Politička kampanja sa državnim resursima
Krajem septembra 2019. godine objavljena je vest da ministri, državni službenici, direktori javnih preduzeća i ustanova, gradonačelnici i predsednici opština u izbornoj kampanji na parlamentarnim, pokrajinskim i lokalnim izborima neće moći da koriste službene automobile i državne resurse. U izbornoj kampanji moći će da učestvuju, ali samo posle završetka radnog vremena na javnoj funkciji, ali neće moći da koriste ni inventar državnih, pokrajinskih i lokalnih institucija, javnih preduzeća i ustanova za partijske svrhe u izbornoj kampanji.
Ovako je, na sednici održanoj dan pre medijske objave, odlučila Vlada Srbije kojom, kako tada, tako i sada, predsedava premijerka Ana Brnabić.
Ovu odluku vlada je usvojila na osnovu preporuka radne grupe za saradnju s Organizacijom za evropsku bezbednost i saradnju i Kancelarijom za demokratske institucije i ljudska prava.
Kako se ispostavilo, ni prva ni poslednja koju je vlada pompezno usvojila, ali da li ju je poštovala i zašto nije?
U proleće ove godine održani su lokalni izbori u Zaječaru, i kao i pred svake izbore ovaj grad posetili su čelni funkcioneri Srpske napredne stranke i njihovih koalicionih partnera na vlasti. Kako su svi tvrdili u Zaječar su došli kao nosioci državnih funkcija, državnim poslom, a ne kao partijski aktivisti.
Na pitanje novinara portala Glas Zaječara Miljka Stojanovića, da je dva dana pre premijerke Zaječar posetio predsednik Aleksandar Vučić, pre njega nekoliko ministara, i koliko košta ta funkcionerska kampanja građane Srbije, premijerka Ana Brnabić je kazala da ovo nije njen prvi dolazak u Zaječar i da je došla da skrene pažnju na neke veoma važne stvari.
– Ne mislim da sam u funkcionerskoj kampanji, mislim da je važno ovo što radim danas u Zaječaru. Mislim da je takođe važno, da dođem ovde i pozovem građane na vakcinaciju, ali i da kažemo da dosta dobro ide u Zaječaru, da je to za pohvalu. Svi su nekako navikli da ovaj deo kaska za Srbijom, a to više nije tako, i potrebno je da se ta percepcija menja. Ne stidim se što sam član Srpske napredne stranke, i ne stidim se što radim za svoju stranku. Uvek i stalno radim za svoju stranku, van radnog vremena, radim vikendima, radim uveče, dakle nikada u toku radnog vremena, i mislim da je Srpska napredna stranka, dala jedan potpuno drugačiji pogled na to šta je funkcinerska kampanja, šta je stranka a šta je ono što morate da radite za državu – odgovorila je Ana Brnabić, navodi se u tekstu portala Glas Zaječara.
Ništa ne bi bilo sporno da premijerka Srbije ovu izjavu o svojoj privrženosti Srpskoj naprednoj stranci nije davala u podne, dakle u radno vreme, a ne van radnog vremena, u Zaječaru u koji je došla resursima Vlade Srbije, a ne o sopstvenom ili stranačkom trošku. I da nije odmah nakon davanja izjave medijima, i dalje u radno vreme, otišla na sastanak sa stranačkim aktivistima SNS-a u Zaječaru.
I sve to par dana pred održavanje lokalnih izbora u tom gradu.
U istom terminu 28. marta ove godine, održani su lokalni izbori i u Kosjeriću.
Kako je saopštila organizacija Transparentnost Srbija najviši državni zvaničnici 17 puta su pred te izbore posetili Kosjerić i Zaječar. Istovremeno tokom četiri godine, koje su prethodile martovskim lokalnim izborima, u ova dva grada registrovane su posete ukupno 22 državna funkcionera, što na najbolji način demantuje tvrdnje da se radi o „obavljanju redovnih državnih aktivnosti“, te da je zaista u pitanju funkcionerska kampanja.
– Funkcionerska kampanja su upravo oni događaji koji se predstavljaju kao redovne aktivnosti, a svakako ne bi bile preduzete na taj način da nije u toku predizborna kampanja. Da su funkcioneri učestvovali na događajima ili ih organizovali baš u svrhu predizborne kampanje, već godinama je vidiljivo pred svake izbore i u svakoj opštini – kaže Nemanja Nenadić iz organizacije Transparetnost Srbije.
U Kosjeriću je na dan izbora bio prisutan veliki broj „besnih“ automobila sa beogradskim ali i šabačkim tablicama. Bili su parkirani mahom na parkiralištu hotela ali i ispred prostorija SNS. Kako su dopisniku našeg portala tada rekli momci koji su bili u blizini tih vozila, oni su tu da razvoze birače do glasačkih mesta.
– Građani koji su na spisku sigurnih glasova imaju „rok“ do 15 časova da izadju na izbore. Nakon toga počinje zvanje i ubedjivanje da izadju da glasaju. Mi smo tu da odemo do kuće i da ih dovezemo – rekao nam je jedan od vozača.
Sve što se događalo ove godine u Zaječaru i Kosjeriću, viđeno je i u Čačku godinu dana ranije, takođe neposredno prek junske lokalne izbore.
Predsednik Srbije, koji je ujedno i predsednik Srpske napredne stranke, došao je u Čačak da zvanično otvori fabriku Forverk, koja je, inače, sa radom počela godinu dana ranije.
Već na najavu njegovog dolaska reagovala je Grupa građana „Čačak je naš“.
– Ako do sada nismo imali jasnu definiciju funkcionerske kampanje više je nego sigurno da ćemo je dobiti pet dana pred izbore. Otvaranje fabrike od strane Aleksandra Vučića, koja već godinu dana radi i proizvodi je školski primer funkcionerske kampanje. Njegov dolazak je ovim postao klasičan primer kako funkcioneri, a gde ćete većeg od njega, koriste priliku da u predizbornoj atmosferi o trošku budžeta propagiraju politiku SNSa – navedeno je u saopštenju aktivista ove Grupe građana, koji su najavili i da će uprkos bojkotu dela opozicije i svim zloupotrebamna vladajućih stranaka ipak izaći na lokalne izbore.
Dolasku Vučića prethodile su posete Čačku raznih ministara SNS-a i SPS-a. Tako je 1. juna 2020. godine u Čačak došla dr Slavica Đukić Dejanović i posetila Ustanovu „Zračak“, specijalozovanu za dnevni boravak dece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju. Ništa čudno da nije činjenice da pomenuta ustanova u vreme njene posete nije radila tj. iako je ukinuto vanredno stanje zbog epidemije, korisnicima još uvek nije bio dozvoljen dolazak.
Otuda i komentar Čačana da je novcem građana Čačka izgrađena ustanova u koju ne mogu da dođu njeni korisnici, ali mogu republički i lokalni funkcioneri da dovlače reporterske ekipe i da se slikaju u predizbornoj kampanji.
– Mi godinama ukazujemo da je pred izbore primetno intenziviranje događaja na kojima se pojavljuju prepoznatljivi funkcioneri partija, ali kao javni funkcineri i da se u velikom broju slučajeva radi o pseudo događajima, a ne o nečemu što je stvarno vest koju bi građani trebalo da saznaju – kaže Nemanja Nenadić iz organizacije Transparentnost Srbija.
Zaista, po čemu bi poseta stranačke funkcionerke ustanovi koja ne radi imala status vesti od javnog interesa, osim za rubriku „Verovali ili ne“.
Stopama svojih stranačkih lidera išao je i čačanski gradonačelnik sa svojim saradnicima u serijalu predizbornih obilazaka svega i svačega u takozvanoj čačanskoj funkcionerskoj kampanji.
Redakcije lokalnih medija u Čačku danima su bile zatrpane mejlovima sa zvanične mejl adrese Grada Čačka, u kojima su bilio pozivi da novinarske ekipe isprate terenske aktivnosti gradskih funkcionera, koji su se rastrčali da posete, obiđu, obećaju …
Obilazili su škole, vrtiće, sportske klubove, mesne zajednice, građevinske radove koji su u toku i objekte koji su već završeni.
Gradonačelnik, njegovi pomoćnici, predsednik Skupštine grada, njegov zamenik, članovi Gradskog veća, bili su danas ovde, sutra onde.
Bez obzira na svoje nadležnosti i zanimanja, pa su tako pomoćnica gradonačelnika za zaštitu životne sredine i pomoćnik gradonačelnika, inače veterinar po struci, bili u poseti seoskom dečjem vrtiću u Prijevoru, u koju su otišli službenim autom u radno vreme.
Kako je objavila CRTA na dan lokalnih izbora u Dragačevu, posmatrači ove organizacije koji su pratili regularnost izbornog procesa na dan glasanja primetili su oko 200 automobila iz ukupno 34 različita grada (ne uključujući registarske oznake Lučana).
Ta vozila koristili su aktivisti SNS za obilazak glasačkih mesta, za dovoženje birača na glasanje ili da sedeći u njima ispred glasačkih mesta vode paralelne evidencije izašlih glasača.
– Neka od vozila sa registarskim oznakama izvan Lučana su čak imala jasna obeležja pravnog lica kojem pripadaju – na primer Lovačkog udruženja iz Pančeva. Takođe, oko biračkih mesta u Lučanima je patrolirao je i veći broj vozila bez registarskih oznaka, ali i sa probnim oznakama iz drugih, nesusednih, opština – navodi CRTA u svom tekstu.
Foto-galerija ISTINOMER-a: Vozila u vlasništvu javnih preduzeća i institucija koja su posmatrači Crte uočili ispred biračkih mesta na dan održavanja Lokalnih izbora u Lučanima, 2018. godine
Sva vozila su primećena uglavnom u neposrednoj blizini biračkih mesta, dok su, kako svedoče posmatrači CRTE, osobe iz vozila komunicirale sa biračima i članovima biračkih odbora.
Na pitanja šta su automobili javnih preduzeća iz Novog Sada, Pančeva, Vršca, Vrbasa, Šida, Ivanjice (koja pružaju isključivo lokalne usluge) tražila u Lučanima tokom odžavanja izbora i to ispred biračkih mesta nadležni su nemi više od dve godine.
Reč je o javnim organima i preduzećima Toplana Novi Sad, JKP Lisje, Grad Novi Sad, JKP Čistoća Novi Sad, JP Gradsko saobraćajno Novi Sad, Gradska uprava grada Pančeva, JKP Drugi oktobar Vršac, Poljoprivredna stručna služba Vrbas, Opštinska uprava opštine Šid, Sportski savez opštine Šid, JKP Ivanjica….
– Dokazali smo da su vozila, koja su vlasništvo različitih javnih preduzeća i Pokrajinskog veća, bila korišćena u predizbornoj političkoj kampanji u Dragačevu. Na naše pitanje zašto, dobijali smo opskurne odgovore. Na primer da su iz Vojvodine u Lučane i Dragačevo išli da provere kako radi noćna ulična rasveta ili da su tamo imali hitan i neodložan poslovni sastanak u nedelju i to baš onu kada je bilo glasanje. Velika većina krivičnih prijava koje smo na okolnost zloupotrebe javnih resursa u političke svrhe podneli je odbačena – izjavio je Raša Nedeljkov, programski direktor CRTE pre nekoliko dana (11. avgust 2021.), na vest da je nadležno Tužilaštvo odbacilo prijave za nepravilnosti na izborima 2020. godine.
____________________________________________________________________