Poenta je u efikasnosti
Građani Srbije ne utiču na izbor političkih elita, koje ih predstavljaju, a čak više od polovine gradova i opština nema svog predstavnika u Skupštini Srbije, rečeno je danas na Tribini u okviru Nedelje parlamentarizma, uz ocenu da u reformi političkog sistema naglasak ne treba da bude na smanjenju broja poslanika, već na njihovoj efikasnosti.
Više od 70 odsto građana Srbije živi na teritoriji koja nema nijednog zastupnika u parlamentu, a čak 96 opština nema svog predstavnika, rečeno je na tribini Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA) i Otvorenog parlamenta, pod nazivom „Koliko poslanika je potrebno Srbiji?“
Broj od 250 poslanika nije idealan, ali to nije centralno pitanje, izjavio je predstavnik CESID Bojan Klačar, napominjući da je to ustavna kategorija u Srbiji.
Prema njegovim rečima, ne postoji pravilo koje kaže da Srbija treba da ima 150 ili 250 poslanika.
Po računici u teoriji – kubni koren iz ukupnog broja stanovnika, to je oko 200 poslanika, precizno 194, naveo je on, ali u praksi neke države imaju manji broj stanovnika, a više poslanika i obrnuto.
Prema njegovim rečima, građani Srbije ne utiču na izbor političkih elita, jer ni u jednoj fazi nemaju mogućnost da utiču na to ko će da se nađe na stranačkoj listi, pošto se one prave u uskom krugu ljudi i taj proces nije transparentan.
Navodeći da samo 13 odsto građana Srbije zna ko je njihov poslanik u skupštini, on je naglasio da je važno da bar većina regiona ima svoje predstavnike u parlamentu.
U reformi političkog sistema, koja je pokrenuta u Skupštini Srbije, ostalo je nejasno šta se tačno podrazumeva pod reformom političkog sistema, to je daleko širi proces smanjenja poslanika i od reforme izbornog sistema, o čemu se najviše govori.
Predstavnik Nacionalne koalicije za decentralizaciju Mladen Jovanović istakao je daje važno da parlament bude efikasan, ali smanjenje broja ili plata poslanicima ne donosi značajnu uštedu u budžetu.
Nas jedan poslanik košta oko 200.000 dinara mesečno, računajući troškove za plate, putne troškove i poslaničke dodatke, rekao je Jovanović.
Ako bi smanjili broj poslanika na pola – 125, što je katastrofalno, to je ušteda od 0,000025 odsto budžeta Srbije, ukazao je on.
Kako je predočio, godišnji budžet Skupštine Srbije je 1,7 milijardi dinara, od čeka 600 miliona odlazi na poslaničke plate, a budžet samo Kancelarije za Kosovo i Metohiju je 4,7 milijardi dinara.
Poslanica Demokratske stranke (DS) Vesna Marjanović izjavila je da je nejasan cilj skupštinske Radne grupe za izmenu političkog sistema i da je stav DS da je njen naziv smišljen tako da bi se izbeglo da se kaže da je to grupa za izmenu Ustava, iz razloga koji nemamju nikakve veze sa brojem poslanika.
Nije li to možda bio razlog da se ta tema nametne, a da se u drugi plan postisnu neka druga osdetljiva pitanja, kao što je promena Preambule Ustava, rekla je ona.
Na tribini su bili najavljeni i poslanici SPS i SNS, ali nisu učestvovali.
Izvor: FoNet / Media centar
_____________________________________________________