Veće donelo odluku o kreditnom zaduženju grada
Danas je zasedalo Gradsko veće na kojoj je doneta odluka da se grad kod poslovnih banaka zaduži za 140 miliona dinara. Načelnik Gradske uprave za finansije Zoran Todosijević rekao je da će sredstva kredita biti utrošena za kapitalne investicije: rekonstrukciju, adaptaciju i opremanje objekata predškolskih ustanova, izgradnju objekata mreže vodosnadbevanja po mesnim zajednicama, izgradnju objekata mreže kanalizacije po mesnim zajednicama, završetak izgradnje fiskulturne sale i učionica u osnovnoj školi „Tatomir Anđelić“ u Mrčajevcima, završetak izgradnje prihvatilišta za nezbrinute životinje i nabavku opreme za pretovarnu transfer stanicu.
– Ministarstvo finansija i Uprava za javni dug dali su pozitivno mišljenje za podizanje kredita. Prema njihovom dopisu, Grad Čačak može da se zaduži za još milijardu dinara, rekao je Todosijević, dodajući da je budžet grada likvidan i da se na njegovom računu trenutno nalazi 150 miliona dinara.
Načelnik Todosijević je rekao da se možda neće ni povući sva sredstva za kredit, što će se znati nakon završetka javnih nabavki. Prema njegovim rečima, Čačak je trenutno zadužen 115,7 miliona dinara.
Zamenik gradonačelnika Radenko Luković rekao je da se odluka o zaduženju donosi u skladu sa projekcijom budžeta, ističući da će Čačak zadržati karakter nisko zaduženog budžeta.
Većnici su zatim usvojili program rada Naučnotehnološkog parka za 2015. godinu.
Prema priloženom programu za finansiranje NTP-a grad će izdvojiti četiri miliona dinara, dva miliona dinara će se ostvariti iz donacija, 300.000 dinara od davanja usluga dok će po 100.000 dinara obezbediti osnivači.
Većnik Milan Plazinić pitao je direktora Sretka Popadića kada će NTP da bude u situaciji da ima više zdravijih prihoda koje sam ostvaruje, odnosno kada će poslovati tržišnije.
Za reč se potom javio većnik Miladin Ristanović koji je rekao da nije očekivao ovakvo pitanje, pogotovo ne od čoveka koji dolazi sa fakulteta koji je jedan od osnivača NTP-a.
-Za razliku od drugih gradova i zemalja NTP je osnovan i pokrenuo je svoj rad sa suprotne strane. Svuda su se prvo pravili objekti i stavljali na raspolaganje za useljavanje stanara. Mi smo krenuli skromno. Moramo biti strpljiviji, rekao je Ristanović.
Milijan Minić je postavio pitanje oko trošenja novca i to na stavci nematerijalni troškovi 560.000 dinara, troškovi goriva 403.000 dinara i na zarade preko dva miliona dinara.
Zamenik gradonačelnika Radenko Luković postavio je pitanje kada će NTP opravdati svoje postojanje. On je istakao da nije važno koliko grad izdvaja, ako se iz toga otvaraju nova radna mesta.
Predsednik Skupštine NTP Radisav Marjanović rekao je da je smisao NTP davanje infrastrukture za razvoj preduzetništva, a ne naučno istraživanje.
– Podrška preduzetništvu košta. Tako je svuda u svetu. Mislim da nije veliki novac koji se izdvaja. Inovativne ideje moraju da se pretvore u biznis. Merilo uspeha biće uspeh firmi koje su se razvile kroz NTP. Nažalost, program za zapošljavanje prošle godine nije bilo nijednu proizvodnu ideju. Dobar put je da se preko Saveta za zapošljavanje bar pet mesta odvoji koje će ići preko NTP, predložio je Marjanović.
Gradsko veće je donelo odluku da se otuđi i proda imovina nekadašnjeg Tehnosa. Većnik Miladin Ristanović je utvrdio da se na oglasu za prodaju ne nelaze sve mašine koje su popisane i objavljene na spisku 5. aprila 2013. godine.
– Bio sam član komisije koja je pre dve godine završila rad i kritika Ristanovića je na mestu. Svaku mašinu smo fotografisali, popisali. Od tada je prošlo dve godine pa se bojim da nešto od te opreme nedostaje. Nadam se da to nije tačno, rekao je većnik Ljubodrag Grbić.
Nemanja Trnavac je postavio pitanje da li će neko ikada odgovarati za to što je oprema data bez naknade.
– Za neke sitnice ispunjavamo formu a za ovako krupne stvari ne nalazimo krivca, konstatovao je Trnavac.
Za,emik gradonačelnika Radenko Luković ocenio je da je Gradsko veće bilo odgovorno u ovom slulaju.
– Formirali smo komisiju koja se bavila sa ovim. Popisana je imovina, pokrenut je postupak, prošli smo procesnu radnju, a nadležni organi su saopštili da nije bilo nezakonitog postupanja, rekao je Luković.
Veće je danas donelo odluku o izgradnji i održavanju spomenika i skulpturalnih dela na teritoriji grada.
Inicijativu za izgradnju spomenika može podneti pravno lice ili najmanje 50 fizičkih lica zajedničkim podneskom.
Inicijativa se podnosi organu uprave grada Čačka nadležnom za poslove kulture u pisanom obliku, mora biti obrazložena i sadržati predlog lokacije za postavljanje spomenika. Gradsko veće grada Čačka razmatra inicijativu za izgradnju spomenika, a Skupština grada donosi odluku o izgradnji spomenika na određenoj lokaciji. Spomenik se može izgraditi na osnovu rešenja o odobrenju radova na izgradnji spomenika, koje izdaje organ uprave grada Čačka nadležan za poslove građevinarstva. Pravno ili fizičko lice koje obezbedi više od 50% potrebnih sredstava za izgradnju spomenika, ima pravo da mu se ime upiše na postament ili pored spomenika.
Većnici su na predlog Saveta za bezbednost saobraćaja usvojili i plan trošenja sredstava koja se ostvaruju od saobraćajnih kazni. Prema projekciji priliva u Budžet grada Čačka za 2015. godini od naplaćenih kazni za saobraćajne prekršaje, sa sredstvima koja su preneta iz 2014. godine očekuju se ukupna raspoloživa sredstva u iznosu od 42.000.000 dinara.
Prema predlogu Saveta za bezbednost saobraćaja najveća sredstva biće utrošena za popravljanje saobraćajne infrastrukture 20.000.000 dinara.
Sredstva za ostale namene u iznosu od 22.000.000 dinara opredeljena su za aktivnosti koje bi trebale da doprinesu podizanju nivoa bezbednosti saobraćaja (unapređenje saobraćajnog obrazovanja i vaspitanja, preventivne aktivnosti, opremanje saobraćajne policije), a u skladu sa zakonskim preporukama.
Obzirom na veliku potrebu osavremenjavanja rada saobraćajne policije opredeljeno je 6.700.000 dinara za nabavku aparata za utvrđivanje prisustva alkohola u organizmu, nabavku video nadzora za gradske saobraćajnice, nabavku rezervnih delova za postojeći video nadzor i opremu za kontrolu saobraćaja i procesuiranje saobraćajnih prekršaja (radari i uređaji za alkotestiranje), nabavku opreme za hitne intervencije pri saobraćajnim udesima.
Grad Čačak ove godine trebalo bi da započne izradu strategije za upravljanje saobraćajem. Za tu namenu predviđeno je 3,5 miliona dinara.
Bravo strucnjaci!!!!
Samo se vi zadužujte u godini koja prethodi izborima. Pošto su vam dani odbrojani ne brinete ko će to da vraća. Ako mislite da kupujete birače, grdno se varate. Ovaj narod je tu školu prošao.
Тра-ла ла , крчење и замајвање…
Чачанска привреда је одаво у нок-даун, сви се праве луди,….они крече, …. чуј капиталне инвестиције, …
NARODE OVO JE BRUKA I SRAMOTA STA OVI NESRETNICI RADE ONI ZAISTA SAMO ZNAJU DA ZADUZUJU OVAJ JADAN NAROD I NISTA VISE.
E jesu vam kapitalne investicije do …… Koji smo mi jad i beda kad u 21.veku uvodjenje vode i kanalizacije za nas je kapitalna investicija
Tako je. To su kapitalne investicije i 2015.god. Zasto se bilo ko cudi sto mladih u gradu vise nema, privreda ne postoji…Ej kapitalna investicija vodosnabdevanje, da covek ne poveruje.
BRUKA…OVO JE OPASNO STVARNO..BAS OPASNO? STA BI SA PREPLAĆENIH 400.000 EVRA DATIH DOMA VOJSKE…I TO JE KREDIT..NE IDE OVO NA DOBRO !
EVO VAM LUKOVICA, DOBROG EKONOMISTE ! GRAD BEZ PRAVIH INVESTICIJA NIJE GRAD VEC BEDA ! A TO JE SADA ZBOG DOBRIH EKONONISTA!!!