Ukoliko vlast ne raspiše referendum, organizovaće ga narod
Drugog dana boravka u Briselu tim Referendumskog karavana razgovarao je sa evropskim parlamentarcima Igorom Šoltesom i Tatjanom Ždanokom. Provjera volje naroda o dugoročnim odlukama za evropske parlamentarce je neupitna.
Milačić je u razgovoru sa njima istakao nužnost raspisivanja referenduma. U razgovoru sa parlamentarkom Ždanokom on je rekao da je raspisivanje referendum imperetiv crnogorskog društva i ključ za deblokadu demokratskih procesa u Crnoj Gori:
– Ovako važno pitanje mora biti u rukama građana, a ne uskog kruga ljudi, čak i da ti ljudi nisu uronjeni u organizovani kriminal. Ukoliko ta grupa ipak odluči da ignoriše volju naroda i odluku progura kroz poluparlament i kvaziparlament, onda će građani biti primorani da preuzmu odgovornost i organizuju opšti narodni referendum. To je naše pravo i naša obaveza.
Ždanoka je izrazila svoje mišljenje o pitanju referenduma:
– Članstvo u vojnim savezima je veoma važna stvar i ona je dio samooporedjeljenja naroda. Jedan od najvažnijih članova Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima je pravo naroda na samoopredjeljenje. Dakle, težnja crnogorskog naroda za referendumom o članstvu u NATO je jedinstvena realizacija univerzalnog ljudskog prava.
Advokat Boško Čarmak, član Karavana, dodao je sljedeće :
– Pitanje NATO integracija svakako pripada kategoriji pitanja prava naroda na samoopredjeljenje. Referendum o NATO integracijama Crne Gore, u okolnostima gdje oko ovog modela odlučivanja postoji gotovo potpuni konsezus kod građana Crne Gore, predstavlja preduslov ovog procesa. Samo raspisivanje referenduma je prvi korak. Drugi korak je borba za kontrolu pomenutog procesa, koji treba da bude izgrađen učešćem svih zainteresovanih strana. Tek onda, uz navedene preduslove, možemo računati na demokratsku i održivu odluku o NATO integracijama Crne Gore. Trenutno je ovo pitanje opterećeno neprihvatljivim monopolom jednog čovjeka koji produkuje i produbljuje krizu u društvu.
Igor Šoltes, poslanik Evropskog parlamenta, ističe da raspisivanje referenduma o važnim strateškim pitanjima predstavlja provjeru vlasti i manifest demokratije:
– Za svaku demokratsku zemlju obavezno je i „higijenskiˮ da o nekim strateškim pitanjima, kao što je ulazak u međunarodne integracije, pita narod, a najviši oblik demokratije za to je referendum. Referendum na neki način predstavlja provjeru vlasti i daje joj smjernice za budućnost. Zato mislim da u vezi sa pitanjem referenduma nema nikakve sumnje. Vjerujem i da se sve kolege iz Evropskog parlamenta slažu da značajne odluke treba da budu volja građana.
Na sastanku Šoltesom Marko Milačić je kazao:
– Iskustvo Slovenije povodom referenduma nama je veoma važno, imajući u vidu da je Slovenija imala referendum o ulasku u NATO, zajedno sa referendumom o ulasku u Evropsku uniju. Dakle, Slovenija je primjer kako treba ispoštovati volju građana i osnovne principe demokratije.
Član Referendumskog karavana Nikola Grdinić objasnio je još jedan fenomen koji je trenutno prisutan u Crnoj Gori.
– Imamo situaciju gdje se i neki simpatizeri tj. glasači vladajućeg DPS-a protive ulasku u NATO, dok bi svi poslanici te stranke u parlamentu digli ruku za ulazak u NATO, ako bi se ta odluka donosila u skupštini, s obzirom na to da je njihova uloga da klimaju glavom na naredbe velikog vođe, a ne da predstavljaju narod. Na taj način se obesmišljava smisao poslanika kao predstavnika birača. Nedavno smo čuli i izjavu aktuelnog premijera Duška Markovića u kojoj je otvoreno nudio Luku Bar, kao mjesto gdje bi NATO mogao da napravi bazu. Ta izjava podigla je prašinu i u opozicionim partijama koje su pro-NATO orijentisane, što je moralo imati uticaja i na birače tih partija koji nisu povezivali ulazak u NATO sa izgradnjom vojnih baza u našoj zemlji. Boreći se za referendum mi se čak borimo i za političke neistomišljenike, ali smatramo da svaki građanin Crne Gore mora pojedinačno da se izjasni o ovom pitanju.
Foto: Miroslav Karadaglić
____________________________________________________________________