Prethodni članak
Savez 90/Zelenih Srbije: Zaustaviti prodaju zemljišta strancima
Aktuelna vlast u Srbiji nastavila je istu rabotu prethodne vlasti da u postupcima privatizacije prodaje sve šta stigne upola cene, pa i jeftinije, da inosrtanim investitorima subvencioniše svako novootvoreno radno mesto sa 10.000 evra i da prodaje domaće resurse za budzašto.
– Ministre Nedimoviću, nemojte prodavati obradivo zemljište, „više se ne proizvodi“ – poručio je predsednik stranke Saveza 90/Zelenih Srbije Đura Vlaškalić.
Predsednik stranke Savez 90/Zelenih Srbije Đura Vlaškalić hitno traži od ministra poljoprivrede Branislava Nedimovića da javno objavi ugovor sa slovenačkom kompanijom, a od Vlade Srbije da se hitno donese Zakon o zabrani prodaje zemljišta strancima.
– Smatramo da zemlju zapravo uopšte ne bi trebalo prodavati stranim državljanima, jer je to nacionalni prirodni resurs koji se ne obnavlja – rekao je Vlaškalić.
Vlaškalić je istakao da je zemlja neponovljiv i jedinstven resurs koji nikako ne bismo smeli da prodajemo.
– Ovo jedan neuračunljiv potez države. Za nas iz Saveza 90/Zelenih Srbije prodaja zemljišta je prodaja suvereniteta. Ne smemo zaboraviti da su nas zemlja i energetika spasili kad je bilo najteže. Naši preci su se borili vekovim za ovu zemlju. Ona je svetinja i nije za prodaju stranim kompanijama. Prvi primer, prodali su zemlju Slovencima. Želimo da vidimo ugovore. Ministar Nedimović se hvali kako su ljudi iz Slovenije kupili 4000 hektra zemlje u Banatu. Želimo da znamo detalje tog ugovora, da li su dobili sredstva od države, da li su oslobodjeni poreza i taksi za vodoprivredu, gde je objavljen konkurs za prodaju zemljišta i na mnoga druga pitanja. Zar ministar ne misli da bi i srpski seljak, pod normalnim uslovima, bio dobar proizvođač zdrave hrane. Ali, nažalost, uslovi ovde nisu normalni, bar za male domaće proizvođače. Treba da nam kaže koliko su mladih zadržali na selu, a ne koliko je zemlje prodato strancima. Ili je rasprodaja jedini vid privređivanja u poljoprivredi – naveo je u pisanoj izjavi predsednik Saveza 90 Zelenih Srbije Đura Vlaškalić.
Drugi primer o kome bi javnost trebala više da zna, je takođe iz Banata. Stočari sela Dobrica ostali su bez 750 hektara pašnjaka, njih je kupio, pod čudnim okolnostima, jedan Beograđanin, uz mogućnost promene namene zemljišta, ističe Vlaškalić.
– Ko garantuje stočarima iz Dobrice da na tom zemljistu neće biti na primer deponija smeća? Selo je udaljeno od većih gradova, broj stanovnika je smanjen, sa 3.000 stanovnika, za manje od dve decenije i spali su na jedva 1.000 duša, kako se to ovde kaže. U školu ide 175 dece….selo je u velikoj meri živelo od stočarstva i proizvodnje pravog, ekološkog, mleka sa pašnjaka… – naglasio Đura Vlaškalić.
Možda najčudnije u vezi dešavanja u Dobrici je to što je nedavno doneta uredba po kojoj će državno poljoprivredno zemljište lošijeg kvaliteta moći da se daje u zakup za izgradnju objekata za obnovljive izvore energije, geološka istraživanja i eksploataciju mineralnih sirovina, ali i odlaganja jalovine i drugih štetnih materija, i to na period od 30 godina, naveo je Vlaškalić.
– Ministre, to su pitanja na koja javnost očekuje odgovore, a nije na nam potrebno da slušamo jalova hvalisanja koliko smo i šta prodali strancima. Rasprodajemo i uništavamo plodne oranice, kao da jedan od uslova za prijem u EU nije ekologija i zdrava poljoprivredna proizvodnja. Ili samo glumimo da hoćemo u EU – pita Vlaškalić.
___________________________________________________________________
Nije problem, dal je privatno ili državno zemljište.Nema prodaje strancima!!!