Protesti u Požegi neće prestati, cilj je smena vlasti
Grupa građana „Protesti u Požegi“ uspela je da spreči pokušaj pljačke državne imovine, međutim, sporna odluka o kupovini nelegalnog objekta i dalje je snazi.
Zbog toga će učesnici dvomesečnih protesta nastaviti sa aktivnostima u cilju povlačenja sporne odluke, ali i uz zahtev za smenu čelnih ljudi u Požegi. Ovo su zaključci konferencije za novinare u Medija centru, na kojoj su predstavljene građanske aktivnosti u borbi protiv samovolje vlasti.
Lokalna vlast u Požegi pokušala je početkom februara 2018. godine da za 12 miliona dinara kupi plac i nelegalni objekat čiji je suvlasnik suprug predsednice SO Požega, Zorice Mitrović. Grupa građana pokrenula je inicijativu „Protesti u Požegi” i usprotivila se ovoj odluci odborničke većine.
Od februara do sada održano je pet većih javnih protestnih okupljanja, a svakodnevno se manja grupa građana okuplja na Trgu Slobode u Požegi.
Odluka o protestima građana nastala je spontano na društvenim mrežama, u okviru grupe „Protesti u Požegi“, a jedan od inicijatora je Đorđe Stevanović, ističući da su povod za proteste bile masovne poruke koje je primao, sa identičnim pitanjem – dokle ćemo ovo da trpimo.
– Ponašanje bahate naprednjačke vlasti prema neistomišljenicima u Požegi je nepojmljivo za 21. vek. Okupili smo mlade ljude, obrazovane, vaspitane, pismene i beskompromisne. Sve ono što oni nisu. Protestovali smo u februaru i martu, po najtežim vremenskim uslovima, a proteste ćemo nastaviti i u aprilu – rekao je Stevanović.
Na sednici Opštinskog veća 23. marta, a potom i SO Požega 29. marta, sporna odluka je o dodeli sredstava za kupovinu nelegalnog objekta je preinačena, a sredstva u visini od 12 miliona dinara su opredeljena na druge budžetske linije. Ipak, sama odluka nije povučena, već su samo preusmerena sredstva, zbog čega građani nastavljaju sa borbom.
Protiv jednog od govornika na protestima, pravnika Aleksandar Divović, čelnici lokalnih vlasti su do sada podneli čak tri privatne krivične tužbe „zbog povrede časti i ugleda“.
– Predsednica SO Požega Zorica Mitrović javno vređa sugrađane preko društvenih mreža. Sve su to za nju ološi, lopovčine, neradnici, propalice… Isti takav rečnik se može čuti i u Skupštini opštine, gde su politički neistomišljenici još i aligatori, majmuni.. To je njihovo viđenje demokratije, vređaju kako god hoće, a protiv drugih pokreću tužbe zbog povrede časti i ugleda – istakao je Divović. Prvo ročište je već održano, a Mitrovićeva je predložila da povuče tužbu, ukoliko joj se Divović javno izvini, što je on odbio.
Dosadašnja borba lokalnih vlasti je tek početak, jer, kako navode, bahatost i nedopustive reakcije vređanja i zastaršivanja građana se nastavljaju, kao i objavljivanje dokumenata koji sadrže lične podatke o učesnicima protesta u čemu sa vršiocima lokalne vlasti učestvuju i javne ustanove u Požegi među kojima je i Centar za socijalni rad Požega.
Vrata lokalnih medija zatvorena
Slavko Nikolić, odbornik Dveri u SO Požega, istakao je da su konferenciju za novinare morali da održe u Beogradu, jer su vrata lokalnih medija za učesnike protesta – zatvorena. „Najveća lokalna televizija je u privatnom vlasništvu, a finansira se iz lokalnog budžeta. To je još jedan od kurioziteta naše opštine“, naveo je Nikolić.
Danas
Izdrzite uprkos medijskom mraku!!!
Da li je moguce da na ovakav tekst nema komentara?
Da li je moguce da naj vise komentara dajemo na slike i tekstove o Milunu i Ostoji!
Vlast se jedimo plasi protesta i mase ljudi…
Puna podrska za nase komsije.
Pozega nije daleko, da se okupi malo cacana pa da pruzi podršku komsijama, nije bitno gde ce, važno je da počne. Posto je nama u Cacku sve potaman, da pomognemo komsijama.
Seljaci, počeli radovi u poljoprivredi kakvi protesti kakvi bakrači. U njivu. Nema hleba bez motike.
Kad bi budzetske pare koje trpaju u svoje dzepove ulagali u seljake ,seljaci bi bili mnogo bogatiji a foteljaši mnogo lakši.Ojadiše seljake sa porezima.Otimaju od iznemoglih seljaka ,od gladnih usta,neka ih Bog opomene.Podrška odbrani od pljačke budzeta.Ko ima ibraza podneće ostavku a moralnu otpad metlom pobrisat.