataciju litijuma, iako sama Nemačka ima verovatno najveće kapacitete za korišćenje litijuma, a tamo se litijum ne kopa. Ovo je tema koja je goruća u celom svetu, posebno u kontekstu klimatskih promena.
Lopandić je napomenuo da je dolazak nemačkog kancelara Olafa Šolca u Srbiju povezan s potpisivanjem memoranduma o održivim sirovinama sa Evropskom komisijom, ali veruje da litijum neće biti jedina tema razgovora.
– Nemačka ima šire interese u Srbiji i regionu. Teme će verovatno biti i privredna saradnja i pitanje Kosova, odnosno problem tretmana Srba na Kosovu. Videćemo da li će i održani izbori biti tema.
Govoreći o Samitu Evropske političke zajednice koji se održava u Londonu, Lopandić je istakao da ne očekuje konkretnu političku saradnju, ali smatra da su takvi skupovi bitni zbog poruka koje se tamo izreknu.
– Srbija ima specifičnu poziciju jer nije uvela sankcije Rusiji. Ipak, poslednjih meseci vidimo pomeranje Srbije u konkretnim potezima, poput susreta sa Zelenskim, posete njegove supruge Srbiji, ili ministra spoljnih poslova. Takođe, tu je i izvoz naoružanja i energetska pomoć, tako da je Srbija ceo jedan paket usmerila ka Ukrajini.
Lopandić je spoljnu politiku Srbije okarakterisao kao „sedenje na više stolica“.
– Imamo potpredsednika Vlade koji je otvoreno proruski i antizapadni, i koji je na listi sankcija SAD-a. Zavisno od situacije, vlast upućuje i različite poruke – zaključio je Lopandić.
___________________________________________________________