Ponoš: Bilčikova izjava deluje kao nesporazum, u srpskoj skupštini nema opozicije
Potpredsednik Narodne stranke Zdravko Ponoš izjavio je danas da je izjava izvestioca Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimira Bilčika da su „ključni partneri u dijalogu oni koji su izabrani u parlament“ delovala kao da će Evropljani moderirati razgovor između različitih političkih frakcija vlasti, jer u srpskom parlamentu nema opozicije.
– Možda je u pitanju nesporazum. Šta god da je, mi smo vratili stvari tamo gde im je mesto. Bilčikova izjava odudara od pisma komesara EU za proširenje Olivera Varheljija u kojem je naveo da ćemo imati podršku za otvaranje dijaloga vlasti i opozicije. Kao što je poznato, u skupštini nema opozicije – rekao je Ponoš nakon sastanka predstavnika opozicije sa Varheljijem u beogradskom hotelu Hilton.
Bilčik je juče televiziji N1 rekao da su ključni partneri u dijalogu oni koji su izašli na izbore, osvojili glasove i imaju podršku naroda i izabrani su u parlament.
Ponoš je istakao da je na današnjem sastanku evropskom komesaru Varheljiju preneo da bi realizaciju planiranih investicija EU od devet milijardi evra za Zapadni Balkan trebalo usloviti napretkom u ključnim oblastima evropskih integracija, kao što su vladavina prava i ceo politički segment, jer „postoji opasnost da taj novac bude uludo potrošen“.
– Rekao sam na sastanku da investicioni plan EU od devet milijardi evra investicija za Zapadni Balkan izgleda lepo i mnogo znači, ali je to resurs koji bi, bar što se tiče Srbije, mogao da bude uludo potrošen kao što je potrošeno i naše vreme godinama razvlačenjem i obećanjima da smo na pravom putu i da postižemo napredak, a izveštaji Evropske komisije o Srbiji su isti iz godine u godinu i nedostaci se ne otklanjaju – rekao je Ponoš.
Ponoš je dodao da je to dovelo do toga da građani Srbije više i ne razmišljaju ozbiljno koja je godina trenutno u opticaju i kada bi Srbija mogla da bude u EU.
– Ako bi se taj novac dao bezuslovno, a mi se nadamo da neće i skrenuli smo pažnju da to tako ne bi trebalo da bude, onda bi to izgledalo kao bezuslovna podrška režimu u Srbiji – rekao je Ponoš.
– Mi iz Narodne stranke, a imao sam utisak da imamo i razumevanje kolega iz opozicije, smatramo da bi trebalo da postoje uslovi i da je veoma važno da dotok para iz EU bude uslovljen napretkom u ključnim oblastima, pa ako stvari tu idu kako treba, onda ima smisla da pravimo puteve i da povezujemo i ostale koji su čini se bolje kondicionirani u primeni demokratije od Srbije, nažalost– zaključio je Ponoš.
_______________________________________________________________________