Ponoš: Udružena opozicija je trenutno u blokadi
– Narodna stranka i veći broj članica UOPS-a insistiraju da UOPS izađe u javnost sa usaglašenim zahtevima za izborne uslove koje mogu da prihvate i podrže i druge opozicione stranke, uključujući i one koje su izašle ne izbore u junu – rekao je Ponoš u intervjuu listu „Danas“.
Ponoš je istakao da Narodna stranka ima čvrst stav oko toga ko ima kredibilitet da „ispregovara zahteve o izbornim uslovima“.
– Potrebno je da se izvrši pritisak na režim kako bi što pre krenuo dijalog i da bi ostalo dovoljno vremena za implementaciju dogovorenog – rekao je Ponoš.
Ponoš je dodao da je potreban i supstancijalan razgovor sa evropskim posrednicima.
– Otvorena pisma neće pomoći, uostalom, kao ni urbane legende da neke evroposlaničke grupe imaju ultimativne zahteve za propiranje političke biografije pojedinih političkih aktera u Srbiji kao preduslov njihove podrške za pregovore vlasti i opozicije u Srbiji – rekao je Ponoš.
Ponoš je naveo da veruje da su stranke Borisa Tadića, Sergeja Trifunovića i Nebojše Zelenovića izašle na izbore 21. juna zbog „sebične kalkulacije“ nakon što je vlast spustila cenzus na tri odsto, i dodao da i etabliranim strankama nije strano da zbog instinkta preživljavanja zanemare javni interes, što je legitimno pravo i kalkulacija koja nosi svoje posledice, ali da im je „ovog puta kalkulacija bila loša“.
– Stranke koje su održale reč, bojkotovale izbore i dovele u pitanje svoju egzistenciju zbog javnog interesa imaju takođe legitimno pravo da ove prve ne prihvataju kao kredibilne partnere za razgovore o narednim izborima – rekao je Ponoš.
– Ne možemo da se oslonimo u ovoj političkoj borbi na one kojima izborni uslovi postanu prihvateljivi kad režim spusti cenzus. To možda može takvu opoziciju da uvede u parlament, ali Srbiju garantovano ostavlja u blatu. Narodna stranka nije zainteresovana za takve kalkulacije – dodao je Ponoš.
Ponoš je istakao da oni koji su se „upecali na tri odsto i oni koji su već najavili svoje personalne kanidature na budućim izborima“ nisu reper po kojem će se voditi Narodna stranka.
– Ako bi se ponovili izborni neuslovi iz juna, Narodna stranka ponovo neće učestvovati u izbornoj farsi. Za sada nema na šta da se izađe, a neće ni biti ako se ne izborimo za uslove. Istrčavanje sa ideološkim kolonama i kandidatima je pravljenje ražnja dok na vidiku nema ni zeca ni šume – rekao je Ponoš.
Ponoš je, povodom nedavne posete Beogradu ministra spoljnih poslova Rusije Sergeja Lavrova, rekao da je Lavrov bio u Srbiji u okviru svoje regionalne turneje tokom koje je „obavio redovno inventarisanje ruskih interesa u regionu“.
– Ne verujem da je Vučić imao bog zna šta da interveniše sa svoje strane. Posebno nakon vašingtonskog proćerdavanja kosovskih akcija. A za pravdanje poseta je prekratko trajala – rekao je Ponoš.
Upitan o budućem uticaju bivše državne sekretarke SAD Madlen Olbrajt na rešavanje pitanja Kosova i Metohije, Ponoš je odgovorio da će „teško doprinos rešavanju tog pitanja dati neko sa toliko kostura u ormaru i odsustvom svesti o tome, čak i u životnoj dobi u kooj se ljudi obično pripremaju da se sretnu sa istinom o sebi“.
– Pažnju bi trebalo usmeriti na tim koji će preuzeti vodeće pozicije u Stejt departmentu. Nekolicina je stasala za vreme Klintonove administracije kada se razgorevala balkanska tragedija, a neki su tome dali i svoj profesionalni doprinos. Za njih je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pročitana knjiga i neće propustiti priliku da mu iz ruku uzmu ono što je Grenelu olako obećao kao prilog Trampovoj predizbornoj kampanji – zaključio je Ponoš.
Ovaj Ponoš je jedan temeljan, principijelan i iskren čovek sa stavom.