Regularnost izbora u Srbiji ozbiljno narušena
Parlamentarne, pokrajinske, beogradske i delimične lokalne izbore koji su u Srbiji održani 17. decembra nadgledali su i strani posmatrači koje je država Srbija pozvala da prate izborni ciklus od početka izborne kampanje.
Među tim posmatračima bili su predstavnici OEBS, ODIHR, Evropskog parlamenta …
U njihovim izveštajima navodi se da iako su na vanrednim izborima u Srbiji birači zaista mogli da biraju između alternativnih političkih opcija i pretežno su poštovane slobode izražavanja i okupljanja, pritisak na birače, kao i preovlađujuće učešće predsednika i sistemska prednost vladajuće stranke, narušili su uopšteno gledano izborni proces.
Zajednička posmatračka misija Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava ODIHR, Parlamentarne skupštine OEBS-a, Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PSSE) i Evropskog parlamenta (EP) ustanovila je da postoji adekvatan pravni okvir za sprovođenje demokratskih izbora. Međutim, posmatrači su tokom izbornog procesa konstatovali da postoji zloupotreba javnih resursa, odsustvo razdvojenosti između vršenja javne funkcije i sprovođenja predizbornih aktivnosti tokom kampanje, zastrašivanje i pritisak na birače,uključujući i slučajeve kupovine glasova.
Izbornim procesom dominiralo je preovlađujuće učešće šredsednika države, a upotreba njegovog imena od strane jedne izborne liste, zajedno sa pristrasnim medijskim izveštavanjem, doprinela je neravnoteži na političkom terenu.
U periodu pred izbore čuli su se brojni primeri zabrinutosti zbog zastrašivanja i uznemiravanja građanskih aktivista, branitelja ljudskih prava i novinara.
– Glasači u Srbiji su još jednom pozvani na vanredne izbore, čime je nažalost potvrđeno postojanje „kulture vanrednih izbora“, koja dovodi do neravnopravnih uslovai političke instrumentalizacije izbornog ciklusa. Ovo dodatno podriva poverenje javnosti u demokratske institucije i izborni proces – rekao je Štefan Šenah, šef delegacije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.
U izjavi datoj za Deutsche Wele Šenah je rekao da ovo nisu bili fer izbori, da su zapravo bili nefer izbori i da može da potvrdi navod OEBS-a da su izbori bili nepravedni.
– Ako pitate mene kao političara, mislim da je pobeda u Beogradu opoziciji ukradena – naveo je Šenah.
– Činjenica je da opozicija nema pristup medijima i da ne postoji stvarno analitičko izveštavanje utiču na mogućnost birača da izaberu naosnovu informisane odluke – rekoa je Albert Džonson, šef misije za posmatranje izbora ODIHR.
Međunarodna misija za posmatranje izbora u Srbiji imala je ukupno 361 posmatrača iz 45 zemalja. Misija ODIHR imala je ukupno 254 stručnjaka, dugoročnih i kratkoročnih posmatrača, Parlamentarna skupština OEBS-a ukupno 71 posmatrača, PSSE 23 i EP ukupno 13 posmatrača.
___________________________________________________________________________