Srbija postaje lider Jugoistočne Evrope
Крајем прошле године, 26. и 27. децембра, у дводневној посети Србији боравила је делегација сверуске партије „Јединствена Русија“ на челу са замеником секретара Генералног савета странке и чланом Комитета Државне думе за међународна питања Сергејем Железњаком, у пратњи Виктора Колбановског, директора Балканског центра за међународну сарадњу. Наша специјална дописница у Београду Катарина Лане припремила је репортажу о најважнијим моментима ове посете.
Први дан посете руске делегације подударио се са даном жалости у Русији, проглашеним поводом авионске несреће која се догодила 25. децембра изнад Црног мора. Сергеј Железњак је заједно са потпредседником Напредне странке Србије Марком Ђурићем присуствовао молебану који је у Храму Светог Саве за упокојење душа грађана Русије погинулих у авионској несрећи одслужио настојатељ храма, епископ Арсеније. Сергеј Железњак је изразио дубоку захвалност српском народу за подршку у овом за Русију тешком тренутку.
После посете храму Железњак се састао са министром унутрашњих послова Србије Небојшом Стефановићем, а затим је посетио седиште Српске напредне странке, где су одржане међустраначке консултације. У сусрету парламентараца било је речи о томе да Србија као земља која се налази у окружењу чланица Европске уније тежи да у сложеним геополитичким околностима успостави избалансиране односе са осталим европским земљама и да истовремено брижљиво чува и развија историјске везе са Русијом. Србија при томе не покушава да седи на две столице, како често пишу медији и коментаришу познати експерти, него је у питању добро одмерен геополитички приступ. Москва, са своје стране, не намерава да од Србије захтева једнозначно опредељење за Исток или за Запад.
– Москва ни од Србије нити од било које друге земље не тражи тако глупе одлуке. Ми сматрамо да треба развијати сарадњу са свима и да та сарадња треба да буде обострано корисна. Обострана корист је основа дугорочне сарадње. Ми у потпуности разумемо да се Србија налази поред Европске уније, и било би чудно када она не би развијала те односе. Али ЕУ, као и свака друга унија, треба да поштује интересе Србије. У Европској унији се сада одигравају догађаји који могу озбиљно да измене политичку слику Европе. Све су јаче коалиције које бране националне суверенитете земаља, и евроинтеграција не може бити усмерена против интереса тих народа. Ако се сарадња развија на обострану корист, уверен сам да такву сарадњу нико неће ометати. Али ако се чине покушаји да се некоме наметну некаква правила, онда ниједна земља која држи до себе неће то трпети.
У сложеној политичкој ситуацији у Југоисточној Европи, где је све мање земаља које су слободне од загрљаја Северноатлантске алијансе, очување националног суверенитета и војне неутралности је једини начин да се обезбеди какав-такав мир у региону. Томе може допринети формирање ванблоковске заједнице балканских земаља, такозване Балканске четворке или Б-4“, сматра Сергеј Железњак.
– Ми свесрдно подржавамо вољу српског народа и других народа Балкана да се поштује неутралност. На Балкану је неутралност можда и најбољи начин за очување сопственог суверенитета и развој односа заснованих на обостраном поштовању, у интересу српског народа и других народа Балкана. Све одлуке треба да се доносе полазећи од воље народа, и ми веома поштујемо то што власти у Србији чују глас народа. Овде је већ девет година на снази одлука парламента Србије о неутралности. Ми знамо да се друге балканске грађанске организације и странке активно консултују са српским политичким партијама у намери да искористе позитивно искуство одбране националног суверенитета и војне неутралности. Непоштовање националних интереса увек је изазивало кризе и ратове, а ми хоћемо да се сачува мир, да не буде рата. Велики глобални изазови захтевају од нас да се ујединимо. Ниједна земља која држи до себе никада неће трпети да јој се намеће туђа воља. Подржавање и јачање националног суверенитета је најбољи пут за очување мира – истакао је руски политичар.
Марко Ђурић је овако сумирао резултате сусрета:
– Ми смо разговарали о продубљењу наших страначких односа, јачању економских односа, сарадњи у области политичких и безбедносних односа, о томе како да учинимо да Србија и Русија на сваком пољу буду у ближој и бољој сарадњи, о заједничким изазовима са којима се наше странке суочавају, о високом степену подударности ставова када је реч о међународној безбедности, о територијалном интегритету и суверенитету Србије и о подршци српском народу на Косову и Метохији. Наша страна је поновила принципијелну позицију Србије везану за односе са Руском Федерацијом. Ова посета је велика и важна, и за нас представља огромну част и задовољство што сваког месеца унапређујемо наше односе. Ми делимо систем вредности по великом спектру питања.
На конференцији за новинаре је, наравно, било речи и о црногорском питању. У Црној Гори, чији су лидери протеклих година интензивно увлачили земљу у НАТО, наставља се политичка криза настала после избора. По речима Сергеја Железњака, одржавање општенародног референдума о уласку у НАТО гарантовано би сачувало земљу од раскола:
– Нама је веома битно да се одлуке о кључним питањима сваке земље, а одбрана сопственог суверенитета је једно од њих, доносе у складу са ставовима грађана. Ми сматрамо да су грађани ти који треба да донесу одлуку о томе хоће ли земља бити неутрална или ће ући у неки војнополитички блок. Ситуација у Црној Гори је сложена, друштво је подељено, тако да је одржавање општенародног референдума о будућности Црне Горе форма која може сачувати грађански мир у земљи. Национални парламент Црне Горе још увек није почео нормално да функционише. Непрекидно се приређују јалове инсинуације о томе да је учињен покушај државног преврата и друге глупости, које не доприносе успостављању националног мира у Црној Гори. Само одлука народа Црне Горе може да прекрати разговоре о томе какви треба да буду руско-амерички односи. Одлука Црне Горе не треба да буде везана за односе Русије и САД, него сви треба да признају вољу народа. Власти Црне Горе сада праве грешку покушавајући да убрзају процес уласка земље у војни блок не питајући народ, и знајући да је већина народа против чланства у НАТО-у. Покушај насилног увлачења Црне Горе у НАТО није у интересу Црне Горе, и, по мом мишљењу, није у интересу НАТО-а. То може изазвати нестабилност и у Црној Гори и у НАТО-у. Као што знамо, америчке власти имају специфичне односе са властима Црне Горе, и то такође никако не доприноси стабилности у блоку. Због тога ми сматрамо да ради очувања мира у тој земљи одлуке треба доносити на основу ставова народа.
Увече истог дана руска делегација је позвана на свечану вечеру код премијера Србије Александра Вучића. Међустраначке консултације и сусрети су настављени и наредног дана.
Сергеј Железњак се састао са Ненадом Поповићем, лидером Српске народне партије, са којим је размотрио могућност проширења економске и политичке сарадње. Ненад Поповић је поводом степена сарадње своје странке са „Јединственом Русијом“ рекао:
– Српска народна партија и Јединствена Русија имају споразум о заједничкој сарадњи и захвални смо на великој подршци која нам је пружена по питању покушаја да се Срби прогласе геноцидним народом у УН, и покушаја да лажна држава Косово постане чланица Унеска. Без подршке странке „Јединствена Русија“, Руске Федерације и њеног председника Владимира Путина то не би било могуће, и Србија ће им на томе вечно бити захвална. Имамо потпуно исто мишљење да Србија треба и мора остати војно неутрална држава, као и земље балканског региона. Споменули смо и питање интернационализације положаја Срба у Црној Гори, који су изложени идентитетском геноциду и о тим проблемима ћемо говорити и на другим састанцима.
Сергеј Железњак сматра да је неприхватљиво да земље овог региона, чији народи желе мир, безбедност и самосталност у одређивању своје судбине, постану полигон за војнополитичке игре међународних блокова, који теже да у региону повуку нове линије раздвајања и формирају жаришта потенцијалне напетости.
Да се то не би допустило, све разумне политичке снаге треба да уједине напоре како би савремени Балкан постао регион стабилности, мира и процвата балканских народа, рекао је руски парламентарац у сусрету са Бошком Обрадовићем, лидером српског покрета „Двери“. У пријатељском разговору политичари су констатовали неопходност постојања ванблоковске заједнице коју би чиниле Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија. Бошко Обрадовић је изјавио да „Двери“ планирају да на предстојећим председничким изборима покрену иницијативу за уједињење, као и за одржавање референдума о уласку у НАТО, а такође је нагласио потребу за јачањем руско-српских веза. Стране су се договориле да се поново састану у наредној години.
Руски политичар је нашао времена и за сусрет са представницима ванпарламентарне опозиције из покрета „Заветници“.
Идеја развоја Б-4 имала је одјека и подршке међу свим српским политичким посленицима са којима је стигао да се састане Сергеј Железњак. По његовим речима, Србија већ постаје пример другим земљама у региону који показује како се треба залагати за војну неутралност.
Autor: Катарина Лане
_________________________________________________________________
Dobro, je l’ ovo poseta predstavnika jedne ruske partije jednoj ili dvema srpskim partijama ili je neka zvanična državna delegacija?
Molio bih i novinare i sve medije da više ne mešaju zvanične državne posete sa partijskim posetama, jer je to jedini način da se započne borba protiv toga da naši političari zloupotrebljavaju svoje državne funkcije u pormociju svojih političkih partija.
Dakle, ako se radi o međupartijskoj saradnji, šta ima tu da se pominje premijer i druge državne funkcije, mogu da se pominju samo stranačke funkcije!