Studenti sprali obrazinu sa Vučića, mogao bi biti detronizovan
Nema sumnje da su protesti promenili opštedruštvenu klimu i atmosferu koja je bila „narkotizirana“ medijskom propagandom i kombinacijama prisile, ucene i medijskog nasilja od „režima Vučić–Brnabić“, ocenio je profesor Univerziteta u Beogradu, Milo Lompar.
Prema njemu, studenti su reagovali na pad nadstrešnice „koji je zapravo bio samo okidač dugotrajnog nezadovoljstva koje se taložilo u građanima Srbije„.
– Studenti su pokrenuli naše društvo i naišli na veliku solidarnost svojih kolega, profesora, nastavničkog kadra itd., kasnije i mnogih drugih esnafa. Njihovu borbu vidim pre svega za povratak javnog poverenja. Ovaj, ‘Vučić–Brnabić režim’, 13 godina je sejao nepoverenje, a kao posledicu toga smo imali i potpuno urušavanje javnog morala – istakao je Lompar gostujući na internet kanalu „Balkanska oštrica„.
Kako je dodao, režim sve vreme radi da napravi podelu među studentima i podelu između studenata i profesora, „i ni to nije ništa novo jer Vučić sistematski zavađa ljude„.
S tim u vezi, Lompar kaže da ne bi bilo neočekivano da se u predstojećem periodu dese i „neki oblici građanskih sukoba„, za šta bi, smatra, „bez imalo sumnje najodgovorniji bio Vučić„.
– Posredi je tipična mafijaška logika, on s jedne strane poziva na razgovore, a svaki drugi dan neko bude udaren kolima i napadnut na studentskim blokadama. To vam je ono ‘tobože grlimo se, ljubimo se, a već izdajem direktivu kad se završi sastanak da vas neko ubije’. To je ne samo neodgovoran i neiskren već i apsolutno nenormalan način razmišljanja da biste vodili jedno društvo. Zapravo, režim nastoji da prevari i zato je ta prevarna logika tako razarajuća po javno poverenje. Studenti se između ostalog tome suprotstavljaju – naglašava profesor beogradskog Filološkog fakulteta.
Upitan da oceni mogućnost promene vlasti i pada režima, Lompar je kazao da se ne bi upuštao u procene, ali da bi se „moglo desiti da (Vučić) bude detronizovan„, jer su studentski protesti, kako je naveo, „sprali bilo kakvu obrazinu s njega„.
– On se poneo u svojoj ogoljenosti kao vladar bez odgovornosti. To je strašno kad vlada neko bez imalo osećaja odgovornosti. Ti imaš pola države koja šeta na ulici i izražava svoje protivljenje stanjem u društvu… Ti imaš četiri univerziteta na ulici i u blokadi… Ti si u sukobu sa svom studentskom i uopšte omladinom u Srbiji – upozorava Lompar.
Naveo je kako smatra da bi političke stranke trebalo da budu po strani i ne mešaju se u proteste.
– Kada bi prigrabljivali efekte protesta za sebe to ne bi bilo dobro jer bi unosilo podele. Protest treba poštovati u svojoj autentičnosti i da se širi protiv jednog režima koji je u svakom smislu izgubio svoje prepoznavanje – zaključio je profesor Milo Lompar.
____________________________________________________________