Opozicija u Užicu traži razrešenje gradonačelnice
Opoziconi odbornici podneli su zahtev za sazivanje vanredne sednice Skupštine grada sa jednom tačkom dnevnog reda – opoziv gradonačelnice Užica Jelene Raković Radivojević (SNS).
Zahtev je juče dostavljen predsedniku Skupštine grada, a potpisima ga je podržalo 29 odbornika DS, ZLF, NPS, SRCE, Novi DSS, grupa građana Užička republika, Užička akcija i Sloga, kao i dvojica samostalnih odbornika.
Užička skupština ima 67 odbornika, u kojoj koalicija oko naprednjaka ima odborničku većinu.
U saopštenju se ističe da je taj zahtev „odraz jedinstva opozicionih odbornika i da je usmeren na zaštitu interesa građana Užica“.
U obrazloženju zahteva se navodi da „posle šest meseci od konstituisanja novog saziva užičke skupštine rukovodstvo grada, na čelu sa gradonačelnicom, nije preduzelo mere u cilju zaštite interesa građana Užica“.
Na najgrublji način, dodaje se, „ugrožavaju se vitalni interesi grada, jer je samovlasnom odlukom većine“ doneta odluka o pokretanju javno-privatnog partnerstva za Apotekarsku ustanovu, a za v.d. direktora je, istovremeno, imenovana osoba koja je dovela do gašenja te ustanove.
Izbor predsednika, pa sednica
Da bi se zakazala tražena sednica, potrebno je da se izabere novi predsednik Skupštine jer je dosadašnji predsednik Branislav Mitrović podeo ostavku 17. januara.
– Gradonačelnica nije preduzela ni jednu radnju kako bi se utvrdila odgovornost za požar na deponiji Duboko, i sama je učestvovala u nezakonitim radnjama, već se i dalje donose odluke kojima se ugrožavaju interesi Užičana, čiji se računi za komunalne usluge za deponovanje smeća uvećavaju 300 odsto, a za to optužuje opozicija i udruženja građana koja su sprečila dalje trovanje građana Užica, zabranjivanjem da se na deponiji dalje deponuje smeće – navodi se u obrazloženju zahteva opozicije.
Uz navode da je obezbeđenje, tokom sednice Skupštine grada, „pretilo odbornicima fizičkom silom i da je pokušalo da izbaci odbornike koji su isključeni sa sednice, jer su odavali poštu nastradalima u Novom Sadu“, ističe se da to „dovoljno govori o nedostojnosti za obavljanje političkih funkcija celokupnog gradskog rukovodstva na čelu sa gradonačelnicom“.
Opozicija postavlja i pitanje porekla imovine dela direktora u javnom sektoru i gradskih funkcionera koje je imenovala vladajuća većina, a potom navodi da ta imovina „ne odgovara, niti može odgovarati njihovim zakonito stečenim prihodima“.
Posebno zabrinjava to što, navodi se, „gradonačelnica javno objavljuje neistine kojima se na najniži način vređaju opozicioni odborni“, te da se za takvo neprimereno ponašanje nije javno izvinila, iako su to od nje odbornici tražili.
Još jedna ostavka
Nakon ostavke Branislava Mitrovića i ostavke Jelene Subotić na mesto sekretarke Skupštine, ostavku je, navodno iz „ličnih razloga“, podneo i direktor Apotekarske ustanove Užice Radoica Nišavić (SNS).
Time dokazuje da, ističe se, „ne samo što ne poštuje Etički kodeks, koji su dužni da poštuju svi koji se Skupštini obraćaju sa skupštinske govornice, već nema ravnopravan pristup i odbornike diskriminiše, zbog činjenice da je reč o opozicionim odbornicima, a ne odbornicima vlasti“.
– Zbog svega navedenog, urgento je potrebno odlučivati o razrešenju gradonačelnice kako bi se potom, u zakonskom roku, izabralo rukovodstvo Grada koje će, pre svega, biti odgovorno Užičanima – poručuje se u zahtevu opozicionih odbornika.
____________________________________________________