Regionalni plan odgovora na izbegličku i migrantsku krizu
UN pokreće Regionalni plan odgovora na izbegličku i migrantsku krizu u Evropi za istočno-mediteransku i zapadno-balkansku rutu.
Tim UN u Srbiji – za 2016. samo za Srbiju izdvojeno oko 47 miliona USD.
Tim UN u Srbiji je svojim partnerima u Srbiji najavio da je Regionalni plan odgovora na izbegličku i migrantsku krizu juče objavljen u Ženevi pod pokroviteljstvom UNHCR-a i IOM-a (Međunarodne organizacije za migracije). Regionalni plan odgovora na izbegličku i migrantsku krizu poziva na pružanje pomoći Grčkoj, BJR Makedoniji, Srbiji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji i Turskoj u reševanju potreba izbeglica i migranata tokom 2016. godine.
U skladu sa navedenim planom, Tim UN u Srbiji najavljuje da je samo za Srbiju za 2016. izdvojeno oko 40 miliona USD. Pomoć koja je obezbeđena putem ovog Plana uključuje i humanitarnu pomoć i pružanje srednjoročne razvojne podrške Vladi Srbije za rešavanje potreba izbeglica i migranata u sledećim oblastima: zaštita, obrazovanje, hrana, zdravstvo i ishrana, logistika, sklonište, čišćenje i podrška lokalnim zajednicama.
UN agencije uključene u sprovođenje aktivnosti predviđene planom su: UNHCR i IOM (Međunarodna organizacija za migracije), kao vodeće međunarodne organizacije, UNICEF, UNDP, UNFPA, UN Women, OHCHR, UNOPS, WHO, WFP, kao i 11 međunarodnih i 7 domaćih NVO.
– Zadovoljstvo mi je da vas obavestim da je pokretanje Regionalnog plana odgovora na izbegličku i migrantsku krizu, kom sam juče prisustvovala u Ženevi pod pokroviteljstvom UNHCR i IOM, proteklo uz prisustvo velikog broja aktera. Mnoge donatorske zemlje su došle da prisustvuju i informišu se o potrebama zemalja duž zapadnobalkanske rute u rešavanju hitnih humanitarnih i srednjoročnih razvojnih potreba izbeglica i migranata, sa posebnim naglaskom u ovom momentu na neregularne migrante i povratnike. Ovo je bila i izuzetna prilika da se pohvali i saradnja UN agencija sa Vladom Srbije, kao i sa organizacijama civilnog društva – izjavila je Irena Vojackova-Sollorano, Stalni koordinator Ujedinjenih nacija u Srbiji na brifingu za međunarodne partnere u Beogradu.
Prema navodima UNHCR-a, broj izbeglica koje prolaze kroz Srbiju opao je na prosečno 2.000 ljudi dnevno. Počev od 17. novembra, Srbija je zatvorila svoje granice za izbeglice i migrante koji ne dolaze iz ratom pogođenih oblasti Sirije, Iraka i Avganistana.
UNHCR je zajedno sa IOM-om i drugim partnerima koji učestvuju u sprovođenju Regionalnog plana odgovora na izbegličku i migrantsku krizu spreman da omogući dalji dijalog sa donatorima i osigura da svi donatorski doprinosi budu opredeljeni u skladu sa ovim programskim okvirom što će omogućiti usklađenost u odgovoru n nacionalnom nivou i u regionu.
– Strategija odgovora koju danas pokrećemo ima za cilj da dalje pomogne Vladi Srbije u operacionalizaciji održivog, sveobuhvatnog i kooperativnog okvira za konkretne aktivnosti u oblasti zaštite izbeglica i upravljanja migracijama. Hitne potrebe, koje potpadaju pod različite okvire zaštite obuhvataju potrebe izbeglica, tražilaca azila, iregularnih migranata, krijumčarenih migranata, lica koja su predmet trgovine ljudima, dece bez pratnje i odvojene od porodice, migranata koji su zatečeni u tranzitu, žrtve eksploatacije i zloupotrebe, kao i pojedince koji pokušavaju da ostvare spajanje sa porodicom. Izbeglička i migrantska kriza je dinamična pojava koja se brzo menja i zasniva se na složenom kontekstu duž rute migracije i zajedno sa našim partnerima mi ćemo nastaviti da podržavamo nadležne ograne kako bismo osigurali koherentan odgovor i kako bismo osnažili nacionalne sisteme azila i migracija – izjavila je Lidija Marković, šef Kancelarije IOM u Srbiji.
Tim UN u Srbiji nastavlja sa pružanjem pomoći Vladi Srbije u rešavanju potreba izbeglica/migranata. U periodu između juna i kraja decembra 2015, Tim UN u Srbiji je do sada obezbedio podršku u vrednosti od 8,9 miliona USD u pomoći. Na raspolaganju je 2,5 miliona USD za isplatu u Januaru 2016. i preko 10 miliona USD je u pripremi u obliku donatorske podrške preko Ujedinjenih nacija za Vladu Srbije za isplatu u ranim mesecima 2016. godine.
Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji sarađuje sa lokalnim samoupravama na terenu sa ciljem da osiguraju odgovor na potrebe najugroženijih lica među izbeglicama i migrantima. Uz koordinaciju UNHCR-a, Tim UN u Srbiji objedinjuje napore Međunarodne organizacije za migracije (IOM), Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), Fonda UN za stanovništvo (UNFPA), Dečijeg fonda Ujedinjenih nacija (UNICEF), i Kancelarije UN za projekte usluge (UNOPS), Kancelarije visokog komesara za ljuska prava (OHCHR), Tela UN za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN), Svetske zdravstvene organizacije (WHO), kao i Svetskog programa za hranu (WFP).
________________________________________________________________