Pobuna u Iranu protiv „moralne policije“, građani ih jure po ulicama
Četvrti dan za redom širom Irana se održavaju protesti zbog mlade žene koja je umrla u policijskom pritvoru, nakon hapšenja zbog hidžaba. Prema posljednjim informacijama tri osobe su ubijene tokom protesta.
Another video from Iran. pic.twitter.com/MGOSfNUKwh
— Fuat (@lilygrutcher) September 20, 2022
Visoka zvaničnica Ujedinjenih nacija i iranski poslanik uputili su ranije odvojene javne apele zbog tragedije i smrtonosnih nemira koji su usledili.
– Vršilac dužnosti visokog komesara UN-a za ljudska prava Nada al-Našif izrazila je danas uznemirenost zbog smrti Mahse Amini u pritvoru… i nasilnog odgovora bezbednosnih snaga na proteste koji su usledili – navodi se u saopštenju njene kancelarije od 20. septembra.
Iranski zvaničnici označili su smrt 22-godišnje Mahse Amini u Teheranu nakon što ju je pritvorila policija za moral u zemlji „nesrećnim incidentom“, ali su odbacili optužbe za maltretiranje dok su se ulični protesti proširili na prestonicu i druge gradove.
Ancient city of Ardabil, North-West Iran. pic.twitter.com/pTkqlN0PmZ
— Fuat (@lilygrutcher) September 20, 2022
Lokalne i međunarodne grupe za ljudska prava, kao i kritičari tvrdolinijaškog verskog vođstva Irana, zahtevali su odgovornost za incident.
Najviši medicinski zvaničnik u južnoj provinciji Hormozgan odbacio je tvrdnje nekih iranskih zvaničnika da je Mahsa Amini, mlada žena koja je umrla nakon što ju je navodno pretukla moralna policija, doživela srčani udar, rekavši da je najverovatniji uzrok njene smrti bio udarac u glavu.
Amini (22) umrla je 16. septembra, nekoliko dana nakon što je privedena u policiju u gradu Sakezu, u iranskoj provinciji Kurdistan, zbog navodnog kršenja pravila o nošenju hidžaba u zemlji. Očevici su rekli novinarima da je Amini, koja je pala u komu nakon što je primljena u bolnicu, izgleda pretučena u kombiju moralne policije dok je odvođena u pritvorski centar.
Iranke bez hidžabâ pronađene prelepe https://t.co/WOBg1zsiZs
— Ognica Efimera 🔰 (@ognicaefimera3) September 21, 2022
Prema izveštajima objavljenim na društvenim mrežama, Amini je putovala iz zapadne provincije Kurdistana u Teheran da se sastane sa rođacima kada ju je 13. septembra uhapsila policija za moral. Amjad Amini, Mahsin otac, rekao je u intervjuu za novinsku veb stranicu Emtedad da je na osnovu poziva mnogih devojaka koje su tog dana bile zatočene sa njegovom ćerkom siguran da je „ona pretučena“.
Nekoliko drugih lekara je, videvši njene slike u bolnici, na društvenim mrežama istaklo da bi uzrok krvarenja iz njenog uha mogao biti udarac u glavu. Njena smrt izazvala je ulične proteste u Iranu i snažne međunarodne reakcije. Najmanje četiri osobe su ubijene u Iranu tokom protesta zbog smrti Aminijeve.
Iranian women say "No" to medieval tyranny. pic.twitter.com/5ejZT3zBpK
— Fuat (@lilygrutcher) September 20, 2022
_______________________________________________
Ceo svet je u 1984., moralna policija, koji užas jeb*te!
Tzv. mutavije. Idu ulicom sa palicama i prebijaju ljude po svom nahođenju. To su plodovi „revolucije“ iz 70-ih. Treba videti slike iranskih žena pre te revolucije, bukvalno druga planeta. Zato ne treba tolerisati ekstremne struje ni po koju cenu.
i kod nas se pojavile neke SNS narodne patrole….vec se vide i u nasim hramovima zabradjene zene…srednji vek
SAD je preko potrebna jeftina iranska nafta. Logičan sled događaja je „revolucija“ u Iranu.
Nemam ništa protiv, čak i ako je tako kao što kažeš. Dosta mi je zabrađenih i bradatih fundamentalista.
Ako ti je najveći problem da li je neko zabrađen 4000 kilometara od tebe, a ds se pritom to nikako ne reflektuje na tvoj život, onda zaista nema šta dodati. Uživaj u životu!
Mao, uživam ja u životu, nije problem. Ali ako nisi primetio, i kod nas su se pojavile „narodne patrole“, ljudi idu u maramama i sa krstačama, poziva se na linč…mene to uznemirava. Ti probaj da vidiš dalje od svog nosa.
Narodne patrole su direktan eksponent zapadnjačkog imperijalizma. Tako da bi trebalo krivca da tražiš na drugoj strani, a ne u Iranu. Simptomatično je što ovakva dešavanja u Iranu postoje od vremena Islamske revolucije, ali naprasno im je to zasmetalo sad, nakon 40 godina.
Ко прича о Ирану, ниси укапирао ништа. Ниси приметио и код нас такве типове ових дана? У ком дизниленду ти живиш.
Komentator Dex priča o Iranu. Sledeće pitanje.
Alal vera za tekst. Samo mi nije jasno je li uhapšena zbog nošenja ili nenošenja hidžaba???
Podrška ženama: SKINITE DŽAK SA GLAVE – POKAŽITE SVIMA SVOJU LEPOTU!
Pa ima u Č.A.moralna sudija,otima od poštenih a nagrađuje krimose!!!