UDS: Snizite cene goriva, nedopustivo je da Srbija ima najskuplje gorivo u regionu
Ujedinjena demokratska Srbija, politički savez Srbije 21, Vojvođanskog fronta na čelu sa Ligom socijaldemokrata Vojvodine, Stranke moderne Srbije i Građanskog demokratskog foruma, poziva Vladu Srbije, i kao predstavnika države i kao manjinskog vlasnika u kompaniji NIS, da hitno preduzme mera koje će obezbediti pojeftinjenje goriva, kako gradjani, privreda i poljoprivrednici ne bi plaćali najskuplje gorivo dok cene nafte na svetskom tržištu značajno padaju.
Cena sirove nafte na svetskom tržištu drastično je pala za preko 40 dolara po barelu, barel danas vredi oko tri puta manje nego na početku krize i vrednost mu je najniža u proteklih 5 godina.Korekcije maloprodajnih cena naftnih derivata koje je NIS nedavno izvršio su nedovoljne. Evrodizel danas košta manje od 0,8 evra u Makedoniji, između 0,9 i 1 evro u BiH, oko 1,1 evro u Hrvatskoj, a u Srbiji je cena na pumpama oko 1,2 evra.UDS traži da naftni derivati u opštoj prodaji budu jeftiniji, a da se posebno omogući poljoprivrednicima da neophodan dizel nabavljaju po još nižim cenama, kako je to omogućeno u mnogim drugim zemljama.
Kalkulacija cena uvoznog evro dizela pokazuje da se benzinske pumpe u Srbiji mogu ovim energentom snabdeti po nabavnoj ceni od oko 105 dinar za litar, a NIS ih trenutno snabdeva po oko 120 dinara za litar. Stoga je cena u maloprodaji oko 140 dinara za litar, a mogla bi biti ne veća od 120 dinara, sa uračunatim svim maržama i drugim zavisnim troškovima.Ovakva zarada, uprkos nedavnom sniženju cena na pumpama, i dalje predstavlja čist ekstra profit, a za gradjane Srbije, privredu i poljoprivrednike predstavlja dodatni teret u već teškoj situaciji izazvanoj krizom i pandemijom. Privilegovani položaj NIS – a na srpskom tržištu plaćaju krajnji potrošači kroz uvećane cene goriva i kroz umanjene prihode budžeta.
UDS od Vlade Srbije očekuje da preduzme sve mere kako bi se uspostavilo tržište snabdevanja naftnim derivatima po ekonomski opravdanim cenama. Sniženje cena naftnih derivata od presudne je važnosti za otklanjanje posledica ekonomske krize koja usled epidemije već pogađa najviše poljoprivrednike, mikro i mala preduzeća.
_______________________________________________________________________
Sisaj Milune Todorovicu, samo sisaj.
Presiso je. Gasi se motor polako.
Gorivo u Americi palo na .99 centi… Ahahaaahaa… Ovo je za neverovati… Srbija je zesca Bannana State..
Bagra lopovska na vlasti, kozu odrase narodu.
Ne znam gde ima za 99 centi, trenutno je prosečna cena pala preključe za još 4 centa i sada je 1.82$ za galon, što mu dođe otprilike POLA DOLARA po LITRU.
Ali, negde je skuplje, negde jeftinije, u Njujorku je u proseku najskuplje, preko 2$, a verovatno ima u manjim mestima i za 1.5-1.6$, a baš da ima za 99 centi galon, to teško.
Problem je što su cene za mid-grade, premium i dizel 20-25% veće od cene za „regular“ benzin.
Ako si pak mislio da je 99 centi litar, cena za litar je uvek bila ispod 99 centi, osim kad je barel koštao blizu 120-150 dolara.
Šta da se radi, tako to biva kad se NIS proda Gazprom-u uz ko zna kakve povlastice, napravi se bukvalno monopol na tržištu, pa mogu da se bahate.
Ma vuku nas za nos. Kada prevoznici štrajkuju zalepe im etiketu da je to zbog politike.
Prica se da ce opet da poskupi. Nek je sa srecom.
Oj Vucicu, dodaj gas,
doda gas, dodaj gas,
zlatno doba ceka nas,
ceka nas, ceka nas.
Kako da Vučić smanji akcize koje iznose oko 90 dinara po litru goriva. Od čega će da kupuje glasove, plaća kampanju i botove. Mnogo tražite od našeg voďe.
Lopov soravi, sve pokrade ne bilo mu nikad dosta, zvaljo zvaljavi.
A posle budale kažu:“daje nam Vučić 100 eura“.
Joj bože gde živimo.
Pa mora se opljackati i oteti od naroda,pa mu posle pljacke i otimacine dati po 100e,ako ih uopste i bude!!!
Opljackali su narod na maskama, idioti bolesni.
Kod nas vecina radi za BURE GORIVA, koje je ujedno i simbol naseg standarda.tj. odnos cene goriva i cene radnog sata.Takav odnos postoji samo jos u nekim Africkim drzavama.
Sto je naj gore vecina nafte se eksploatise u Vojvodini (pritom Gasprom placa simbolicnu rudnu rentu)Ali to na stranu,naj veca stavka u ceni goriva je PDV i akciza i ostale dazbine.Drzava moze da smanji cenu na 90 din po litru,a da na duge staze nista ne izgubi.Enormno visoka cena goriva u odnosu na standard stanovnistva ,ustvari samo stvara vecu bedu u drzavi,zato sto je gorivo kao input zastupljeno u svim segmentima naseg zivota.Znacajnije smanjenje cene goriva,sigurno bi znacajno podiglo licni standard naseg stanovnistva,i podstaklo razvoj privrede kao i poljoprivrede ,a sto je naj znacajnije povecalo konkurentnost nasih proizvoda koji se izvoze.
Nije to tesko,..jos nekoliko poteza i brzo stizemo, Slovacku,Poljsku,Sloveniju.
Nisu njihovi politicari Marsovci.Hocemo i mi takve.Sve od nas zavisi.