Нова пољопривреда
Одувек је пољопривреда као привредна делатност која обухвата биљну и сточарску производњу била једна од главних делатности у чачанском крају. О томе је на конференцији за медије говорио Јерослав Јовашевић – члан Локалног изборног штаба Двери Чачак и рекао следеће:
Плодно земљиште, богатство здравом водом и погодна клима омогућавали су да се у нашим селима обавља интензивна пољопривредна производња. Међутим, због неспособности претходне власти и свесног занемаривања села и пољопривреда је пала на ниске гране.
Одлив становништва из села у градове или у иностранство, тешки и лоши услови за живот у руралним подручјима, систематско занемаривање села и пољопривредне производње, неконтролисан увоз пољопривредних производа, довођење страних инвеститора и неуставна продаја најквалитетнијег земљишта странцима, као и хаотично и бесправно отимање земље шире од зоне аутопута, дестимулативно су деловали на домаће становништво.
Верујући да имамо знање и могућности да унапредимо локалну пољопривреду, Двери у свом програму истичу бројне мере за њен развој.
Полазне претпоставке за акциони план развоја пољопривреде би биле утврђивање тренутног стања пољопривредне инфраструктуре (обрадиво и необрађено земљиште, механизација, канали за наводњавање, пољски путеви и сл).
Доласком на власт Двери ће, најпре, донети одлуку о значајном повећању буџетских средстава за пољопривредну производњу. Такође, при Градаској управи биће формиран Центар за развој села и пољопривреде са стручним људима из области пољопривреде и агроекономије, а не са партијским чиновницима некомпетентним за унапређење пољопривредне производње.
Такође, један од градских већника са доказаним ауторитетом и искуством биће ресорно задужен за пољопривреду и тесно сарађивати са новоформираним Центром за развоје села и пољопривреде.
Обновили бисмо и ојачали задругарство на један савремен начин који би истакао значај удруживања пољопривредника у циљу смањења трошкова пољопривредне производње.
Свако веће село имало би пољопривредну задругу или би неколико мањих суседних села гравитирало најближој задрузи. Имамо план да се развију производне, прерађивачке и потрошачке задруге. Тиме би повезали примарну производњу, прераду и пласман пољопривредних производа, али би активно стварали и услове за самосталан наступ на тржишту.
Задруге би омогућавале повољнију набавку пољопривредне механизације и неопходног репроматеријала (семена, ђубрива и сл), које би могли да користе сви пољопривредници чланови одређене задруге.
На тај начин би се смањили трошкови појединачне набавке пољопривредних машина или репроматеријала за свако газдинство. Заједничко би било и одржавање механизације, неопходни сервиси, заједнички маркетинг, заједничке финансије, заједнички наступ на тржишту.
Један од услова за напредак пољопривреде био би укрупњавање поседа мерама комасације. Позната је чињеница да у Србији 75% приватних пољопривредних произвођача поседује површину земље мању од 5 хектара, а мање од 5% има више од 10 хектара.
Због мале величине поседа већина ових газдинстава произведе довољно само за своје потребе или пољопривредници продају само мали део својих производа. Мерама комасације би у договору са пољопривредницима укрупнили поседе, планирали пољопривредну производњу, изградњу и рестаурацију пољских путева, система за наводњавање, шумских појасева, као и заштиту животне средине.
Једна од мера за развој пољопривреде у нашем крају би било и давање подстицајних средстава за породична пољопривредна газдинства, али транспарентно, са јасно утврђеним условима на конкурсу и без утицаја политичке припадности.
Сматрамо да би и покретање новог Пољопривредно-индустријског комбината (нови ПИК Чачак), кроз јавно-приватно партнерство било од великог значаја за откуп и прераду већине пољопривредних производа од произвођача из нашег краја.
Планирамо и посебну помоћ чачанским трговинским и прехрамбено-прерађивачким предузећима са већим бројем локалних добављача, а такође и отварање мегамаркета у коме би се продавали само чачански пољопривредни производи.
Велику подршку би имали произвођачи органске хране као најздравије. Свесни чињенице да наше породице мање или више конзумирају храну произведену применом одређених агротехничких мера које подразумевају и употребу одређених хемикалија, желимо да обезбедимо најздравији вид производње хране, без примене хемијских препарата у условима здраве животне средине и тако заштитимо здравље свих нас, а нарочито наше деце.
Желимо да чачански крај поново постане један од водећих у области пољопривредне производње, а Чачак сајамски град. Доласком на власт радили би на томе да у Чачку организујемо Сајам пољопривреде и пољопривредне механизације, чиме би се Чачак сврстао у ред сајамских градова, што отвара прилику за даљи развој, не само пољопривреде, већ и угоститељства, услужних делатности и туризма.
Сарађивали би са Агрономскоим факултетом и Институтом за воћарство у Чачку и користили знања и искуства наших стручњака који би бесплатно саветовали наше пољопривреднике и вршили обуке у сваком домаћинству како би применом иновативних технологија дошли до одрживог развоја пољопривреде, смањили загађење животне средине и отклањали последице људске небриге према природи.
Иницирали бисмо што веће коришћење пољопривредног и шумског отпада ради наменске производње биомасе. Постројења за биомасу ћемо формирати на некој од деградираних површина у Чачку.
Заложили би се за формирање једне савремена лабораторија која би, поред осталог, откривала који производи садрже ГМО. Списак таквих производа би јавно објављивали и упозоравали наше суграђане.
_____________________________________________________________
Ova Vuciceva linija nikako da se skloni iz tkzv. opoziionih medija