Srbija nestaje, vlast SNS nesposobna da reši najvažniji društveni problem
Da li će nas kroz 30 godina biti dovoljno za pristojan život u dinamičnoj privredi i inkluzivnom društvu ili će Srbija biti zanimljiva samo kao tranzitno područje za teretne vozove i kamione i zona jeftinog rudarenja? – pitanje je koje postavlja Resorni odbor za socijalna pitanja stranke Srbija centar.
Naime, Srbija će u narednih 30 godina izgubiti oko 1,5 miliona stanovnika, dok će broj dece mlađe od 14 godina biti upola manji od broja osoba starijih od 65 godina. Više od polovine stanovništva živeće u samo pet gradova: Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu i Novom Pazaru. Prema projekcijama Republičkog zavoda za statistiku Srbije (RZS), na smanjenje broja stanovnika uticaće ekonomski, društveni i zdravstveni faktori, kao i negativna migracija.
Popis iz 2022. godine pokazao je da je broj stanovnika u Srbiji smanjen za gotovo 540.000 u odnosu na 2011. godinu. Rast broja stanovnika zabeležen je jedino u Beogradu, Novom Sadu i Novom Pazaru. Problem dodatno pogoršava činjenica da žene u Srbiji od 1956. godine ne rađaju dovoljno dece za prostu reprodukciju generacija, odnosno 2,1 dete po ženi. Kao rezultat toga, smanjeni fertilitet uzrokuje manji broj žena u reproduktivnom dobu, što dugoročno otežava oporavak populacije čak i uz mere populacione politike.
Srbija je, prema podacima RZS-a, od 2022. do 2023. godine izgubila preko 41.000 stanovnika, što je ekvivalent veličini grada Sombora. Pored prirodnog priraštaja, značajan problem je i emigracija – sve više građana napušta Srbiju u potrazi za boljim životom. Prema podacima Krovne organizacije mladih (KOMS), objavljenim 2024. godine, čak 49 odsto mladih planira da napusti zemlju zbog nedostatka perspektive i nepoverenja u institucije.
Procene o broju godišnjih odlazaka variraju – od 9.000 prema popisu stanovništva iz 2022. do čak 60.000 prema podacima UNDP-a. Smanjenje broja stanovnika starosti od 15 do 64 godine dovešće do toga da će 2053. godine odnos izdržavanih lica prema radno sposobnima biti 3:4. To će značajno povećati ekonomsku zavisnost i opteretiti radnu snagu za više od 25% u odnosu na 2022. godinu. Skoro svaka treća osoba biće starija od 65 godina, što će stvoriti ogroman pritisak na zdravstveni sistem, penzioni fond i državni budžet.
Zbog takve demografske strukture neće moći da se zadovolje potrebe tržišta rada, pa će mnogi penzioneri biti primorani da rade umesto da uživaju u penziji, jer nije moguće obezbediti adekvatno povećanje penzija. Sve ove pojave su međusobno povezane i dodatno pogoršavaju demografsku i ekonomsku situaciju. Ne treba smetnuti s uma ni efekte u domenu kulture – gašenje seoskih naselja i slabljenje malih gradova dovodi do nestanka regionalnih tradicija i gubitka kulturnog nasleđa.
Imigraciona politika za sada nije dala vidljive rezultate. Rezultati mera za povećanje nataliteta i budući planovi populacione politike nisu dovoljno poznati javnosti, a demografski pad ostaje jedan od najvećih društvenih i ekonomskih izazova Srbije. Ovaj trend zahteva sveobuhvatan i strateški pristup zbog svojih brojnih uzroka i posledica.
Srbija centar se zalaže za razvijanje integralnog pristupa i izradu nekoliko grupa mera za zaustavljanje demografskog pada u Srbiji.
- Podsticaji za rađanje
- Finansijska podrška za svako novorođeno dete (jednokratne pomoći, mesečne naknade).
- Poreske olakšice za porodice sa više dece.
- Subvencije za troškove vrtića, školarine i zdravstvenih usluga.
- Podrška roditeljima
- Fleksibilno radno vreme i rad od kuće za roditelje.
- Produženje porodiljskog odsustva za majke i očeve.
- Razvijanje mreže jaslica i vrtića.
- Ekonomske reforme
- Stvaranje stabilnog okruženja za mlade porodice kroz sigurne poslove i veće plate.
- Pomoć mladim parovima u kupovini nekretnina kroz povoljne kredite i subvencije.
- Upravljanje migracijama
- Mere za smanjenje odlaska stanovništva, podsticanje povratka emigranata i privlačenje radne snage iz inostranstva.
Rešavanje demografskog pada zahteva koordinisan pristup države, lokalnih zajednica, privatnog sektora i građana. Ključno je stvoriti društveno i ekonomsko okruženje koje nudi siguran i kvalitetan život, naročito za mlade porodice. Mere moraju biti dugoročne, održive i prilagođene specifičnostima Srbije.
_______________________________________________________________
Čitav sistem na čelu sa Aleksandrom Vučićem ide iz greške u grešku i dal ne vide zbog opijenosti dal nemaju više kud nije mi jasno ali sada se pritisak na njih prebacio. Pokušaće preko praznika da to nekako smire i suzbiju ali teško će to ići pogotovu sa mladima koji su osetili moć zajedništva i moć pismenih nad nepismenima.
Veliku logistiku im pružaju društvene mreže gde jedino mogu da se oglase ali je to njima i dovoljno za tu generaciju. Da se otvore mediji on bi pao još brže ali doćiće i to vreme. Već se i vlasnici velikih medija predomišljaju i gledaju kako da promene politiku jer treba živeti i kada njega ne bude bilo na vlasti. Ali polako sve dolazi na svoje posle dvanest godina koliko i traje ciklus. Slobodan Milošević trajao je dvanest godina, Demokratska opozicija Srbije u raznim varijantama trajala je toliko toliko će i on.Jedini izuzetak koji je imao tri ciklusa od dvanest godina bio je Josip Brzo Tito koji je vladao trideset i šest godina. Praznici im neće pomoći a prelaznu Vladu mu predlažu mnogi. Prelaznu Vladu sa parlamentarnom opozicijom koja bi sredila uslove za povratak izbora ali pravih izbora u zemlji a na takvim izborima znamo svi kakav bi bio ishod.
On pada a nama predstoji period mrcvarenja narednih nedelja možda i meseci ali i to je za ljude. Bitan je konačan ishod. Sa svojim padom povešće i mnoge sa sobom a svi koji se nadaju da će se izvući grdno se varaju. U eri interneta i društvenih mreža to će teško ići. Na kraju krajeva upamtite ovo što sada pišem a biće prilike i da se sami uverite u jedan tužan kraj sramne istorije Srbije kad su ustali mladi da se žrtvuju za sve druge.
Evo vladar apokalipse otišao na Hilandar da tamo nađa smiraj duši. To on pokušava da imitira Nemanju ali Nemanja je jadan.
Nisu to nikakve greske, to sve rade po nalozima njihovih gazda.
Odgovor za u prolazu onako malo 🙁
Suština kometara na društvenim mrežama je da se na postavljen problem odgovori,sa određenom stavom o nekom društvenom problemimu.Jel tako, trebalo bi da jeste?!
Ovaj odgovor nam govori da kometator ima potrebu da nešto reče ali nema snagu da problem definiše, odnosno pametno smisli, sa minimumom logičke izražajnosti.
E takvih kometatora na društvenim meržama je preko 90%. Pa zaključak je jasan, mi nemamo intelekrualnu podlogi za neke pozitivne društvene promene, jer ko bi nešto menjao na bolje više ne živi ovde.
Ovdašnja pastva traži vođu ko će da im daje, da ih jaše i da ih obmanjije. Ti konzumetni su poslušni kad im se podilazi a kad to prestane počinje pobuna.
Pa sve zavrži u prdežu 🙂