Usvojen izveštaj o podeli humanitarne pomoći
Vladajuća većina u Skupštini grada Čačka, drugog dana zasedanja lokalnog parlamenta, usvojila je izveštaj o do sada dodeljenoj pomoći stanovništvu čija su domaćinstva oštećena u majskim poplavama i kriterijumima po kojima je pomoć deljena.
Navedeno je da je do sada isplaćeno 95 miliona dinara pomoći za sanaciju oštećenja na građevinskim objektima, deset miliona dinara više od procenjene štete.
Odbornici opozicije uglavnom su kritikovali odnos države prema Čačku i sadržaj izveštaja za koji su rekli da je nepotpun.
Razmatrajući izveštaj Gradske uprave za lokalni ekonomski razvoj o pomoći građanima čija su domaćinstva oštećena u majskim poplavama, odbornici pokreta Dveri su osim ostalog rekli da je Grad Čačak ostao na marginama pažnje države i kritikovali su predsednika Srbije Tomislava Nikolića zašto, kao počasni građanin Čačka nije posetio poplavljene i iz Fondacije njegove supruge nije uručena pomoć. Pitali su šta je sa prikupljenim dinarskim i deviznim sredstvima na namenskom računu grada, novcem iz budžetske rezerve i predložili da se organizuje donatorsko veče za pomoć poplavljenima, da se odbornici odreknu još jedne dnevnice i ugroženi oslobode od plaćanja komunalnih taksi, usluga i utrošene električne energije. Smatraju da je pomoć deljena nepravedno i da i sada pojedini građani spavaju na tavanima i u šatorima i da nemaju ogrev rekavši da žive u uslovima nedostojnim za 21 vek.
Odbornik LDP Dragan Bisenić je osim ostalog naveo da je zbog izveštaja na samo tri strane rasprava pretvorena u političku tribinu i pitao šta lokalna samouprava planira u buduće, kao i šta je sa sanacijom rečnih korita i izgradnjom nasipa na vodotokovima.
Pomoćnik gradonačelnika Milan Bojović je odgovarajući na kritike opozicije podsetio da je grad Čačak jedna od dve lokalne samouprave u Srbiji koje su najbolje reagovale u vanrednoj situaciji i istakao ako se izuzme 14 objekata na kojima je u toku sanacija koju finansira EU preko Danskog saveta za izbeglice, nema saznanja da neko drugi nema gde da boravi tokom zime. On je rekao da je procenjena šteta od poplava i elementarnih nepogoda 1,8 miliajrdi što je dve trećine budžeta grada i naveo da se doancijom japanske vlade od 40 milioan dinara radi sanacija dela korita reke Čemernice. Bojović je odgovorio da na donatorskom računu ima oko 6 miliona dinara, a plan je da se tim novcem pomognu poljoprivrednici koji do sada nisu dobili pomoć. Stalna budžetska rezerva, koja je u Čačku za ovu godinu iznosila 1 odsto od budžeta, zakonski je dozvoljeno do 1,5 odsto, korišćena za sanaciju puteva, kupovinu goriva i finansiranje ostalih troškova JKP koja su bila angažovana tokom vanredne situacije. Šteta na putevima od aprilskih, majskih i junskih kiša bila je oko 100 miliona dinara, precizirao je Bojović. Naveo je da su građani čija su domaćinstva poplavljena u maju za taj mesec oslobođeni plaćanja komunalnih usluga i rekao da su svakom odborniku u svakom trenutku dostupni podaci o pojedinačnoj pomoći.
Načelnik Gradske uprave za LER, Vladimir Grujović je odbacio kritike da je bilo politike pri proceni štete i dodeli pomoći i istakao da su brojne komisije formirane za procenu oštećenja kako na građevinskim objektima tako i na poljoprivrednom zemljištu bile sačinjene od stručnih i lica sa iskustvom.
Osim ostalog, Grujović je rekao da je država strogo propisala kriterijume za dodelu pomoći i naveo da je u Čačku oštećeno oko 500 stambenih objekata, a u Svilajncu 2.000.
Ponovio je da su brojne humanitarne organizacije uručile pomoć i za sanaciju oštećena na građevinskim objektima kao i poljoprivrednicima.
Gradonačelnik Čačka Vojislav Ilić je napomenuo da je Štab za vanredne situacije održao 30 sednica, da nije bilo zloupotreba u dodeli pomoći i da grad Čačak neće dozvoliti da se bilo ko od građana pati i bude bez ogreva tokom zime ako su u pitanju socijalno ugroženi.
Najavio je da će sledeće nedelje imati sastanak u Ministarstvu poljoprivrede pa očekuje da će se znati kakvu pomoć poljoprivrednici od države mogu očekivati na proleće pred setvu.
Rekao je da je juče u Čačku ponovo boravio direktor Srbijavoda iz Niša i da treba da se dostave podaci o oštećenjima na bedemima Zapadne Morave i ostalim tokovima prvog reda kako bi se radila sanacija.
TV Telemark
Svaka ćast za opštinare,ali šta je sa mesnom zajednicom 3 Decembar ?! Ko je ovlastio predsednicu MZ da sa par njih skuplja i deli pomoć.Gde je to rešenje i gde su potvrde o prijemu robe?Gde su potvrde ko je primio robu?Ko je dozvolio da za nas iz Crvenog Krsta pričaju ružne priče a sebe predstavljaju kao poštene? I ko su čovek i žena srednjih godina,kažu iz Košutnjaka koji su svaki dan po podne utovarali robu i negde? vozili ? Za ovo je odgovorna i lokalna vlast . DA SE OVO HITNO ISPITA !!!
Mi iz Balkanske ulice smo se nagledali i naslušali svega i svačega-ovi se u mesnoj zajednici veselili i pravili roštilj kada je bila poplava..da ne veruješ kakvi su to ljudi !Nego stvarno Vojo ILIĆU,naredi da se objavi rešenje,ako ga ima,ko je dao da ovi skupljaju pomoć i dele? I teraj bre to da nas ne brukaju.Otkad su stigli Naprednjaci-haos..i to neka kažu,skoro se doselila iz nekog sela kod Jagodine-Žirovnica,ne zna bre 3 ulice…Bože.Bože
Da li privrednici mogu ocekivati bilo kakvu pomoc ?!