Očistiše ga
Da nije bilo GG „Čačak je naš“ i odbornika Dragana Bisenića, javnost ne bi saznala šta se dešava na transfer stanici u Čačku, odakle se smeće koje JKP „Komunalac“ pokupi po gradu pretovara i odvozi na regionalnu deponiju Duboko.
Zašto bi ono na šta je upozorio odbornik Bisenić uopšte bilo važno i šta se zapravo dogodilo.
Čačak ima vrlo bolne uspomene na odlaganje smeća i održavanje javne čistoće u gradu. Još ona SPS lokalna vlast iz vremena vladavine Slobodana Miloševića suočila se sa problemom odlaganja smeća u Čačku u trenutku kada je deponija u naselju Prelići bila popunjena i preko svojih realnih kapaciteta.
Usledile su blokade deponije od strane ljutih građana nastanjenih u bližoj okolini deponije, a uskoro se u proteste uključila i tadašnja opozicija. Pokušaji tadašnje SPS lokalne vlasti da problem reši pronalaženjem nove lokacije za deponiju komunalnog otpada, padali su u vodu jedan za drugim. Gde god se pomenula moguća lokacija, okolno stanovništvo dizalo se na noge, podizalo i svoj glas i barikade u znak protesta.
U sećanju je blokada u Miokovcima gde je na putu u blizini skretanja na poligon Kompanije Sloboda, nekoliko sati ostao „zarobljen“ tadašnji potpredsednik SO Čačak. I danas u Čačku ima onih koji će reći da je tadašnja SPS vlast u Čačku pala zbog neposobnosti da reši problem deponije.
Ni nova vlast oličena u Novoj Srbiji godinama nije uspevala da reši taj problem, uprkos silnim obećanjima. I ona se suočavala sa protestima i negodovanjima građana na terenu, svuda gde je pokušavala da locira novu deponiju. Građanima je godinama plasirana tvrdnja da se radi planski dokument za novu deponiju, na to su trošeni milioni iz gradskog budžeta, a deponije nikada nije bilo jer kako je na kraju rečeno iz firmne koja je radila projekat: Grad Čačak je stalno tražio izmene i dopune projektog plana ali nikada nije dao najvažniji podatak – na kojoj lokaciji će deponija biti građena.
Čak je u jednom trenutku nabavljena i folija za deponiju, koja iako preskupo plaćena, nikada nije upotrebljena pa je godinama ležala na nekom placu jednog čačanskog komunalnog preduzeća.
Čačak je na kraju svoj problem odlaganja smeća rešio davanjem ogromne količine novca za učešće u izgradnji regionalne deponije Duboko. U ovom ortačkom poslu učestvovali su gradovi Užice i Čačak i opštine Kosjerić, Požega, Ivanjica, Lučani, Arilje, Bajina Bašta i Čajetina.
Čačak je uložio 163,7 miliona dinara što je u ukupnoj masi novca potrošenog za izgradnju deponije Duboko 26,88%. Pri tome, JKP „Komunalac“ plaća enormnu cenu odnošenja i lagerovanja smeća na regionalnu deponiju što je uticalo i na veliku cenu koju građani i prtivreda Čačka plaćaju za komunalnu uslugu odnošenja smeća. Kako god bilo, u nemogućnosti da samostalno reši ovaj komunalni problem Čačak plaća ogromnu cenu da se smeće odnosi van teritorije grada Čačka.
Sada je jasno zašto je obraćanje odbornika Bisenića javnosti od izuzetne važnosti za građane Čačka. Transfer stanica je objekat koji je u Čačku napravljen za pretovar i nastavak transporta prikupljenog smeća na regionalnu deponiju Duboko. Transport obavlja isključivo JKP Duboko svojim vozilima.
Odbornik Bisenić je objavio da je 10. 000 tona smeća iz Potpećkog jezera deponovano na regionalnu deponiju „Duboko“ čiji je kapacitet veoma ograničen, čime se postavlja pitanje gde će ubuduće biti deponovano smeće iz Čačka. Procurela je informacija da je prevoz smeća iz Potpećkog jezera vršeno kamionima JKP Duboko, upravo onima kojima je trebalo da se vršši transport smeća iz Čačka. Kako je nastao kvar na kamionima, smeće je počelo da se gomila na lokaciji transfer stanice u Čačku.
– Radi se na proširenju tela deponije Duboko, za to je resorno ministarstvo opredelilo sredstva i mi ne možemo da remetimo taj koncept – istakla je Mirjana Đoković, pomoćnica gradonačelnika Čačka za ekologiju i zaštitu životne sredine.
Gradonačelnik Čačka Milun Todorović opomenuo je rukovodstvo Regionalne deponije “Duboko“ da se odgovornije ponaša, jer će u suprotnom Grad Čačak pokrenuti inicijativu za smenu direktora RD Duboko.
Da li je ova „pretnja“ gradonačelnika Todorovića ubrzala odnošenje smeća sa transfer stanice u Prelićima ili je činjenica da je bruka pukla u javnost bila učinkovitija, ko će ga znati. Da podsetimo, sve bi se verovatno, ako i u prethodnim slučajevima kada se transfer stanica koristila ne samo za pretovar nego i za nedozvoljeno skladištenje smeća, držalo u tajnosti da nije bilo javne izjave odbornika Bisenića.
Bisenić nije stao samo na tome da upozna javnost sa dešavanjem na transfer stanici nego je uputio i dopis nadležnoj inspekciji.
Da li će sudbina ove prijave inspekciji biti kao i prijave koja je istoj Gradskoj upravi podneta i u poznatoj aferi „tetkin zid“ ostaje da se vidi.
– Prijava koju smo predali komunalnoj inspekciji predstavlja pokušaj sprečavanja spina lokalne vlasti po kome je čišćenje divlje deponije uspeh. Pri tome se namerno izostavlja činjenica da ovo nije prvi put da se ona pravi na lokaciji transfer stanice, a da ovog puta mi nismo izašli u javnost to bi postala praksa. Ovom prijavom to želimo da zaustavimo i potenciramo na zakonskoj i političkoj odgovornosti onih koji su to do sada radili ili nisu učinili ništa da do toga ne dođe, a resorno su odgovorni za to. Pitanje koje se logično nameće je šta bi bilo da i ovoga puta to nije došlo do javnosti. Odgovor je naravno poznat – kaže odbornik Dragan Bisenić.
_____________________________________________________________
Ко зна шта се још дешава по граду а ми обични грађани немамо појма о томе?А и народ је постао равнодушан па и кад нешто види само окрене главу на другу страну.Нисмо ни свесни да много тога можемо променити ако само будемо мало упорнији. Овако нам којекакви никоговићи раде о глави а ми као овце ћутимо и трпимо.
Zašto sve mora u medije da bi neko sa vlasti nešto uradio? Zašto mora da se sve zataškava? Jedno veliko BRAVO za Bisenićabi za podršku medija
Hvalite Bisenića a on na neistini postade heroj.