Vučić: Reč je samo o običnim proverama medija i NVO, niko ih ne dira
Док на једној страни прозвани медији, а и шира јавност, најављену контролу финансијског пословања поједних медија, медијских организација и новинара појединаца сматра класичним видом недозвољеног притиска на слободу медија, на другој страни власт и њој блиски медији релативизују очигледну намеру да се дисциплинују непослушни медији и новинари.
Најављена контрола проблематична је највише из разлога што се контрола ставља у контекст провере прања новца и финансирања терористичких акција, па тако власт шаље поруку да су медији и појединци потенцијално умешани у криминалне радње.
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да иницијатива Управе за спречавање прања новца, која организационо припада Министарству финансија, представља „најобичнију проверу“ и да није реч ни о каквом притиску на цивилни сектор и медије.
На конференцији за новинаре у Председништву, Вучић је рекао да је веома важно да цивилни сектор буде јак и да постоји однос поштовања са државом, али да је веома важно и да закони важе за све и да нико не сме да буде изнад закона.
– Није реч о било чему посебном, него о најобичнијим проверама. Али увек је политика у питању. Да дигнемо дреку како смо угрожени па ћемо да добијемо нешто више пара од донатора. И то је тако 30 година – рекао је он.
Вучић је рекао да „их нико не дира“ и да сви могу да говоре о свакој теми шта год желе.
Он је додао да се никада није ни упознао са првим човеком Управе за спречавање прања новца, осим можда на неком пријему, и да га је јутрос чак позвао и један министар да га пита зашто је на списку.
Не би се могло рећи да су речи председника Вучића искрене и убедљиве.
Анализа портала регистрованих у Србији, коју је Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) спровео 28. и 29. јула, говори о три приступа у извештавању о случају „Истрага прања новца и финансирање тероризма од стране медија и невладиних организација (НВО)“
Медији блиски властима су позитивно известили о одлуци Управе за спречавање прања новца да истражи да ли 37 НВО и 20 грађана пере новац и финансирају тероризам кроз доминантан наратив да „Управа само ради свој посао“, наводи се у истраживању.
У тој групи, према анализи БИРОДИ, налазе се: ТВ Мост, Танјуг, Курир, Ало, СНС сајт, Српски телеграф и Блиц.
Истиче се да су ТВ Мост и Блиц у свим својим извешатајима позитивно конотирали одлуку Управе за спречавање прања новца и финансирање тероризма.
Други приступ се огледа у преношењу реакција невладиних организација и медија који се налазе на списку, али и става Управе, и то најчешће на неутралан начин или негативан начин у односу на одлуку Управе за спречавање прања новца.
БИРОДИ наводи да су ти медији указивали да је списак састављен без јасних критеријума, односно без законске обавезе да се утврди оправданост покретања истраге.
У ту групу спадају: Данас, Бета, Наслови, Нови магазин, Радио Слободна Европа, УНС, Недељник, 021, ТВ Н1, Балкан магазин…
Трећи приступ је доминирао код јавних сервиса, РТС и РТВ, који су неутралним малим обимом извештавања „остали по страни“, наведено је у истраживању БИРОДИ.
Да подсетимо, Управа за спречавање прања новца Министарства финансија направила је списак медијских радника, невладиних организација и удружења грађана и затражила од банака увид у њихове трансакције од почетка 2019. године.
_______________________________________________________________________
Djubre lopovsko doci ces i ti na proveru jednog dana zajedno sa ove dve spodobe
Vrhunac licemerja je kad sinisa mali (sa razlogom malim slovima) radi proveru tudjih transakcija, a sve pod zastitom drzave. Uzas
Zakone moramo poštovati
Jovanjica, Krusik, Beograd na vodi, Bor, Gazivode….