Marsenić predložio formiranje komisije za praćenje EKSPO-a
Потпредседник Новог ДСС-а Предраг Марсенић предложио је данас формирање парламентарне комисије за праћење радова на пројекту ЕКСПО 2027 „како би
и Народна Скупштина и грађани имали увид у те послове“.
– Искуство нас је научило да динамика радова није у складу са претходним најавама, као што је то случај са постављањем коцки на Тргу републике – подсетио је Марсенић на седници Одбора за финансије, државни буџет и контролу трошења јавних средстава Народне Скупштине.
Он је јавно упитао предлагаче Предлога закона о ребалансу буџета за 2024. годину „шта ће нама Национални стадион“ и напоменуо да је „стање у српском фудбалу катастрофално пошто немамо никакве резултате“.
– Милан има један национални стадион, који се у зависности од потреба зове „Сан Сиро“ или „Ђузепе Меаца“ и имаће поново један стадион када се сагради нови, а ми поред постојећих градимо још један – навео је Марсенић.
Када је у питању стање у српским финансијама, високи функционер Новог ДСС-а је нагласио да посебно забрињавају повећани расходи и дефицит.
– Нису добри повећани расходи за чак 1,7 милијарди евра, а ни дефицит који је порастао са 2,20% на 2,90%“, објаснио је Марсенић осврћући се затим на величину нашег спољног дуга који је од 2008. године порастао за чак 30 милијарди евра. Сваке године у последњих 16 ми се у просеку задужујемо за нових две милијарде евра, а у последње време то задужење је појачано – истакао је Марсенић и додао да је наша држава пре деценију и по годишње отплаћивала око 350 милиона евра да би рате данас порасле скоро четири пута односно
на преко 1,6 милијарди.Марсенић је приметио и да ове године није исплаћена рата спољног дуга, али се држава додатно задужила.
– Посебно нас брине податак да се задужујемо као држава код пословних банака. Постоји процена да ће Србија 2027. године, бити задужена између 51 и 55 милијарди евра и да ћемо тада враћати рате дугова у висини од 2,1 милијарде – рекао је потпредседник Новог ДСС-а, који је уједно и народни посланик.
Говорећи о приходној страни предлога ребаланса буџета Марсенић је запазио да је Влада успела да акцизама набави више новца па је запитао „зашто онда није укинута акциза на електричну енергију и зашто није смањена акциза на гориво“?
Марсенић је расправу закључио илуструјући економску ситуацију грађана Србије податком да им куповна моћ последњих година опада у еврима. У дискусији пред надлежним одбором могла се чути чињеница да је од 2019. године, сваки ребаланс српског буџета у парламент стизао по хитном поступку па није било времена за припрему народних посланика као и чланова Фискалног савета.
_______________________________________________________