Nepotrebne komisije i u Čačku
Činovnici lokalnih samouprava, gradova i državnih organa nemilice troše novac poreskih obveznika na plaćanje rada u izmišljenim i nepotrebnim komisijama, saopštila je Državna revizorska institucija.
Prema podacima Državne revizorske institucije, manje od dva odsto korisnika budžetskih sredstava (toliko ih je kontrolisano) potrošilo je na rad raznoraznih komisija gotovo milijardu dinara. Ako se zna da u ovom trenutku u Srbiji ima 11.728 korisnika javnih sredstava, konačna cifra je daleko veća i mogla bi da se meri desetinama milijardi dinara. Jedan od upečatljivih primera je opština Pećinci, koja ima čak šest komisija za pomoć izbeglicama.
Državna revizorska komisija kontrolisala je i rad komisija lokalne samouprave u Čačku.
Tako je utvrđeno da je tokom 2014. godine naša lokalna samouprava formirala 79 komisija koje su imale ukupno 557 članova.One su održale ukupno 429 sednica, i za to su isplaćene dnevnice u iznosu od 7,2 miliona dinara.
Broj stalnih radnih tela koje formiraju skupštine jednica lokalnih samouprava, kod deset subjekata revizije kreće se od četiri stalna radna tela (grad Šabac) do čak 15 stalnih radnih tela (grad Čačak), iako sve jedinice lokalne samouprave imaju istu nadležnost.
U gradu Čačku, članovi stalnih radnih tela imaju pravo na naknadu, ali se po Odluci od 30.12.2014. godine smanjila naknada sa 2.132,00 dinara (koliko je iznosio neoporezivi iznos dnevnice za službeno putovanje u zemlji) na 1.500,00 dinara, što se odrazilo na ukupan iznos izdvojen za komisije. Odlukom je navedeno da lice čija se plata finansira iz budžeta grada, kao i lice zaposleno u ustanovi, čiji je osnivač grad, nema pravo na naknadu. Međutim, članovi stalnih radnih tela u gradu Šapcu i gradu Pančevu u 2014. godini nisu imali pravo na naknadu.
Najveće dnevnice imaju članovi komisije za planove, saopštila je DRI, i to 20% mesečne neto zarade po zaposlenom, prema poslednjem podatku Republičkog zavoda za statistiku što je u decembru 2014. godine iznosilo oko 10 hiljada dinara po sednici.
DRI je utvrdila i da različiti organi formiraju i plaćaju komisije sa istim ili sličnim zadatkom. Posledica navedenog je neekonomično trošenje sredstava iz budžeta jedinica lokalnih samouprava.
Tako Grad Čačak ima Komisiju za obeležavanje praznika i dodelu priznanja i Organizacioni odbor za obeležavanje praznika Grada.
Komisija za obeležavanje praznika i dodelu priznanja je predviđena Statutom, ima 9 članova koji su plaćeni. Zadatak Komisije je da utvrđuje protokol obeležavanja dana grada i gradske slave, utvrđuje predlog odluke za dodelu Decembarske nagrade grada i drugih priznanja u skladu sa odlukom kojom su uređeni praznici grada, nagrade i priznanja. Gradonačelnik je 31.10.2013. godine obrazovao Organizacioni odbor za obeležavanje praznika grada Čačka, koji ima 12 članova. Zadatak Odbora je da utvrđuje izgled i sadržinu povelje o dodeli Decembarske nagrade grada Čačka, podnosi inicijativu Komisiji za obeležavanje praznika i dodelu priznanja za zvanje počasnog građanina i obavlja druge poslove vezane za obeležavanje praznika grada Čačka.
– Mi smo razgovarali sa predstavnicima lokalnih samouprava i na naše pitanje zašto ima toliko saveta i komisija, oni su nam otvoreno odgovorili da je to način da podmire stranačke i političke apetite. I oni to ne spore – kaže Svetlana Toma Anokić, vrhovni državni revizor.