PRL: Preti nam deindustrijalizacija Šumadije, podrška radnicima u borbi protiv FIAT-ove ucene
FIAT radnike i radnice u Srbiji stavlja pred ucenu: da pređu na rad u FIAT-ove pogone u drugim zemljama ili da ostanu bez posla. Prihvatanje ove ucene može nekim radnicima obezbediti još godinu-dve preživljavanja, ali će Kragujevac sa okolinom ponovo ostati deindustrijalizovana, kako je nekad nazivan, „dolina gladi“.
Podsećamo da je Republika Srbija 2008. privatizovala kragujevačku fabriku automobila Zastava putem zajedničkog ulaganja sa italijanskom kompanijom FIAT. Cilj ovog posla bio je da se obnovi Kragujevačka privreda nakon sunovrata zbog kojeg je ovaj deo Šumadije postao poznat kao „dolina gladi„.
Takozvano „restrukturiranje“ Zastave nakon 2000. godine ostaće krvavim slovima upisano kao dno privatizacijske pljačke radničke klase u Srbiji. Restrukturiranje je značilo prebacivanje „suvišnih“ ljudi u ZZO („Zastava zapošljavanje i obrazovanje“) na takozvanu prekvalifikaciju, pre nego što je ista ugašena. Poučen ovim iskustvima, sindikat Zastava automobila je još tada izražavao ozbiljnu sumnju u perspektivu zajednickog ulaganja Srbije i FIATa.
Srpska napredna stranka je 2012. godine došla na vlast kritikujući privatizacije, među njima i ozloglašeni zatamnjeni ugovor između Republike Srbije i FIAT-a. Ugovor ni nakon dolaska na vlast nisu objavili, ali sada barem oni znaju šta u njemu piše; i dužni su da preduzmu sve mere da spreče raseljavanje kragujevačkih radnika i ponovnu deindustrijalizaciju Šumadije.
Dužni smo da solidarno podržimo otpor koji sindikati pružaju FIAT-ovom ucenjivanju, jer se ne radi samo o njima. Ako može FIAT, onda ovo može svakom da se desi.
_________________________________________
Poslodavac je u pravu. Firma je njihova, radnici u Srbiji i dalje misle da je ovo vreme socijalizma i samoupravljanja. Ponudu su dobili, ako ne budu hteli sledi otkaz i tu im neće pomoći ni poglavnik za koga su glasali.