Ustavne promene betoniraće partijski uticaj na pravosuđe
Potpredsednik Narodne stranke Vladimir Gajić izjavio je danas da će amandmani na Ustav Srbije, o kojima će 16. januara građani glasati na referendumu, „betonirati politički i partijski uticaj na pravosuđe“.
– U Srbiji su sudije navikle da slušaju izvršnu vlast, a ustavnim amandmanima je učinjen iskorak ka tome da politika drži pravosudni sistem pod potpunom kontrolom. Presude se više neće donositi u ime naroda, nego će verovatno morati da stoji ’u ime Visokog saveta sudstva’, što je besmislica – rekao je Gajić Radio-televiziji Srbije.
– Problem je u tome što nikada nismo imali nezavisno sudstvo, a sada potpuno isključujemo parlament u izboru sudija i ostavljamo uskom krugu ljudi da o svemu odlučuje. Sudijski poziv bi trebalo da bude možda i najuglednije zvanje, a danas građani imaju malo poverenja u sudstvo. To je i zbog sistema, a i zato što sudije nemaju kredibilitet niti su ga ikada imale – dodao je Gajić.
Gajić je dodao da, prema nekim istraživanjima, čak 90 odsto građana ne zna u čemu se sastoje promene Ustava Srbije, a više od 50 odsto se nije opredelilo da li će izaći na referendum.
– Skupština Srbije nema politički legitimitet u punom kapacitetu da bi se ušlo u proces ustavnih promena. Promene Ustava u oblasti pravosuđa su najvažnije promene Ustava, važnije su samo one u vezi sa teritorijalnim integritetom države, i zato nije trebalo žuriti, nego sačekati da posle izbora dobijemo parlament koji će bliže odslikavati raspoloženje građana – rekao je Gajić.
Gajić je ocenio da su reflektori javnosti mnogo više usmereni na sudstvo, dok je manje zapaženo prošlo „zadržavanje sovjetskog vojnog hijerarhijskog sistema u tužilačkoj organizaciji“.
Gajić je pozvao građane da izađu na referendum i glasaju protiv predloženih promena Ustava Srbije.
Narodna stranka ranije je saopštila da se protivi amandmanima na Ustav Srbije, a da bi građani slobodno i po svojoj savesti trebalo da odluče da li će izaći na referendum.
_________________________________________________________________________
Давно су правнички ауторитети установили – закон и Устав вреде онолико колико вреде и људи који их примењују. Од завршетка Другог светског рата тужилаштво је најмање реформисан државни орган он и данас „неодољиво подсећа на модел комунистичких опуномоћеника. Овај уставни амандман требало би да буде темељ деполитизацији правосуђа и изградње модерног судства.
Међутим и овај референдум ће бити бесмислен и као све до сада што смо покушавали, без обзира победило ДА или НЕ! Можда ће једино бити интересантно колико ће људи изаћи.
Зашто тако тврдим?
Из више разлога:
1. Народ уопште не схвата поенту свега.
2. И да се замишљено одобри ништа се неће променити.
Јер то не би прихватила ни власт ни народ, јер им не одговара.
Ево га доказ из прошлости.
Када су уставобранитељи хтели у Милошеву Србију да уведу закон по угледу на француски, уста раја ко из земље трава, подиже се кука и мотика, тако да уставобранитељи једва стигоше да пређу Саву и побегну у Земун, иначе се не би глава наносили.
И данас је иста ствар, и још гора, народ је слуђен пун беса и мржње, тако да је ово све без везе.
Србија је прешла Рубикон и незаустављиво јури у пропаст.
Јунак ће бити онај који изађе на Тв и ову истину саопшти народу.
Али ни то не би ништа променило, јер ми не знамо да направимо јефтину и функционалну државу по мери грађанина.
Значи нема нам спаса.
Sve ce biti isto, samo njega nema.
Bilo kako,zakone moramo poštovai