Lobiranje nije manipulacija
Lobiranje ne podrazumeva manipulaciju, već je to prirodan proces u donošenju javnih politika, izjavila je danas pomoćnica direktora Agencije za borbu protiv korupcije Marijana Obradović i istakla da je suština kvalitetnog formulisanja zakona i strategija u tome da uključi što veći broj društvenih činilaca.
Na tribini „Kako se lobira u Srbiji“ koju je organizovao Centar za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) u okviru Nedelje parlamentarizma, Obradović je negirala informacije koje su se pojavile u javnosti da će lobiranje biti deo novog zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i navela da to pitanje nije deo modela zakona koji trenutno razmatra radna grupa.
Navodeći da, nažalost, lobiranje uglavnom ima negativnu konotaciju i pogrešno se percipira u javnosti, Obradović je ocenila da je poenta zakona o lobiranju da učini transparentnom tu komunikaciju između društvenih činilaca i donosioca odluka, navodeći da je ekstenzivna komunikacija sa društvenim činiocima potrebna da bi bio donet neki dobar zakon ili strategija.
– To je lobiranje, to je komunikacija, Lobiranje uopšte nije nešto mutno, nema problematičnu konotaciju, nego je prirodan proces u donošenju javne politike. Nije lobiranje sporno, nego postupak donošenja zakona koji nosi rizik od korupcije – kaže Obradović.
Ona smatra da treba skinuti tu stigmu sa lobiranja i prekinuti njegovo povezivanje sa korupcijom.
Obradović je rekla da treba jasno definisati šta bi bio cilj zakona o lobiranju i ocenila da je za njegovo efikasno sprovođenje bitno uspostavljanje kontrolnog tela.
– Ne treba praviti zakon ako nema mehaznizama za njegovo sprovođenje i ako za to nema sredstava – kaže Obradović i navodi da je bitno postaviti i etičke standarde.
Predsednik Društva lobista Nenad Vuković rekao je da to društvo ulazi u desetu godinu borbe za zakon o lobiranju navodeći da je lobiranje nažalost proces koji izaziva nerazumevanje u društvu.
Vuković je naveo da je cilj lobista da utiču na donosioce odluka i da taj proces bude transparentan, navodeći da lobiranje nije proces za neki pojedinačni nego za neki opšti akt, kao i da mora postojati etički kodeks i kontrolno telo.
Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja rekao je da bi zakon o lobiranju trebalo da reguliše pitanje akreditacije lobista i pitanje edukacije, kao i donošenje etičkog standarda profesije.
Profesorka na predmetu „Pregovaranje i lobiranje“ na Metropolitan univerzitetu Ana Bovan rekla je da mali broj zemalja u svetu ima zakon o lobiranju, navodeći da je po oceni organizacije Transparentnost Internašnal najbolja evropska praksa u toj oblasti u Sloveniji koja je usvojila taj zakon.
Ona je navela da je Velika Britanija nedavno usvojila zakon o lobiranju i da je za uspostavljanje registra lobista izdvojila milion funti, i dodala da u EU postoji registar lobista, ali da nije obavezan.
Izvor: Novi Magazin/Tanjug
____________________________________________________________________
Lobiranje nije ništa drugo nego legalan način da podmitiš nekoga. I kad počnu da mi pričaju da je lobiranje ustvari ubeđivanje nekoga u tvoju ideju… Isto kao što su Albanci sa KiM ubedili (čitaj izlobirali) bombardovanje SRJ. Ma jok, nisu dali pare. Bože sačuvaj.
Lobiranje je ozakonjena korupcija. Ni, vise, ni manje!
Buhahahha pa lobiranje je manipulacija, gde ide vise ovaj svet zaglupljivanje mase kao i facebook sto kaze privacy is to share pa zasto je zvati privatnost ako delis sa nekim 😀 ludnica iz dana u dan kako pokusavaju da uniste mozak i svest naroda!