Srbi neće pristati na kopanje litijuma jer bi to bilo sopstveno ukidanje
Razlog zbog kojeg projekat rudarenja litijuma u Srbiji neće biti sproveden je taj što nijedan narod nije spreman da potpiše sopstveno ukidanje, ma koliko obećanja im se nudilo zauzvrat, ocenjuje za portal Ozon Press Boris Malagurski.
Poznati režiser i dokumentarista, iako se zalaže za rešenje o zakonskoj zabrani iskopavanja litijuma i bora, ukazuje i na činjenicu da povodom problema litijuma i potencijalnog otvaranja rudnika Rio Tinta u dolini Jadra, u blizini Loznice, ne postoje tzv. terminalna rešenja jer se, kako kaže, u Srbiji zakoni ne sprovode.
Podsetio je da su protesti pre tri godine (2021/2022) urodili plodom ali se borba nastavlja, a protiv je bilo kakve javne rasprave na temu kopanja litijuma koju slikovito opisuje:
– Javna rasprava na temu litijuma je ravno dovođenju vuka i ovce u emisiju da diskutuju o sudbini stada. Nauka je rekla svoje. Prosperitet leži u otvaranju rudnika znanja u kojem će mladi moći da iskopaju ideje i dobiti adekvatnu državnu podršku da ih razvijaju – jasan je Malagurski.
Na pitanje o tumačenjima najviših predstavnika vlasti plasiranih putem sredstava informisanja pod kontrolom same vlasti, da je reč o protestima iza kojih stoji Zapad, Malagurski kaže da „elementarna logika nalaže da ako je Zapadu otvaranje rudnika litijuma u Srbiji u interesu, neće pokušavati da sruši vlast koja je na to pristala, naprotiv„.
– Da bi se poverovalo u optužbe da iza protesta protiv rudnika litijuma stoje zapadne službe neophodan je raskid sa zdravim razumom. Svi dostupni naučni podaci ukazuju na ekološku kataklizmu ukoliko se rudnik otvori i ne postoji dovoljno ubedljiva marketinška taktika koja može opravdati uništenje sredine u kojoj živimo – ističe on.
Prema njegovim rečima, ne postoje trajna rešenja za društvene i političke probleme, pa ni u Srbiji, a nema ni čarobnog štapića za ekonomski procvat.
– Protesti protiv projekta Jadar pre tri godine su urodili plodom, ali se borba nastavlja. I uvek će biti borbe između privilegovane elite opsednute profitom i običnog naroda koji želi dostojanstven život – kazao je Malagurski i dodao da se lično zalaže za zakonsku zabranu eksploatacije litijuma, ali da je važnije pitanje primene zakona, koja, kako navodi, „u Srbiji, nažalost, zavisi od spremnosti organizovanih građana da na njoj insistiraju„.
Protesti, vrlo masovni, protiv litijuma i Rio Tinta, buknuli su širom Srbije počevši od prvog, vidovdanskog, u Loznici 28. juna, do terazijskog u glavnom gradu, 10. avgusta, na kome se okupilo oko 50.000 ljudi.
Novi talas protestnih okupljanja najavljen je od Preobraženja, 19. avgusta, u Valjevu i Ivanjici.
Organizatori, „Eko straža“ i „Ne damo Jadar“, traže zakonsku zabranu istraživanja i eksploatacije litijuma i bora.
________________________________________________
Велики историјски расплет следи.
Бурних неколико наредних месеци.
Ширите наше идеје да нам што више људи приђе.
Будите опуштени, никада вас нећу преварити или издати.
То није у мом карактеру.
Branko Dragaš