Put Srbije ka EU može voditi preko Ljubljane
Ambasador Republike Slovenije u Srbiji NJ.E. Damjan Bergant izjavio je u intervjuu za portal Balkan travel da je članstvo Srbije u EU neizbežno i da je Slovenija spremna da pomogne Srbiji na tom putu. Diplomata koji odlično govori srpski jezik, jer ga je u vreme bivše SFRJ učio u školi, a potom i za vreme služenja vojnog roka baš u Beogradu u kome sada službuje, naglašava da su naše dve zemlje prirodni saveznici.
– Slovenija stalno ponavlja da je spremna da pomogne Srbiji na putu ka EU. Gde god je to moguće, postoji želja. Uvek naglašavam da je Slovenija prirodni saveznik Srbije na putu ka EU. U stvari, mogu reći i da put od Beograda do Brisela može voditi preko Ljubljane. Ali koliko od toga Srbija želi da iskoristi zavisi uglavnom od Srbije – navodi ambasador Slovenije u odgovoru na pitanje da li Srbija ima podršku Slovenije na evropskom putu i da li Slovenija planira neku konkretnu inicijativu podrške.
– I dalje sam uveren da će Srbija u budućnosti biti deo EU. Kada će to biti zavisi pre svega od srpske politike i građana Srbije. Nije tačno da mi u EU nećemo Srbiju u EU. Srbija mora da postane deo EU, jer se geografski nalazi u Evropi i zapravo se graniči sa zemljama EU. Ceo zapadni Balkan je ostrvo koje prirodno pripada EU. Ali članstvo u EU takođe zahteva mnogo napornog rada i odricanja u nekim oblastima. Srbija, i pogotovo Srbi, morate pre svega da shvatite da ste deo Evrope i sveta i da u vašoj neposrednoj blizini nema neprijatelja i zlobnika koji žele da vam naude. Svakako da je važna tradicija, istorija, nacionalna pripadnost i sve ostalo, ali još važniji su pojedinci i globalna perspektiva Evrope. EU daje najveću moguću perspektivu vladavini prava, ljudskim pravima i demokratiji. Nijedna zemlja nije idealna po nabrojanim vrednostima, ali im se treba što više približiti. Najveći neprijatelj EU je nacionalizam, a bojim da pojedinci u Srbiji trenutno više teže ka nacionalizmu nego evropskoj perspektivi. Stoga će i ovaj mentalni skok biti neophodan da bi svi shvatili šta Evropa znači i koje prednosti donosi. Zatvaranje u sebe nikada nije bilo bolje u odnosu na široki i otvoreni pogled. To je osnova koju Srbija mora da razume i prihvati – istakao je Bergant.
Podsećajući na prošlogodišnju posetu Beogradu predsednika Slovenije Boruta Pahora, i na izjavu predsednika Vučića da će trgovinska razmena dve zemlje preći čak dve milijarde evra, on navodi da veruje da taj iznos „nije konačan rezultat i da će ekonomska saradnja zemalja samo jačati“, te da je ponosan na rezultate u zbližavanju dve zemlje za vreme svog dosadašnjeg trogodišnjeg mandata u Beogradu:
– Veoma sam ponosan na izuzetno dobre odnose dve zemlje na političkom, ekonomskom, kulturnom i drugim poljima. U stvari, između dve zemlje nema otvorenih pitanja, osim pitanja sukcesije, koje nije bilateralno već multilateralno pitanje, jer su tu uključene i Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Severna Makedonija. Ekonomija između dve zemlje jača, politički kontakti na najvišem i nižem nivou su snažni. Dešava se razmena poseta, odlično se razumemo i sve ide u dobrom pravcu. Ukratko, osnova je odlična zato da sve podignemo na još viši nivo. Takođe sam veoma srećan što se nakon završetka pandemije ponovo otvorila kulturna saradnja i što smo u poslednje dve godine uspeli da ugostimo veoma dobre umetnike iz svih oblasti ovde u Srbiji, pogotovo u Beogradu. Zadovoljan sam i razvojnom pomoći koju je Slovenija do sada pružila Srbiji, jer je reč o 20 miliona evra. Rastu i slovenačke kapitalne investicije u Srbiji. Sve u svemu, dobri potezi da stvari budu još jače nakon mog mandata – navodi ambasador Bergant i zaključuje:
– Slovenija i Srbija bi mogle da postanu veoma bliski saveznici u budućnosti kao članice EU. Međutim, preduslov za to je da Srbija završi svoj domaći zadatak u oblasti vladavine prava, demokratije, slobode medija, borbe protiv korupcije, međususedskih odnosa i kao rezultat toga postane članica EU. U EU i drugde saveznici su uvek važni. Srbija i Slovenija bi to mogle da postanu, ali samo pod uslovom da ravnopravno i bez zavisti sarađuju. Nažalost, često se javlja osećaj više vrednosti kod nekih pojedinaca. Barem ja to više osećam sa strane Srbije, jer živim ovde, ali siguran sam da je to isto kod pojedinaca na našoj strani. Razlozi na strani Srbije su mogući zbog razlike u broju stanovnika i veličine zemlje ili istorijskog značaja Srbije u prošlosti, a Slovenije zbog privredne i opšte razvijenosti. Među jednako vrednim partnerima sa sličnim interesima to se može izbeći – rekao je ambasador Slovenije u Beogradu NJ.E. Damjan Bergant, a ceo intervju možete pročitati na portalu balkantravel.rs
Izvor: Balkan travel FOTO: Ambasada Slovenije u Beogradu/Balkan travel
________________________________________________________
Moze ali i ne mora.
Konjusari becki ubijali nasu decu i sada kao pomoci ce,nemojte ko Boga Vas molim.
Da nije i on pucao na nenaoruzane momke na odsluzenju vojnog roka?
Moze i preko Lapova i Male Krsne sigurno u EU…
Ako nam Slovenci budu pomagali ući ćemo kao Ukrajinci. A već su pomagali na Kosovu i Metohiji kao policajci u SFRJ.
Mada je ovaj naš počasni građanin sad Slovenački konjušar.
95% najvaznijih problema koje ima Srbija je lokalno rešivo, na nacionalnom nivou.EU nam za to ne treba, a briselsku administraciju i ne zanima zivot obicnog coveka negde u Srbiji.EU je pitanje moći nije ekonomsko pitanje, mira, saradnje, nego dominacije i moći, globalistickog, birokraskog nad nacionalnim.To je sve vise udaljavanje od demokratije jer je ta eu vlast mnogo daleko od naroda, zato je i sklona direktivama, komitetima,komesarima, odborima,itd.
Daleko im lepa kuca..Taj koji se nada da ce neku korist imati od Slovenca…Jako licemeran narod..A ni tamo vise ne cvetaju ruze