Poplave u Raškoj kao posledica obilnih padavina, ali i nemara vlasti
Povodom tragičnih dešavanja u oblasti oko Raške, Novog Pazara, Tutina izazvanih obilnim padavinama, oglasila se Narodna stranka saopštenjem dr Aleksandra Anđelkovića predsednika Resornog odbora Narodne stranke za zaštitu životne sredine.
U saopštenju se kaže:
Velike padavine koje su u dva dana pogodile oblasti oko Raške, Novog Pazara, Tutina pokazale su koliko je neophodno da simultano i multidisciplinarno planiramo i koordiniramo razvoj urbanih sredina.
Neophodno je da se poštuju osnovni, rekao bih i prirodni, zakoni kada se donose odluke gde se sme a gde ne sme graditi. Mora se znati ko je u obavezi da održava vodotokove, kako to radi i kome za to podnosi izveštaj, kakve stručnjake imamo, ako ih imamo u opštinskim timovima za odbranu od vanrednih situacija itd.
Deceniju unazad primećujem sve gore održavanje uređenih vodotokova. Jesenas sam obišao bar njih 20 i 80 odsto ih je bilo zapušteno, korita zarasla u korov, oštećena.
Regulacija reke Ljig u Ljigu je bila primer kako se održava jedno regulisano i uređeno korito reke. Danas je neprepoznatljiva, zapuštena, oštećena kao i mnogi vodotoci u Srbiji. Kada se ovakve i njima slične reke izlivaju i ugrožavaju ljude i njihovu imovinu nema mesta čuđenju. Preventiva je potpuno izostala, o regulisanju neuređenih reka da i ne govorimo. Poslednje dve godine su potpuno zaustavile investiranje u izgradnju rečnih regulacija, radi se samo osnovno održavanje i eventualna sanacija oštećenja što nije dovoljno.
Ako se jedna regulisana reka izliva na nekoliko mesta a nizvodno i uzvodno od tih mesta ne, to može biti indikator da je korito reke baš na mestima izlivanja bilo loše održavano, da je bilo oštećeno ili da je bilo zapušteno. U svakom slučaju, u bujičarskoj praksi se na čitavoj deonici projektuje i izvodi regulacija kojom mogu da protiču iste količine vode. Fizički je zato nemoguće da se na nekom delu izlivaju a na nekom ne, ako je sve urađeno i održavano po standardima.
Divlja gradnja i nekoordinisano izvođenje radova različitih službi, dovode do ovakvih scenarija. Ako se most postavi u korito reke na nepropisan način, on smanjuje proticajni kapacitet regulacije na tom delu. Ovo može dovesti do njegovog rušenja i izlivanja vode iz korita. Srbijavode su u obavezi da održavaju sve vodotokove prvog reda na teritoriji Republike. Od njih treba očekivati izveštaj o tome šta se dogodilo i zbog čega. Već slutim da će razlog biti „hiljadugodišnje“ vode. Videćemo.
Da se ovakve stvari ne bi dešavale i u budućnosti neophodno je da država prestane da se bavi isključivo otklanjanjem posledica i da huli na boga za vremenske uslove, već da se službama bave odgovorni ljudi iz struke.
_________________________________________________________
„simultano i multidisciplinarno planiranje i koordinirani razvoj urbanih sredina“… Pa vi ste bre sekta. U svakoj tragediji prikupljate političke poene. Voda se još nije povukla a vi ste već iskordinirali.