Razmontirati partijsku državu širokom ustavnom reformom
Poslanik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da je Srbiji neophodna mnogo šira ustavna reforma, koja bi obuhvatila ceo politički sistem, a da je set predloženih pravosudnih zakona „tek puko prepisivanje“ stranih modela i standarda neprimerenih Srbiji.
– Srbija je već 80 godina partijska država, a vlast se razume pre svega kao partijski plen. Tako je bilo u vreme komunizma i tako je i danas, u periodu ’hibridne demokratije’. Zato je neophodno razmontirati partijsku državu koja je uspostavljena još 1945. godine – rekao je Gajić na sednici Skupštine Srbije na kojoj se razmatraju zakoni iz oblasti pravosuđa.
Gajić je istakao da će i ova reforma biti samo jedan od propalih pokušaja i stvaranje privida nečega što ne postoji i što neće nastati, reforma u se prikriva moć partijske države na koju uticaj nema društvo u kojem deluje, već „takozvani strani relevantni činioci“.
– Oni koji brane ustavnu reformu tvrde da će sud biti nezavisniji nego ranije, a da će tužilaštvo biti samostalnije. Nasuprot tome, mi iz Narodne stranke tvrdimo da sud može biti samo nezavisan, a tužilaštvo mora biti nezavisno i samostalnije – dodao je Gajić.
Gajić je naveo da Narodna stranka sa žaljenjem konstatuje da su relevantni evropski činioci dali podršku prvoj ustavnoj kvazi reformi.
– Da će partijska država i dalje imati uticaj u srpskom pravosuđu, dokaz je i da je to što je skupština u poslednjih mesec dana, iako za to više nije nadležna, izabrala desetak predsednika nekih od najvažnijih sudova u Srbiji – rekao je Gajić.
Gajić je dodao da je sasvim jasno da će se „istaknuti pravnici“ birati isključivo po političkim kriterijumima da bi u pravosudnim telima zastupali partijske stavove i interese.
– Partijska država utiče na pravosuđe preko predsednika sudova i starešina tužilaštava. Tako je uvek bilo i tako će biti i nadalje. Niko se u javnoj raspravi o pravosudnim zakonima nije pitao kako je moguće da nezavisni sudija ima svog šefa – rekao je Gajić.
Gajić je naveo da će na svim ključnim mestima u pravosuđu, kako u sudu, tako i u tužilaštvu, i nakon usvajanja seta pravosudnih zakona ostati isti ljudi, izabrani po prethodnim procedurama partijskom voljom i u postupku u kojem su gotovo uvek svi bili jedini kandidati.
– Predsednica Vrhovnog kasacionog suda je bila jedini kandidat, predsednici apelacionih sudova su bili jedini kandidati, baš kao i predsednici Upravnog suda i Privrednog apelacionog suda – rekao je Gajić.
– Glavni tužiteljka Srbije Zagorka Dolovac uvek je jedini kandidat i sa novim mandatom postaće tužilac najdužim stažom na toj funkciji u celoj Evropi – dodao je Gajić.
Gajić je naveo da Narodna stranka smatra da „u Srbiji nisu problem ni Ustav ni zakoni“.
– Problem su uvek bili ljudi i danas su ljudi. Problem je dominantni kulturni model u Srbiji koji podrazumeva autoritarni sistem odlučivanja, po mogućstvu jednu stranku i jednog vođu – rekao je Gajić.
Gajić je naveo da je „vladajući kulturni model partijska vlast koja dominira nad celokupnom državom i društvenim životom“.
______________________________________________________________