Neiskrena namera vlasti da čuje glas građana
Narodna stranka u Čačku ocenila je danas da lokalna vlast nije iskrena u nameri da čuje glas građana oko načina trošenja novca iz gradskog budžeta putem. Saopštenj eprenosimo u celosti.
Gradska vlast je objavila na sajtu grada Čačka i ove godine anketu preko koje bi građani trebalo da učestvuju u odabiru prioriteta investicija u budžetu za 2021. godinu (https://www.cacak.org.rs/Anketa_%22Nasi_prioriteti_za_2021._godinu%22-1-1-4681). Treba odmah naglasiti da svaki pokušaj javnosti u radu lokalne samouprave treba uvek pohvaliti. No, da li je ovde reč o imalo transparentnosti i da li mnogo toga ostaje nejasno?
Pomenuta anketa čini skup stavki iz forme budžeta, sa nazivima koji su većinom nerazumljivi građanima, pa u vezi s tim i donošenje suda o ponuđenim „prioritetima“ nije reprezentativan. Stoga anketa više služi vlasti da za sebe, za neku sledeću izbornu kampanju, može da odredi prioritete u svojim predizbornim nastupima. Ovakva vrsta ankete je potpuno neprihvatljiva kategorija u odlučivanju i planiranju ozbiljnih investicija za grad koje bi bile na dobrobit svih gradjana. Jedina iskrena javnost u radu bi bila javna rasprava ili javni uvid planiranih investicija, u određenom vremenskom trajanju, kako bi gradjani mogli da se izjasne i predlažu, a da gradska vlast usvoji ili na obrazložen način odbije: da građani suštinski uzmu učešće, a vlast ozbiljno shvati primedbe i predloge građana. Čak i da uzmemo u obzir da je ovo prva informacija građanima šta gradska vlast planira, anketa bi trebalo da bude krajnje jednostavna i jasna svim građanima, jednostavna za razumevanje, jednostavna za popunjavanje, jednostavna za predstavljanje. Princip anketa ove vrste podseća na „Vesićevu“ anketu o pomeranju Železničkog mosta, što na neki način predstavlja svojevrsni šablon u obmanjivanju građana.
Ova “Anketa“ nije ograničenog karaktera, što suštinski znači da po IP adresi može da se glasa bezbroj puta (jedna osoba može da glasa bezbroj puta), a to daje prostora za manipulaciju nekog internet tima neke stranke, ili interesne grupe da po zadatku ispuni anketu i navede vodu na vodenicu po želji partijskih moćnika, da „kreira“ unapred odabrano mišljenje građana.
Posebno u oči upada ponuđena mogućnost da, ako mislite da je nešto drugo prioritet, unesete u polje „Moj predlog“!
Logično je da će anketu popuniti građani koje interesuje šta će se dešavati u sledećim godinama sa investicijama grada, i koji već imaju formirano mišljenje šta bi bio prioritet. Ukoliko ga nema u ponuđenim stavkama, eto rešenja da upišu i tako svoje mišljenje pošalju onima koji odlučuju, u nadi da to tamo neko čita. Ali avaj, da iko čita i pregleda anketu iz gradske vlasti do sada bi video da ponuđene opcije nema.
Greška ili namera, kako god, govori mnogo o odnosu vlasti prema mišljenju, stavu i potrebama građana. Govori i o uvažavanju i poštovanju građana i njihovim potrebama. Da nije tako, već bismo imali javni uvid, pa i raspravu, o izabranom rešenju spomenika Županu Stracimiru, idejnom rešenju rekostrukcije gradske pijace itd…..
Vlast u Čačku svoju zakonsku obavezu sprovodi kroz formalnu ispunjenost uslova, bez suštinske želje da građani uzmu učešće u odlučivanju. Ovakvom anketom to još jednom dokazuju.
Konobar Mozgonja se folira. Arterijska posla.
Mozgonji je najbitnije da mu kobilari iz Erčega budu namireni.
u Sprdiji je sve svedeno na ispunjavanje forme, bez sustine
da posle mogu da kazu kako je ispostovana zakonska norma i da su gradjani mogli da se informisu
eno i na sajtu grada prepisano od Beograda da kao moze da se prijavi komunalni problem ili bilo kakva nepravilnost, ali isto tako samo napisano da moze, ali prakticno ne moze jer ne postoji polje za upisivanje
a na mejlove naravno niko ne odgovara, jer pasijans, igrice i bleja po drustvenim mrezama su preci od onoga za sta primaju bezobrazno velike plate
STOP Naprednoj Pljacki !
Zato ste vi dok ste vladali, pitali gradjane šta će se graditi?! Realno, niste ni morali, jer ništa niste ni gradili, osim sto ste rasprodali ili oterali u bankrot na hiljade fabrika.