Ombudsman: Oni koji kritikuju su izdajnici i plaćenici
Ombudsman Saša Janković ocenio je danas da oni koji ukazuju na nešto što je loše u vlasti budu proglašeni za izdajnika, tajkunskog plaćenika, stranog plaćenika i perfidnog napadača na sistem države.
U intervjuu Fonetu, Janković je ocenio da su novi medijski zakoni jedna od svetlijih tačaka u prošloj godini, ali ostaje da se oni primene ukazujući da su u istom periodu bili izuzetno vidljivi politički pritisci na medije.
Prema rečima Jankovića, od novih medijskih zakona se očekuje da reše neke od nagomilanih problema i po pitanju manjka transparentnosti vlasništva u medijima, upliva države u medijsku uređivačku politiku i uopšte finansiranje medija.
Naša medijska scena u 2014. bila je takva da ne možemo reći da nije bilo pritisaka na medije. Naprotiv ti pritisci su bili izuzetno vidljivi, konstatovao je Janković.
Niko nikoga nema pravo da zove ili da napiše dopis i zabrani nešto. To se još od 19. veka ne radi na taj način
Srbija nije na tom nivou da neko na klasičan cenzorski način zabranjuje bilo šta. Međutim, to je daleko od toga da nema cenzure, koja se ostvaruje na druge načine, smatra Janković.
Autocenzura je najteži oblik cenzure. Kada vi pretpostavljate da ćete imati problema ako objavite nešto do čega ste došli, pa sami sebe sprečite, objasnio je Janković, koji smatra da autocenzuru izazivaju pojave koje su bile veoma vidljive u prošloj godini.
Ako kritikujete bićete proglašeni za izdajnika
Dakle, kada izađete sa određenim kritičkim stavom, kao novinar ili nadležni državni organ koji je dužan da kritikuje ono što vidi kao loše, vi ćete biti proglašeni za izdajnika, tajkunskog plaćenika, stranog plaćenika i perfidnog napadača na sistem države, a možda će se desiti da i neki oglašivači povuku oglase iz vašeg lista ili medija, ilustrovao je Janković.
Vi ćete znati da sa takvim stavom ne doprinosite ekonomskoj dobrobiti ni svog lista, ni svoje porodice, i znaćete da ćete možda čitati o sebi narednih dana u uvek sličnim ili istim medijima da ste ovakvi, onakvi, da ste sramota, rekao je Janković, što nije prijatna situacija.
Država na kritike odgovara diskvalifikacijama
Prema njegovim rečima, država ima obavezu da promoviše pluralizam stavova i da na kritike odgovara argumentima, a ne diskvalifikacijama i to posebno ne smeju da rade najviši državni funkcioneri.
Tu obavezu naša država, pre svega naša izvršna vlast, nedovoljno dobro razume i zbog toga danas u Srbiji govorimo o problemima, teškoćama i smanjivanju slobode medija, ukazao je Janković.
Ombudsman postoji da vlast štiti od nje same
Bilo bi dobro kada bi svaka vlast shvatila da ombudsman postoji da je štiti od nje same, kazao je Janković i naglasio da nema nikakav problem s vlašću, već da samo radi svoj posao njihove kontrole, kako je i propisano Ustavom.
U najboljem interesu svake vlasti je da propusti u njenom radu budu identifikovani i da to učini onaj ko ne zavisi od nje, jer je samo tako slobodan da kaže u čemu je problem, ocenio je on i dodao da se ispravljanjem takvih propusta samo učvršuje poverenje građana u vlast.
Institucija Zaštitnika građana ima samo jednu politiku, a to je politika beskompromisne kontrole organa vlasti
Ako se onaj ko ukazuje na nesporne probleme u ostvarivanju prava građana i greške u radu organa vlasti proglašava neprijateljem, onda su interesi građana i njihova prava u stvari neprijatelji, a mislim da to nije ničija politička platforma, naglasio je Janković.
Prema stavu Jankovića, kritike koje mu upućuju predstavnici vlasti samo dokazuju ocenu da se onaj ko radi svoj posao i ukazuje na nepravilnosti i nezakonitosti proglašava za izdajnika.
Umesto da se pogleda kako da se otkloni problem, taj neko se često proglašava za izdajnika, za stranog plaćenika, tako da se naš javni prostor praktično prlja na način koji savesne, odgovorne, ozbiljne i pristojne ljude tera iz njega, upozorio je Janković.
Tegobna godina za građane
Prošla godina je bila tegobna za prava građana i moram da konstatujem da u dobrom delu oblasti postoji pogoršanje, ocenio je Janković.
Kao primer, on je pomenuo činjenicu da su smanjene penzije i to na jedan pravno dosta sporan način o kojem će se konačno izjasniti Ustavni sud.
Imali smo i situaciju da se neki zakoni primenjuju krajnje nepravično, poput Zakona o solidarnom oporezivanju, jer se taj porez obračunavao i u situacijama kada zakonodavac nije želeo da se to obračunava, niti je to bilo primereno, ukazao je Janković.
Prema oceni Jankovića, administracija u Srbiji je i dalje ostala podložna partijskim uticajima, a nisu sprovedene ni sve one najave i strategije za njenu reformu, već je ona ostala neorganizovana i neracionalna.
Zakoni su u 2014. donošeni, po pravilu, donošeni u hitnoj proceduri, što znači da nisu na dovoljno kvalitetan način raspravljani, podsetio je Janković i ukazao da su njihove odredbe, zbog toga, često nepoznanica i izazivaju teškoće u primeni.
Tokom prošle godine posebno su ranjive grupe neprimereno trpele posledice teške ekonomske situacije, dodao je Janković, pominjući, pri tome, penzionere sa malim primanjima i ljude koji primaju socijalnu pomoć.
Osim toga, pravosuđe kao osnovni mehanizam kontrole i zakonitosti nije stalo do kraja na noge, smatra Janković i napominje da u pravosuđu i dalje postoji politički uticaj, kroz način imenovanja nosilaca određenih dužnosnika u sistemu.
Коструктивна критика је увек ОК!
Али Заштитник грађана ,г.Јанковић је баш упорно ћутао када су на власти били ранији режими!?
I to bi trebalo da implicira da mora da ćuti i tokom ove vlasti? Bez obzira na dno dna koje ona svakodnevno produbljuje svojom kriminogenošču?
koju je on skolu zavrsio kad ima platu 350000 hiljada dinara
Svakako daleko prestižniju od predsednika Republike.