Srbin u skupštini austrijskog grada Braunau
Juče su u Gornjoj Austriji, industrijskom središtu zemlje, održani izbori na kojima su se birali predstavnici pokrajinskog Parlamenta i lokalne samouprave.
U Skupštinu grada Braunau, sa liste Austrijske narodne partije, ušao je i rođeni Novosađanin Zoran Šijaković, koji će po svemu sudeći biti budući član Gradskog saveta i predsedavajući resora za kulturu.
Zoran Šijaković je već 11 godina odbornik u gradu Braunau, rodnom mestu nacističkog vođe Adolfa Hitlera. Rodjen je u Novom Sadu gde se školovao i odrastao. Od ranog detinjstva se bavio muzikom, svirajući nekoliko instrumenata i umetnošću. Negovanje tradicije zauzimalo je uvek posebno mesto. Pre dolaska u Austriju u kojoj se obreo devedesetih, radio je u Srpskom narodnom pozorištu. Još u Novom Sadu pokazivao je veliki potencijal i ambicije. Bio je jedan od od retkih stipendista tada prestižne “Stipendije Totovog fonda” i solista igrač u nekoliko vodećih folklornih ansambala u gradu. Maturirao je u Mašinskom školskom centru “Pinki” a vojni rok u JNA je odslužio u Sarajevu.
Dolaskom u Austriju, radi kao učitelj igranja i nastavlja umetničku karijeru. 1999. godine osniva sada već poznato udruženje i muzički ansambl “Danica”. Kasnije započinje studije istorije umetnosti u Salzburgu i diplomira na “Interkulturalnom menandžmentu” u Beču. Pored zavidne umetničke karijere, nosilac je zvanja Ambasadora integracije Republike Austrije, Majstora umetničke gilde („Innviertler Künstlergilde”) i dobitnik je velikog broja priznanja. Deda po majci mu je bio poznati muzicar i frulaš iz župskog kraja, Ranko Čevrljaković.
U Austriji je veoma brojna srpska populacija. Beč je danas evropski grad sa najvećim brojem srpskih iseljenika. Oko 180.000 Srba živi u glavnom gradu Austrije, a u celoj zemlji više od 300.000. Čak 30 odsto bečkih preduzeća je u vlasništvu građana poreklom iz Srbije, dok u Beču studira oko 2.500 studenata iz Srbije.
Danijela Koturović