Vučićevo etiketiranje studenata je dno njegovog političkog repertoara
Narodni poslanik i potpredsednik Srbija centra prof. dr Slobodan Cvejić izjavio je da je optužba predsednika Vučića da studenti dobijaju novac za njegovo rušenje sramotna i skandalozna, i da je takvo etiketiranje “najjadnije što oni imaju u političkom repertoaru”.
– Ne mogu da se stidim u njegovo ime, u njemu se probudio onaj radikal Vučić iz 90-ih godina. Oni iz stranih izvora uzimaju gomilu para i nekom drugom lepe etiketu da je na nečijem platnom spisku. Studenti u Beogradu bukvalno sastavljaju kraj sa krajem, jer je on svojim potezima podigao troškove života na takav nivo da su studenti postali sirotinja da bi mogli da izdrže i završe fakultet – rekao je Cvejić za crnogorsku Pobjedu.
– Do sada smo mogli da kažemo da neko živi bolje ili lošije i da mu se uskraćuju neka prava, ali sada se bez ikakve dileme videla direktna veza između neodgovornosti i nemara proizvedenih korupcijom i gubitka ljudskih života. To je postalo jasno čak i ljudima u SNS-u, što se vidi. Zbog toga su bezbednost i sigurnost ključne reči za ovu pobunu i mogući politički obrt – naglasio je Cvejić, podsećajući na slučajeve poput Belivukovog klana, tragedije na naplatnoj rampi, i stradanja rudara u rudniku Soko.
Govoreći o značaju studentskih blokada, Cvejić je istakao da bi šira pobuna mladih mogla postati ključni faktor od kojeg je krenula promena režima.
– Studentski protesti često počinju bez lidera, ali ako traju dovoljno dugo, lideri se prirodno iznedre. Trenutno je važnije povezati studentske proteste sa drugim vidovima građanskog otpora, što će neminovno doći .
Komentarišući hapšenje profesora Radivoja Jovovića sa Novosadskog univerziteta, Cvejić je ocenio da takvi potezi vlasti neće zaplašiti one koji su odlučni u borbi za promene.
– Građanske grupe već grade zajednički etos, što može postati osnova za snažnije akcije. Nadam se da ćemo režim promeniti kroz izbore ili prelaznu vladu, kako bismo izbegli scenarije slične onom u Gruziji – rekao je Cvejić.
On je ocenio da Srbija danas funkcioniše kao simulacija sistema.
– Zna se gde se donose odluke i kako se sprovode, a institucije služe samo da ih proceduralno upakuju. Kada to vlastima ne odgovara, proceduralna pravila se jednostavno ignorišu, kao što je pokazala poslednja sednica Skupštine pod vođstvom Ane Brnabić – zaključio je prof. dr Cvejić.
_____________________________________________