Režim u Beogradu ćuti dok se stvara Velika Albanija
Председник покрета Ослобођење Млађан Ђорђевић обратио се јавности поводом ратификације споразума између Албаније и тзв. Косова, којим се ствара јединствена територијално-административна целина која захвата по 30 километара са обе стране границе. Како је Ђорђевић навео, у пракси се ради о укидању граница и спајању тржишта, јавних услуга и администрација Албаније и „непризнате квази-државе Косово“.
– Гледамо већ поодмакле кораке у остваривању Велике Албаније на терену и то на територији која је према Уставу и међународном праву саставни део Србије – упозорава лидер Ослобођења.
Он је упитао шта по том питању раде Председник, Влада и други државни органи Републике Србије.
– Где је Александар Вучић, коме су обично пуна уста патриотизма – циничан је Ђорђевић.
Према његовим речима, реакција је изостала и од стране премијерке, Министарства спољних послова и Канцеларије за Косово и Метохију.
– Имамо ли ми државу или сви чекају миг од Вучића по питању суверенитета и Устава? Или ћуте, јер сви знају шта се дешава и да су управо они омогућили стварање великоалбанске државе – рекао је председник покрета Ослобођење.
Како је указао, функционери Српске листе се и даље налазе у тзв. влади Косова, те директно учествују у тим процесима.
– Они су практично подружница Српске напредне странке на Косову и Метохији. Да ли ће гласати против ових одлука, да ли ће напустити тзв. косовску владу због овога? – пита Ђорђевић.
Он је подсетио да се низом докумената које је потписао СНС од када је на власти, од Бриселског до Вашингтонског споразума, уништавало присуство Србије на Косову и Метохији и уједно омогућавала интеграција Албанаца у заједничку државу.
– Последњи је тзв. Отворени Балкан, који тобоже треба да олакша отварање граница у региону, а видимо да је олакшао спајање тзв. Косова са Албанијом – оптужује Млађан Ђорђевић.
– Цела прича око Отвореног Балкана је параван за албански интерес уз саучесништво издајничког режима у Београду. У супротном, Србија би покренула питање таквих интеграција са суседним државама у којима живе Срби – истиче лидер Ослобођења.
Покрет Ослобођење је истакао да је први задатак „сваке следеће власти која смени Вучићев режим“ да укине све споразуме и тајне договоре који су начињени у супротности са суверенитетом Србије, као и да „све преговоре врати у оквире Резолуције 1244 и Устава Србије“.
___________________________________________________________________
Jednostavno, precutna izdaja. Coveku je vise stalo da se udruzi sa R.Srpskom nego da stiti teritorijalni integritet garantovan Ujedinjenim Nacijama.
1. Постојаће Асоцијација/Заједница општина у којима Срби чине већинско становништво на Косову. Чланство ће бити отворено за сваку другу општину под условом да се о томе сагласе чланови.
2. Ова Заједница/Асоцијација ће бити успостављена на основу Статута. До њеног распуштања може доћи само на основу одлуке општина учесница. Правне гаранције ће пружити меродавно право и уставно право (укључујући и правило двотрећинске већине).
3. Структуре Асоцијације/Заједнице ће бити успостављене на истој основи на којој почива постојећи Статут Асоцијације косовских општина, нпр. председник, потпредседник, Скупштина, Веће.
4. У складу са надлежностима додељеним Европском повељом о локалној самоуправи и косовским законом, општине учеснице ће имати право да сарађују у колективном спровођењу овлашћења кроз Заједницу/Асоцијацију. Асоцијација/Заједница ће имати пун надзор над областима економског развоја, образовања, здравства, урбанизма и руралног развоја.
5. Асоцијација/Заједница ће вршити и друге додатне надлежности које јој могу делегирати централне власти.
6. Заједница/Асоцијација ће имати репрезентативну улогу према централним властима и у том циљу биће представљена у консултативном већу заједница. У циљу испуњавања ове улоге предвиђена је функција мониторинга.
7. На Косову ће постојати јединствене полицијске снаге које се зову Косовска полиција. Сва полиција на северу Косова ће бити интегрисана у оквир Косовске полиције. Плате ће исплаћивати само Косовска полиција.
8. Члановима других српских безбедносних структура биће понуђена места у еквивалентним косовским структурама.
9. Постојаће регионални командант полиције за четири општине на северу у којима Срби чине већинско становништво (северна Митровица, Звечан, Зубин Поток и Лепосавић). Командант овог региона биће косовски Србин кога именује Министарство унутрашњих послова са списка који достављају четири градоначелника у име Заједнице/Асоцијације. Састав КП на северу ће одсликавати етнички састав становништва ове четири општине. (Постојаће још један регионални командант полиције за општине јужна Митровица, Србица и Вучитрн). Регионални командант четири северне општине ће сарађивати са другим регионалним командантима.
10. Судске власти биће интегрисане и функционисаће у оквиру правног система Косова. Апелациони суд у Приштини ће успоставити веће које ће бити састављено од већине судија косовских Срба, које ће бити надлежно за све општине у којима су Срби већинско становништво. Одељење Апелационог суда, кога чине административно особље и судије, имаће сталну канцеларију у северној Митровици (Окружни суд у Митровици). Свако веће споменутог Одељења ће бити састављено од већина судија косовских Срба. У зависности од природе случаја о коме је реч, веће ће чинити одговарајуће судије.
11. Општински избори ће бити организовани у северним општинама 2013. године уз посредовање ОЕБС-а у складу са косовским законом и међународним стандардима.
12. План за имплементацију, укључујући временске рокове, биће сачињен до 26. априла. Приликом имплементације овог Споразума, поштоваће се принцип транспарентног финансирања.
13. Две стране ће интензивирати разговоре о енергетици и телекомуникацијама и окончати их до 15. јуна.
14. Договорено је да ниједна страна неће блокирати, или подстицати друге да блокирају напредак друге стране на њеном путу ка ЕУ.
15. Две стране ће, уз помоћ ЕУ, основати Комитет за имплементацију.