Vučić „pliva“ na talasu podela, a od sukoba Gašić-Vučić neće biti ništa
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić godinama podstiče podele, radi i opstaje na podelama, i one predstavljaju prevashodni „modus operandi“ ove vlasti, ističe marketinški stručnjak Igor Avžner.
Kaže da je irelevantno jesu li to podele u okviru npr. opozicije ili se radi o podmetanju kukavičjih jaja nekom suprotnom taboru, ili je reč o podeli na „naše i njihove medije„, „izdajnike i strane plaćenike“ itd.
U taj ram stavlja i najnoviju „podelu“ koja se dešava tj. medijske navode o sukobu na relaciji (Aleksandar) Vučić – (Bratislav) Gašić u okviru SNS-a, kao i (Branko) Ružić – (Ivica) Dačić u okviru SPS-a.
– Oba slučaja su ista. On jednostavno vlada na podelama i pravljenju nesigurnosti kod svih strana kojima na neki način ‘upravlja’. Svi ti ljudi su u teško zavisnom položaju u odnosu na njega, bilo da je u pitanju neka struja u SNS-u, bilo da je u pitanju nešto izvan. Videli smo kako je prošao Nebojša Stefanović, jedan od njegovih najbližih saradnika kada je pokušao da solira, koji praktično nije snosio nikakve političke konsekvence i pre nekoliko nedelja se opet pojavio kao glasnogovornik stranke – podseća Avžner za Ozon Press i dodaje da su svi „previše povezani i zavisni jedni od drugih i znaju previše jedni o drugima„, dok, napominje, „Vučić zna više od svih njih o svima njima„.
Da li je reč o svojevrsnoj insceniranosti ili ne, za Avžnera je sa aspekta značaja potpuno irelevantno.
– Vučić je taj koji drži sve konce u svojim rukama. Po mom mišljenju, previše je interesa tu umreženo da bi bilo ko krenuo neposredno ili posredno na njega. Takođe, vezano za navodni sukob u SPS-u, može biti i to da je reč o borbi za prevlast koju može da forsira čak i sam Vučić“, objašnjava Avžner, navodeći da razmišljanje može ići po principu „Dačićevo vreme je prošlo, ajd ti Ružiću, sad je vreme da malo jače kreneš itd.
ZLF BAHATA I UCENJIVAČKA ORGANIZACIJA
Upitan šta bi savetovao opoziciji, u smislu ukrupnjavanja na najširoj platformi ili neki drugačiji pristup, te da li bi uz ispunjenje preporuka ODIHR-a i jedinstveni front moglo doći do proboja u javnom mnjenju i okolnosti da „režim“ bude načet, on odgovara da najšire okupljanje cele nominalne opozicije ne vidi kao dobro rešenje i da sa „nekim ljudima nema šta da se traži„, a u vezi sa potencijalnim ispunjenjem preporuka ODIHR-a da su na nivou „naučne fantastike“ i krajnje naivnog verovanja, jer, navodi, vlast je imala dvaput mogućnost to da uradi na izborima i od toga nije bilo ništa, „jednostavno Vučić vlast na taj način dati neće„.
– Kada je o opoziciji reč, npr. Zeleno-levi front je nesposobna i ucenjivačka organizacija, uzgred i vrlo bahata. Ne kažem da njihovi postulati nisu protivrežimski, ali je sposobnost njihovog delovanja apsolutno na nivou pomaganja režimu – zaključuje Avžner, uz opasku da je mnogo bolje imati „šest čvrstih saveznika nego 99 labavih, jer će onih 93 da vam nabije nož u leđa istog sekunda„.
M.M.
_____________________________________________________