Prethodni članak
Srbi rešenje Kosovskog pitanja mogu naći isključivo unutar sebe
Rešavanje pitanja kosova i Metohije, Narodna stranka vidi samo u davanju prilike da se konačno čuje glas Srba i srpskih političara sa Kosova, koji su od integriteta i koji se nisu uprljali saradnjom sa režimom SNS-a i učešćem u aktuelnoj vlasti na Kosovu.
U izjavi Žarka Ristića, člana Predsedništva Narodne stranke zaduženog za Kosovo i Metohiju, navodi se sledeće:
I dok vlast širi paniku i viče bežite Srbi, ubiće vas na spavanju, u isto vreme neki opozicionari leve orijentacije nagovaraju Srbe da se prilagode i prihvate uslove, koje im nude predstavnici kosovskih Albanaca. Oba pravca su veoma pogubna po život Srba na KiM i deo su iste agende raseljavanja Srba sa Kosova. Trenutno su među političarima koji se oglašavaju po pitanju Kosova upravo oni koji su svojim promašajima doveli do situacije da Srbi sa KiM više nikome ne veruju. Ne mogu da veruju čak ni Beogradu.
Danas je među srpskim političarima koji se oglašavaju po pitanju Kosova najglasniji Petar Petković, do juce Kostunicin a danas Vučićev glasnogovornik, a sada se javlja i Borko Stefanović, do juče DS a danas Đilasov glasnogovornik. Kad će u Srba biti političara koji znaju da kažu dosta, nemam više šta da kazem i uradim, nije dovoljno da se samo dres promeni.
Potrebno je da se već jednom čuje i glas Srba i srpskih političara, koji imaju integriteta i čije se delovanje može nedvosmisleno dovesti u vezu sa interesima Srba i Srbije. Najavljeni povratak Marka Đurića, ali i drugih, koji imaju veze sa politikama vođenim u prethodnom periodu je svakako nešto što ne može obradovati Srbe na KIM.
Srbi rešenje Kosovskog pitanja mogu naći isključivo unutar sebe i oslonjeni na svoje prirodne viševekovne saveznike.
Prvo da mi rešimo naše probleme ovde u Srbiji i zavedemo red, posle toga ćemo da vidimo kako da sarađujemo sa Kosovom i rešimo probleme.
Dakle, šta imate da predložite kao rešenje za ukidanje diktature i uvođenje pravne države?
Odgovor za Smrt diktatorima, sloboda narodu
Evo rešenja,
Zameniti kompletnu državnu upravu. Koja je nepismena nefinkcionalna, korumpirana i preskupa. Uvesti elektronsku upravu koja je jeftina brza i efikasna. I na kraju ko nema posao dati mu zemlju da obrađuje i da se prehrane.Oni koji ne obrađuju svoju zamlju a traže posao istu im oduzeti ili da plaćaju ogromne poreze.Jednostavno i pošteno ali ovde nema niko petlju to da učini. Posle takve reforme sve će ići lakše i Kosovo i Republika Sepska.
Kao što je to nekada uradio i genijalni Pol Pot.
Do rešenja teško možemo sami da dođemo. Naš narod u većini (a i ostali u regionu) sklon je diktaturi kao obliku vladavine i korupciji kao načinu funkcionisanja vlasti. Pošto mu drugačiji način života nije poznat, nije ni svestan blagodeti pravne države, niti ima predstavu kako to treba da funkcioniše, niti je zainteresovan da bilo šta menja. Dakle, jedan od puteva da se stanje popravi jeste ulaganje u obrazovanje budućih generacija, za koje ima neke nade. Međutim, i aktuelna i i prethodne vlasti (zapravo, reč je o istom krugu ljudi) nisu zainteresovane da bilo šta menjaju jer, jasno, njima je dobro a promena sistema mnogima bi donela i nešto gore od gubitka prigrabljenih privilegija. Zato mislim i da je jedan od načina i to da nas nekako „umuljaju“ u tu EU, gde ćemo morati da prihvatimo neka normalna pravila igre. Protivnici toga kažu da će nas oni eksploatisati i ne znam šta već sve još, ali ja zaista nisam primetio da je članicama, nakon pristupa, bilo gore nego ranije… Ako ništa drugo, Rumunija i Hrvatska su, primera radi, na dobitku samo zbog toga što je gomila korumpiranih političara krivično procesuirana! Prelazak u pravnu i uređenu državu se ne može izvesi bez postojanja volje ljudi na čelnim pozicijama u državi i opšteg konsenzusa, a to se, pri ovom stanju stvari, neće uskoro dogoditi. Ako nas neka „sila“ sa strane ne natera, ostaje da se nadamo da će naredne generacije shvatiti šta je za njih bolje. Za nas koji smo generacija aktuelnog predsednika države i starije – teško da ima nade da ćemo da doživimo takvu promenu… U međuvremenu, i dalje će nam nametati teme predstavljajući ih kao značajnije od toga kakav nam je kvalitet života, a koje u stvari suštinski ništa ne znače običnom građaninu. Kosovo svakako jeste važna tema, ali nije smetnja da se posvetimo rešavanju problema koje imamo na ovoj teritoriji na kojoj vršimo faktičku vlast.