TV Bastilja: Ponovni sunovrat RTS-a
Iako se običnom gledaocu čini da nije teško utvrditi da li program Javnog servisa ispunjava zakonom propisane obaveze, praksa monitoringa televizijskog programa u Srbiji to demantuje. Od poslednjih parlamentarnih izbora u martu prošle godine, kada su i državne institucije i istraživačke organizacije ocenjivale kritičnost informativnog programa, gotovo da nije bilo sličnih istraživanja.
Istinomer je došao do aktuelne analize “Javni servisi (ni)su u službi građana”, objavljene na sajtu regionalne medijske organizacije “SEE Media Observatory”. Analiza koju je radila Dubravka Valić Nedeljković, šefica katedre za novinarstvo na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, jedno je od retkih istraživanja ovog tipa, ali se odnosi isključivo na analizu centralne dnevne informativne emisije.
Prema ovoj analizi, premijer Aleksandar Vučić i vladajuća Srpska napredna stranka zauzima dve trećine Dnevnika 2 RTS-a, što je pet puta više nego kada je došla na vlast 2012. Ističe se i da se uloga medija suzila na prenošenje vesti o radu Vlade Srbije, od kojih su većina protokolarne vesti. U analizi se navodi da informativne emisije oba javna servisa (Radio-televizije Srbije i Radio-televizije Vojvodine) u ovom trenutku ne sadrže gledišta i argumente predstavnika javnosti u javnoj debati na teme koje su u interesu građana. Takođe, kako se napominje, javni servisi ne obrađuju dovoljno kritički teme iz svakodnevnog života.
Favorizovanje vlasti
Analiza sadržaja 14 Dnevnika RTS-a pokazuje da je primetan značaj dat premijeru Aleksandru Vučiću, koji je citiran u 28 priloga i ujedno je najcitiranija ličnost u informativnom programu. Osim što se pojavljuje u prilozima koji se tiču domaće politike, on je u istom programu relevantni subjekt za komentarisanje ekonomskih tema, godišnjica (ubistvo Đinđića), kriminala (zlostavljanje dece), spoljne politike, donacija, međunarodnog dana žena, pa “čak i sporta”.
Upoređujući rezultate istraživanja iz 2015. godine sa svojim istraživanjem iz 2012, profesorka Dubravka Valić Nedeljković ističe da je primetno značajno povećanje prisustva SNS. Naime, prema rezultatima iz 2012, tada vladajuća DS zauzimala je u centralnom Dnevniku 16 odsto, SPS – 12 odsto, a opoziciona SNS 11 odsto. U martu ove godine učešće SNS u programu i direktnim citatima u Dnevniku 2 veće je šest puta (66 odsto) nego pre tri godine. Favorizovanje Vlade Srbije u koliziji je sa zakonskom obavezom da se promoviše više političkih ideja, podseća se u izveštaju.
Deficit tv monitoringa je, između ostalog, i rezultat primene Zakona o javnim medijskim servisima iz 2014. godine koji je propustio da definiše bilo kakvu vrstu javne kontrole. O interesima gledalaca RTS-a brine Programski savet, čije članove bira Upravni odbor RTS-a na predlog odbora za informisanje Skupštine Srbije, čime se ne isključuje politički uticaj. Čak i kada Skupština Srbije dobije izveštaj o radu javnog servisa, nema reči o tome da li parlament može da odbije izveštaj i kakve su posledice ako se to dogodi, navodi se u analizi.
Kontrola samo u predizbornoj kampanji
Generalni sekretar REM-a Nenad Janković kaže za Istinomer da ova institucija samo u vreme izborne kampanje sprovodi istraživanja o zastupljenosti političkih partija u TV programu.
“U redovnim okolnostima odluku o tome donosi Savet REM, u zavisnosti od važnosti trenutka u kome se sprovodi istraživanje. Zahteva za vanrednim analizama televizijskog programa ima i iz samog RTS-a. Na primer, na tome stalno insistira Gordana Suša, koja je i članica Saveta REM. Nismo gluvi za takve predloge, ali jedni razlog zašto to ne radimo jeste nedovoljan broj ljudi”, naglašava Janković.
Ako se pogledaju godišnji izveštaji o ispunjenosti zakonskih i programskih obaveza RTS, u njima REM navodi minutažu određenih programa, ali ne analizira sadržaj programa. Istinomer je, inače, od REM zatražio da u periodu od 1. do 7. septembra izmeri zastupljenost ključnih političara u Dnevniku RTS. Kako ističe Nenad Janković, taj zahtev bio je na dnevnom redu Saveta REM 9. septembra, ocenjen je kao dobar, ali je, na sednici odlučeno da se to neće raditi sad “jer se uskoro pripremaju izbori, pa će nadležni u REM tada na softveru uključiti aplikaciju za politički monitoring”.
Ni u RTS nisu mogli da nam dostave bilo kakvu analizu programa “na papiru”. Predsednik Upravnog odbora RTS Zoran Popović navodi da se o programskoj koncepciji stara Programski savet RTS, a da UO utvrđuje programsku koncepciju.
“Činjenica je da UO RTS nije vodio temeljnu raspravu o pitanjima političkog pluralizma u programima RTS, posebno ne na osnovu pisanog izveštaja, a to se radi na predlog i preporuku Programskog saveta i direktora”, kaže Zoran Popović za Istinomer.
On upućuje na član 30 Zakona o javnim medijskim servisima u kome se navodi da Programski savet razmatra ostvarivanje programske koncepcije i razmatra kvalitet programskog sadržaja javnog medijskog servisa i u vezi sa tim daje preporuke generalnom direktoru i UO RTS-a.
Predsednik UO RTS-a Zoran Popović tvrdi da će se kritike Borislava Stefanovića “sigurno ozbiljno razmatrati na sledećoj redovnoj sednici UO”.
“Lično ću uputiti zahtev Programskom savetu i generalnom direktoru da nas temeljno informiše o ovom pitanju”, navodi Popović za Istinomer.
Ko je novi Komrakov
Glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS-a je Nenad Lj. Stefanović.
Nakon što je postavljen za urednika novinarima je dao sledeću izjavu: „Moj cilj je da, ako mogu, nastavim sa poboljšanjima u informativnom programu, a mislim da je Gordana Suša tu već uradila dobar posao. Moja je namera da u informativnom sadržaju nacionalne televizije, u meri u kojoj to dozvoljava elektronski medij, probam da dodam ono što sam radio svih ovih godina u ‘Vremenu’“, rekao je Stefanović i dodao da će na nacionalnoj televiziji podsticati istraživačko novinarstvo. Političarima u Srbiji poručio je da mogu da računaju na fer i uravnoteženo izveštavanje.
„Nemam potpun uvid, ali mislim da Redakciji nedostaju novinarska pojačanja. Pokušaću, stoga, da dovedem neke afirmisane novinare iz drugih redakcija koji ne moraju da budu iz elektronskih medija. Jedan od prvih utisaka je da ima previše urednika.“
Ivana Pavlović -Istinomer i Ozonpress. Foto: RTS
NA RTS TREBA STAVITI KATANAC. Ne razumem ljude koji su u stanju spremni sebe ponovo da tako diskredituju. Veceras u dnevniku Pajticu minut a Nesa slina 15 minuta. Jadno. Plus danas direktan prenos konferencije i pola sata pljuvacinje po DS. NUNS da izbaci ovog novog Komrakova
Tačno,staviti katanac….
Cenzori su u svim nacionalnim medijima. Nikad gore nije bilo. Neko je dobio kintu, a neko to radi zato sto mu je lakse. Dole RTS i TV Bastilja.
Ko jos gleda RTS. Nije gorelo dovoljno izgleda
Jel to neko ovde isao u skolu prvi novembar. Imate daljinski, imate internet, ja ne gledam tu televiziju u vreme gnevnika i ne moze slina da mi bude u vidnom polju nikako
Istraživačko novinarstvo na RTS 🙂 hahahaha
njima su jos prosle godine zabranili bilo sta skakljio da se radi za vlast
Četiri čoveka izgorela u Lučanima i to nije vest za RTS. Jadno
Uzas. Ni da spomenu izgorele ljude, preci im i automobil. Samoda da se zna da su urednice Natasa Mijuskovic i Milica Nedic.
A ova Natasa Mijuskovic se prosexxxx na tviteru svaki dan nesto glumi. Reci ženo koju si školu završila ili šta si dobila kada mozes da uradis ovakav dnevnik
Kako da spomenu izgorele ljude i da uznemire premijera losim vestima. DNO!!!!
Kakvi novinari na RTS, zna se kako se tamo dolazi, preko DB-a ili kreveta nekog politicara
Nisu novinari krivi vec urednici koji su nam stavili zabranu da radimo skakljive teme po vlast. Neki dil postoji, a prica se da nam se urednik druzi sa Vucicem
Secam se kad je bio Škoro u Jutarnjem, dobi covek otkaz zbog gostovanja a rts ni da zucne. Kolegijalno nema sta. Zato Bastilju treba zauvek zatvoriti
R T S je veliko zlooooooooooooooooo
Ponekad u prolazu čujem Dnevnik koji je ostao potpuno isti kao u vreme Sloba Miloševića
Zatvorite RTS nije nam potreban postoji puno boljih programa
A najveća glupost je plaćanje R T S kao obavezno
Sinocnji Dnevnik koji su potpisale Natasa Mijuskovic i Milica Nedic je primer bečašća. Pored prenosa obracanja Neše sline, što je skandal inače, one ga dovede u studio. Zasto? Da nije bilokonferencije pa da razumem. Nesto je novo rekao? Cetiri izgorela coveka nisu cak ni vest, iako je u pomenutoj fabrici dan ranije bio jos jedan oncident. Stitite koga? To je za OTKAZ!
Pa kad nije bilo lustracije. To je isti mentalni sklop kao i u devedestim. Oni prosto traze gazdu i nekog ko ce da misli umesto njih, tako da im je Vuciceva cenzura dobrodosla. RTS zatvoriti za sva vremena, to kod nas ne moze da funkcionise
Kada mi slučajno TV ostane uključen u vreme Dnevnika , imam utisak kao da sam u nekoj seoskoj kafani, gde se prosipaju „teške“ filozofije i gde se seoski Baja hvali svojim…ribolovačkim pričama. Ko je sa njim u čoporu, taj je „na konju“, a ko nije, „umaču ga u blato“ i nesrećnik mora što dalje od sela.