Osvrt na korona virus u Gornjem Milanovcu
Према извештајима званичника здравствене струке, епидемија корона виоруса у Србији јењава и полако се стичу услови за укидање појединих прописаних мера. Пред самим смо укидањем ванредног стања, па је можда сада добар тренутак да саберемо утиске и сагледамо чињенице из протеклих два месеца.
Ево како би то изгледало на примеру Горњег Милановца. У наставку је саопштење општинског одбора Српског покрета Двери из Горњег Милановца:
За пар дана укида се противуставно уведено ванредно стање. Могло је да траје 3 месеца, тачније до 16. јуна, то значи да смо прегурали негде мало више од половине. Епидемиолози упозоравају да опасност од заразе још увек постоји, још увек има новооболелих и на жалост умрлих. Остаће на снази неке ванредне мере односно ограничења и забране. Ове мере ће бити селективне, како се сада види, по различитим основама. Но као што је код нас увелико заживела пракса, највише ће се гледати политичка припадност и лојалност владајућим структурама.
Општинска организација Двери је, поштујући мере ванредног стања, замрзла све своје политичке активности. У овом нашем првом оглашавању желимо да пре свега одамо признање за пожртвовање и несебичност комплетном медицинском особљу Дома здравља, Опште болнице и свих амбуланти. Они су били први на удару и свакако поднели највећу жртву. Такође признање и захвалност заслужују и наши апотекари, просветни радници, трговци, комуналци, полицајци и војници. О томе у каквим су условима радили, да ли су били спремни за овакав изазов и да ли су имали адекватну опрему, говорићемо у нашим наредним саопштењима.
Никако не смемо занемарити ни огромну већину наших суграђана, пре свега оних најстаријих, који су се веома дисциплиновано и самоодговорно придржавали прописаних ограничења.
АПЛАУЗ ЗА СВЕ НАШЕ СУГРАЂАНЕ
Ово је наше прво оглашавање од како је уведено ванредно стање, због тога желимо да одамо признање за пожртвовање и несебичност свима који су били први на удару и поднели највећу жртву.
Верујемо да ће од стране Општинског штаба за ванредне ситуације бити урађене колико толико објективне анализе које ће показати ко је и где грешио и због чега смо се „у једном тренутку отргли контроли“ (очигледно је председник СНС-а мислио на вирус, а не на грађане наше општине). Овакве анализе су неопходне, не да би се „инсистирало на личној одговорности“ (како опет рече исти председник), већ да би се на основу тих искустава отклонили недостаци и избегли поновљени пропусти.
За сада, поставићемо само пар питања:
- зашто КОВИД амбуланта нија имала адекватну опрему за свој почетак рада?
- шта је радио и који је конкретан задатак имао наоружани војник са прстом на обарачу на улазној капији Оште болнице?
- зашто је трговински ланац ДИС морао да отвори свој супермаркет баш у јеку епидемије?
- зашто је дозвољено да Металац има толико заражених?
- како може непрофитабилни Нивеус тим, агенција која пружа услуге социјалне заштите и која се финансира из буџета, да даје донације?
- зашто тунел за дезинфекцију није постављен на улазу у КОВИД амбуланту Дома здравља?
- зашто се наш Кризни штаб слепо придржаво мера које му нико није наметао без имало креативности и саминицијативе, нпр. већ поменуто отварање ДИС-а а затварање пијаце!?
А нека питања за размишљање су нам ова епидемија и ванредно стање наметнули:
- да ли сте приметили да се ипак може живети нормално иако продавнице не раде недељом?
- да ли сте приметили да није било проблема са паркирањем иако паркинг сервис није радио?
- да ли сте приметили да се улице могу чешће прати, па и ноћу?
Истакли би и један стварно фрапантан податак, за рубрику Веровали или не! Сматрамо да осликава рад наше локалне самоуправе на челу са Штабом за ванредне ситације у време епидемије. Наиме, организација „Транспарентност Србија“ од 2015. године, користи нову методологију за оцењивање и рангирање јединица локалне самоуправе на основу индекса транспарентности – ЛТИ. Индекс је збир позитивних поена добијених из индикатора који подразумевају анализу сајтова, докумената, одговора добијених на захтеве за слободан приступ информацијама и непосредан увид у функционисање управе, односно услужних центара, као и података добијених од других органа.
Па ако је веровати њиховим истраживањима, прошле године је Горњи Милановац од 145 рангираних општина и градова у Србији заузео 128 место са 28 позитивних од могућих 100 поена, а републички просек је 40.
И на крају најискреније саучешће породицама преминулих од последица Корона вируса, као и подстрек оболелима да издрже и изборе се са овом опаком болешћу!
________________________________________________________________
Наравно они који ништаа не раде имају највише памети јер је не троше на рад.